Hafefobia – objawy i leczenie lęku przed dotykiem

Sylwia Brodniewska

30.07.2021

Aktualizacja: 21.09.2021

Hafefobia może skutecznie utrudnić codzienne życie. Lęk przed dotykiem innej osoby może być bodźcem wywołującym ataki paniki. Osoba cierpiąca na hafefobię ma trudności z nawiązywaniem relacji z innymi.


hafefobia-lek-przed-dotykiem-przyczyny-objawy-leczenie
pexels.com

Czym jest hafefobia?

Istnieje wiele rodzajów fobii, które mogą pojawić się w dowolnym momencie twojego życia. Jedną z nich jest hafefobia, czyli lęk przed dotykiem. Wyobraź sobie, że, dotykając inną osobę, nawet najbliższego członka rodziny, odczuwasz niepokój. Mianem hafefobii określa się zaburzenia lękowe pojawiające się w momencie, kiedy musisz dotknąć kogoś innego lub kiedy ktoś dotyka cię.

Ciężko jest jednoznacznie określić, co powoduje zaburzenia lękowe związane z dotykiem, jednak wśród czynników wywołujących panikę zalicza się:

 • uwarunkowania genetyczne,

 • strach przed ubrudzeniem,

 • zaburzenia natury seksualnej,

 • złe doświadczenia z przeszłości.

Hafefobia może bardzo utrudniać codzienne życie, ponieważ nie zawsze da się przewidzieć zamiary drugiej osoby lub uniknąć przypadkowego dotknięcia. Często osoby dotknięte tą fobią wstydzą się, unikają kontaktów z drugim człowiekiem, nie wychodzą z domu, wycofują się z życia społecznego.

Hafefobia – objawy, na które warto zwrócić uwagę?Obserwując u siebie nietypowe objawy, warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele osób nie toleruje dotykania przez obcych ludzi, w szczególności w miejscach publicznych, np. w tłumie czy na koncertach. To może powodować frustrację i niechęć. U osób, które cierpią na hafefobię, pojawiają się poniższe symptomy:

 • uczucie silnego lęku,

 • szybki oddech,

 • przyspieszona praca serca,

 • zawroty głowy,

 • zwiększona potliwość.

Pojawiający się lęk może mieć różne nasilenie, od słabego do bardzo silnego, powodującego utratę przytomności. Dolegliwości mogą pojawić się w momencie dotknięcia przez obcą osobę lub konieczności dotknięcia innej osoby. Nie ma znaczenie stopień pokrewieństwa czy siła relacji. Hafefobię diagnozuje się, kiedy objawy występują przez minimum sześć miesięcy, a człowiek unika kontaktu z innymi w obawie przed przypadkowym dotknięciem.

Hafefobia a codzienne życie

Osoby dotknięte hafefobią starają się unikać kontaktów międzyludzkich, nie tylko z obcymi ludźmi, ale także z rodziną. Najbliższe otoczenie często nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest hafefobia. Lęk przed dotknięciem może być tak silny, że osobom dotkniętym tą fobią ciężko jest nawiązać głębsze relacje z drugim człowiekiem. Dotyk bowiem jest jednym ze sposobów okazania uczucia. Pacjenci z hafefobią mają problemy podczas zwykłych, codziennych czynności takich jak wyjście do sklepu, praca czy wizyta u lekarza.

Hafefobia dzieli się na kilka etapów. Niekiedy osoby nią dotknięte unikają jedynie obcych ludzi, a w stosunku do najbliższych nie wykazują niechęci podczas dotykania. Dzięki temu utrzymują kontakty z bliskim, nie wycofując się społecznie.

Leczenie hafefobii

Osoby cierpiące na lęk związany z dotykiem wykazują różne nasilenie objawów. Do najlżejszego etapu należy awersja do ludzi, a do najcięższego stadium można zaliczyć całkowitą izolację społeczną. Istnieje kilka sposobów leczenia hafefobii, jednak ich skuteczność w dużej mierze zależy od znalezienia przyczyny problemu. Najpopularniejsza jest psychoterapia, jednak jest to metoda długa i wymagająca wspólnej pracy z pacjentem. Wbrew pozorom często jest stosowana terapia grupowa. Uświadamia pacjentom, że nie są sami ze swoim problemem. Podczas leczenia można zastosować terapię ekspozycyjną, która polega na zmierzeniu się z trudnościami wywołującymi uczucie lęku. W tym przypadku terapeuta oswaja pacjenta z dotykiem. U osób, które wykazują silny lęk, można zastosować leczenie farmakologiczne.

Podczas terapii ważne jest, aby wraz z nasileniem się objawów hafefobii nie pojawiły się inne dolegliwości i choroby wywoływane odosobnieniem, jak np. depresja, myśli samobójcze, problemy z agresją czy samotność.

Cierpiąc na hafefobię, można również samodzielnie poprawić jakość życia. Istnieje kilka sposobów na oswojenie się z tym problemem. Najbardziej popularnym jest medytacja i joga. Pomagają one wyciszyć umysł i zachować spokój. Nauka prawidłowego oddychania jest bardzo pomocna w radzeniu sobie z wieloma fobiami. Dobrym pomysłem jest aktywność fizyczna, która umożliwia pracę z ciałem i oswojenie się z dolegliwościami.

Podczas prób normalnego funkcjonowania mogą pojawić się ataki lęku i paniki. Warto nauczyć się reagować, zanim pojawią się pierwsze objawy. Jeśli czujesz, że zbliża się atak wywołany dotykiem, spróbuj wziąć głęboki oddech i powoli wydmuchiwać nabrane powietrze, rozluźniając jednocześnie swoje mięśnie. Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie.

Źródła
 1. A.T. Beck, D.A. Clark, Zaburzenia lękowe. Podręcznik z ćwiczeniami opartymi na terapii poznawczo-behawioralnej, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.

 2. A.T. Beck, D.D. Davies, A. Freeman, Terapia poznawcza zaburzeń osobowości, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2016.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
Ad

Polecane

osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
gynofobia-lek-przed-kobietami-przyczyny-leczenie
Zdrowie psychiczne
2 min.
Gynofobia (lęk przed kobietami) - przyczyny, leczenie
04.11.2021
frustracja-co-to-jest-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Frustracja - co to jest? Jak sobie z nią poradzić?
31.10.2021

Zarezerwuj
telekonsultację

 • ponad 400 lekarzy 20 specjalizacji
 • od 65 zł za telekonsultację
 • już w ciągu godziny
Umów się

Najchętniej czytane

psychoterapia-co-to-jest-jakie-sa-techniki-terapeutyczne
Zdrowie psychiczne
3 min.
Psychoterapia - co to jest? Jakie są techniki terapeutyczne?
30.07.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
wstyd-co-to-jest-jak-sie-od-niego-uwolnic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Wstyd - co to jest? Jak się od niego uwolnić?
27.07.2021
zlosc-jak-sobie-z-nia-radzic-na-czym-polega-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się złość i jak można sobie z nią konstruktywnie radzić?
19.05.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.