Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessĆwiczenia 1 min.

Ile trzeba zrobić dziennie kroków, żeby schudnąć?

Sylwia Brodniewska

29.10.2021

Aktualizacja: 04.10.2022

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zdrowia. Dobrym sposobem na wprowadzenie ruchu do naszego życia jest codzienne wykonywanie odpowiedniej ilości kroków. Utrzymując niewielką dawkę ruchu, zbilansowaną dietę i regularny wypoczynek, można poprawić nie tylko swój wygląd, ale również kondycję.


ile-krokow-dziennie-robic-zeby-schudnac
pexels.com

Polecane

deska-plank-cwiczenie-jak-je-wykonywac-co-daje
Fitness
2 min.
Deska (plank) ćwiczenie - jak je wykonywać? Co daje?
27.07.2021
trening-nog-cwiczenia-wzmacniajace-i-rozciagajace
Fitness
2 min.
Trening nóg - co trzeba o nim wiedzieć? Jak wykonywać?
28.10.2021
cwiczenia-na-miesnie-nog-jak-je-wzmocnic
Fitness
1 min.
Ćwiczenia na mięśnie nóg - jak je wzmocnić?
29.10.2021
jakie-cwiczenia-sa-skuteczne-na-nietrzymanie-moczu
Fitness
1 min.
Jakie ćwiczenia są skuteczne na nietrzymanie moczu?
28.10.2021
Spis treści
 1. Ile kroków należy robić, aby schudnąć?
 2. Efekty zdrowotne codziennego chodzenia
 3. Czym mierzyć ilość wykonywanych kroków?

Ile kroków należy robić, aby schudnąć?

Wiele osób poszukuje informacji dotyczących liczby kroków dziennie, jaką trzeba wykonać, aby schudnąć. Trend na chodzenie pojawił się niedawno i od razu zyskał wielu zwolenników. Regularna aktywność tego typu pomaga poprawić kondycję, schudnąć, a także polepszyć samopoczucie. Liczenie kroków stało się jednym z popularniejszych sposobów na pilnowanie codziennej aktywności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby zdrowe osoby wykonywały dziennie między 6000 a 8000 kroków dla zachowania zdrowia i utrzymania wagi. Trudno jednak dokładnie określić, ile kroków powinien wykonać każdy z nas, bo jest to sprawa bardzo indywidualna. Osoby, które uprawiają sport lub rzadziej korzystają z samochodu, wykonują więcej kroków dziennie niż ci, którzy wszędzie dojeżdżają samochodem i nie trenują.

Chcąc schudnąć, należy dziennie robić jak najwięcej kroków. Jeśli nie masz możliwości przejścia jednorazowo kilku tysięcy kroków, to możesz je rozłożyć na cały dzień. Ważne, aby wieczorem cel został osiągnięty. Można traktować je jako dodatek do treningu, dzięki czemu utrata zbędnych kilogramów będzie szybsza. Codzienne spacerowanie to dobre ćwiczenie dla otyłych. Gdy mamy sporo kilogramów do stracenia, każda aktywność fizyczna jest kluczowa, a spacerowanie nie wymaga wielkiego nakładu sił.

Efekty zdrowotne codziennego chodzenia

Warto sprawdzać, ile kroków należy robić dziennie, aby schudnąć. Systematyczne sprawdzanie dobrze działa na motywację. Samodzielne wykonywanie kroków nie wpłynie znacząco na utratę wagi. Dzienną dawkę kroków należy traktować jako uzupełnienie jakiegokolwiek treningu, np. ćwiczeń powodujących schudnięcie z ud, pływania czy jogi. Aby schudnąć, wykonując kroki, warto pamiętać o zbilansowanej diecie, która pozwoli na utratę zbędnych kilogramów. Podczas odchudzania ważny jest deficyt kaloryczny. Codzienne chodzenie jest dobrym sposobem na wstęp do biegania czy do innej aktywności fizycznej. Dodatkowo może pomóc w wyszczupleniu łydek czy ud.

Aby szybciej schudnąć, należy chodzić szybciej, tak aby tętno było wyższe. Dzięki temu spalanie jest szybsze i szybciej chudniesz. Codzienna aktywność fizyczna obniża ciśnienie krwi, dotlenia i zmniejsza stres. Sprawia, że łatwiej zasypiamy, a sen jest lepszej jakości, dzięki czemu rano budzimy się wypoczęci. Wykonywanie kroków przyspiesza metabolizm, dzięki temu możesz szybciej schudnąć. Jeśli trzymasz dietę, trenujesz i nie widać efektów, warto dodać codzienne spacery to swojej aktywności fizycznej.

Codzienne wykonywanie kroków jest zalecane osobom, które mają pracę biurową, przez co w ciągu dnia nie ruszają się za wiele. Często cierpią na bóle kręgosłupa, brak kondycji oraz zmęczenie. Codzienne wykonywanie przynajmniej 6000 kroków wzmocni kości i stawy, poprawi funkcje intelektualne, a także ogólne samopoczucie.

Starszym osobom codzienne chodzenie jest polecane ze względu na zapobieganie dolegliwościom związanym z układem ruchu, jak np.osteoporoza, rdzeniowy zanik mięśni, reumatoidalne zapalenie stawów. Systematyczny ruch zmniejsza również ryzyko chorób układu krążenia, a także udarów czy zawałów.

Czym mierzyć ilość wykonywanych kroków?

Na rynku istnieje wiele urządzeń lub aplikacji, które pozwalają na mierzenie codziennej ilości kroków, dzięki temu można w łatwy sposób monitorować, ile jeszcze potrzeba, żeby schudnąć. Najbardziej popularne są opaski oraz zegarki, których podstawową funkcją jest liczenie kroków. Współczesne smartfony mają wbudowaną funkcję mierzenia przebytego dystansu. Podczas odchudzania warto posiłkować się takimi urządzeniami, ponieważ poza opcją mierzenia ilości kroków często informują nas o spalonych kaloriach, tętnie czy jakości snu. Te wszystkie parametry mogą pomóc w kompleksowym zadbaniu o swoje zdrowie, a także w schudnięciu z nóg.

Opaski lub zegarki mierzą kroki na podstawie ruchów rąk. Jeśli wiesz, że będziesz sprzątać lub dużo używać rąk, to warto zdjąć urządzenie, aby nie zakłamywać wyników. Lepszym rozwiązaniem są aplikacje zainstalowane w telefonie, ponieważ one mierzą odległości przy użyciu akcelerometru. Czujnik telefonu wyłapuje wszelkie zmiany kierunku i prędkości smartfona i na tej podstawie określa przebyty dystans.

Niezależnie od tego, z czego korzystasz, warto, jeśli sprawdzisz, ile kroków dziennie wykonujesz.

Źródła
 1. https://www.cdc.gov/vitalsigns/walking/index.html (dostęp: czerwiec 2021 r.).
 2. A. Hansen, C.J. Sundberg, Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta, Warszawa 2017.
 3. G. Rogóż, Bieganie dla początkujących i zaawansowanych, Warszawa 2016.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jazda-na-rowerze-co-daje-na-co-wplywa-w-czym-pomaga
Fitness
1 min.
Jazda na rowerze - co daje? Na co wpływa? W czym pomaga?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.