account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Hafefobia – objawy i leczenie lęku przed dotykiem

Sylwia Brodniewska 30.07.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Hafefobia może skutecznie utrudnić codzienne życie. Lęk przed dotykiem innej osoby może być bodźcem wywołującym ataki paniki. Osoba cierpiąca na hafefobię ma trudności z nawiązywaniem relacji z innymi.


hafefobia-lek-przed-dotykiem-przyczyny-objawy-leczenie
pexels.com

Polecane

melisa-na-sen-czy-pomaga-na-bezsennosc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Melisa na bezsenność i inne dolegliwości
17.09.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
depresja-lekowa-jakie-sa-objawy-jak-z-nia-walczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Depresja lękowa - jakie są objawy? Jak z nią walczyć?
31.10.2021
natrectwo-co-to-jest-jak-sobie-radzic-jak-leczyc
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak zdiagnozować natręctwo myśli? Czy istnieją metody leczenia?
19.05.2021
Spis treści
  1. Czym jest hafefobia?
  2. Hafefobia a codzienne życie
  3. Leczenie hafefobii

Czym jest hafefobia?

Istnieje wiele rodzajów fobii, które mogą pojawić się w dowolnym momencie twojego życia. Jedną z nich jest hafefobia, czyli lęk przed dotykiem. Wyobraź sobie, że, dotykając inną osobę, nawet najbliższego członka rodziny, odczuwasz niepokój. Mianem hafefobii określa się zaburzenia lękowe pojawiające się w momencie, kiedy musisz dotknąć kogoś innego lub kiedy ktoś dotyka cię.

Ciężko jest jednoznacznie określić, co powoduje zaburzenia lękowe związane z dotykiem, jednak wśród czynników wywołujących panikę zalicza się:

  • uwarunkowania genetyczne,

  • strach przed ubrudzeniem,

  • zaburzenia natury seksualnej,

  • złe doświadczenia z przeszłości.

Hafefobia może bardzo utrudniać codzienne życie, ponieważ nie zawsze da się przewidzieć zamiary drugiej osoby lub uniknąć przypadkowego dotknięcia. Często osoby dotknięte tą fobią wstydzą się, unikają kontaktów z drugim człowiekiem, nie wychodzą z domu, wycofują się z życia społecznego.

Hafefobia – objawy, na które warto zwrócić uwagę?Obserwując u siebie nietypowe objawy, warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele osób nie toleruje dotykania przez obcych ludzi, w szczególności w miejscach publicznych, np. w tłumie czy na koncertach. To może powodować frustrację i niechęć. U osób, które cierpią na hafefobię, pojawiają się poniższe symptomy:

  • uczucie silnego lęku,

  • szybki oddech,

  • przyspieszona praca serca,

  • zawroty głowy,

  • zwiększona potliwość.

Pojawiający się lęk może mieć różne nasilenie, od słabego do bardzo silnego, powodującego utratę przytomności. Dolegliwości mogą pojawić się w momencie dotknięcia przez obcą osobę lub konieczności dotknięcia innej osoby. Nie ma znaczenie stopień pokrewieństwa czy siła relacji. Hafefobię diagnozuje się, kiedy objawy występują przez minimum sześć miesięcy, a człowiek unika kontaktu z innymi w obawie przed przypadkowym dotknięciem.

Hafefobia a codzienne życie

Osoby dotknięte hafefobią starają się unikać kontaktów międzyludzkich, nie tylko z obcymi ludźmi, ale także z rodziną. Najbliższe otoczenie często nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest hafefobia. Lęk przed dotknięciem może być tak silny, że osobom dotkniętym tą fobią ciężko jest nawiązać głębsze relacje z drugim człowiekiem. Dotyk bowiem jest jednym ze sposobów okazania uczucia. Pacjenci z hafefobią mają problemy podczas zwykłych, codziennych czynności takich jak wyjście do sklepu, praca czy wizyta u lekarza.

Hafefobia dzieli się na kilka etapów. Niekiedy osoby nią dotknięte unikają jedynie obcych ludzi, a w stosunku do najbliższych nie wykazują niechęci podczas dotykania. Dzięki temu utrzymują kontakty z bliskim, nie wycofując się społecznie.

Leczenie hafefobii

Osoby cierpiące na lęk związany z dotykiem wykazują różne nasilenie objawów. Do najlżejszego etapu należy awersja do ludzi, a do najcięższego stadium można zaliczyć całkowitą izolację społeczną. Istnieje kilka sposobów leczenia hafefobii, jednak ich skuteczność w dużej mierze zależy od znalezienia przyczyny problemu. Najpopularniejsza jest psychoterapia, jednak jest to metoda długa i wymagająca wspólnej pracy z pacjentem. Wbrew pozorom często jest stosowana terapia grupowa. Uświadamia pacjentom, że nie są sami ze swoim problemem. Podczas leczenia można zastosować terapię ekspozycyjną, która polega na zmierzeniu się z trudnościami wywołującymi uczucie lęku. W tym przypadku terapeuta oswaja pacjenta z dotykiem. U osób, które wykazują silny lęk, można zastosować leczenie farmakologiczne.

Podczas terapii ważne jest, aby wraz z nasileniem się objawów hafefobii nie pojawiły się inne dolegliwości i choroby wywoływane odosobnieniem, jak np. depresja, myśli samobójcze, problemy z agresją czy samotność.

Cierpiąc na hafefobię, można również samodzielnie poprawić jakość życia. Istnieje kilka sposobów na oswojenie się z tym problemem. Najbardziej popularnym jest medytacja i joga. Pomagają one wyciszyć umysł i zachować spokój. Nauka prawidłowego oddychania jest bardzo pomocna w radzeniu sobie z wieloma fobiami. Dobrym pomysłem jest aktywność fizyczna, która umożliwia pracę z ciałem i oswojenie się z dolegliwościami.

Podczas prób normalnego funkcjonowania mogą pojawić się ataki lęku i paniki. Warto nauczyć się reagować, zanim pojawią się pierwsze objawy. Jeśli czujesz, że zbliża się atak wywołany dotykiem, spróbuj wziąć głęboki oddech i powoli wydmuchiwać nabrane powietrze, rozluźniając jednocześnie swoje mięśnie. Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie.

Źródła
  1. A.T. Beck, D.A. Clark, Zaburzenia lękowe. Podręcznik z ćwiczeniami opartymi na terapii poznawczo-behawioralnej, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
  2. A.T. Beck, D.D. Davies, A. Freeman, Terapia poznawcza zaburzeń osobowości, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2016.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
nienawisc-jak-poradzic-sobie-z-ta-emocja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się nienawiść i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.