Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Ile posiłków dziennie należy jeść i jak często?

Angelika Janowicz

14.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Jadłospis powinien być ułożony w taki sposób, aby częstotliwość spożywania posiłków była dostosowana do potrzeb organizmu i planu dnia. Nie powinieneś jeść w pośpiechu lub pomijać śniadania, gdy nie masz na to czasu. Zamiast po przekąskę pierwszą z brzegu sięgnij po wartościowe danie. Zobacz, ile posiłków dziennie powinno się jeść.


Każdy posiłek powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Tłuszcze, węglowodany, białka i sole mineralne muszą być dostarczone w odpowiednich proporcjach. Gdy któregoś z nich jest za dużo lub za mało, mogą pojawić się różnego rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Wzrasta również ryzyko niedoboru pierwiastków i witamin, niedożywienia lub nadwagi. Powinieneś zatem bardzo ostrożnie komponować swój jadłospis, a także wiedzieć, ile posiłków dziennie należy jeść i w jakich odstępach czasu.

ile-posilkow-dziennie-powinno-sie-spozywac
unsplash.com

Ile posiłków dziennie powinno się jeść?

Zalecenia dotyczące tego, ile posiłków dziennie powinno się jeść, najczęściej mówią o spożywaniu 4 lub 5 posiłków w ciągu dnia. Takie informacje można znaleźć m.in. w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, która została opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Ważny jest także odpowiedni rozkład ogólnej wartości energetycznej. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na energię powinno być pokryte:

  • w przypadku 4 posiłków: w 25–30% przez I śniadanie, w 10% przez II śniadanie, w 40% przez obiad i w 20–25% przez kolację;

  • w przypadku 5 posiłków: w 25% przez śniadanie, w 10% przez II śniadanie, w 30% przez obiad, w 15% przez podwieczorek i w 20% przez kolację.

Uważa się, że taki rozkład wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Zdecydowanie lepiej jest spożywać więcej posiłków, ale mniejszych objętościowo. Dzięki temu jedzenie nie zalega długo w żołądku. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku osób, które zmagają się ze zgagą lub refluksem żołądkowo-przełykowym

Pamiętaj, że to, ile posiłków dziennie powinno się jeść, zależy także od indywidualnych potrzeb organizmu. Są osoby, które jedzą 3 razy dziennie, a przy tym czują się bardzo dobrze – nie mają napadów głodu i nie podjadają między posiłkami. Najważniejsze jest, aby w tych 3 porcjach dostarczyć wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Jak często w ciągu dnia należy spożywać posiłki?

Nie tylko ilość jest ważna. Znaczenie ma także to, jak często w ciągu dnia spożywamy posiłki. Zgodnie z zaleceniami przerwa nie może być krótsza niż 3–4 godziny. Dużo mówi się także o tym, aby ostatnie danie zjeść 3–4 godziny przed snem. Jadłospis powinieneś dopasować do swojej aktywności w ciągu dnia. Pamiętaj jednak o tym, aby nie spożywać posiłku w pośpiechu.

Ile posiłków dziennie powinno się jeść, żeby schudnąć?

Bardzo ważną kwestią jest to, ile posiłków dziennie można jeść, aby schudnąć. Uważa się, że na utratę masy ciała nie ma wpływu ich częstotliwość, ale szereg innych czynników. Mowa przede wszystkim o zmniejszonej podaży kalorii, przerwach między posiłkami i jakości jedzenia.

Możesz jeść 3, 4 lub 5 posiłków w ciągu dnia i nadal masz szansę na zrzucenie zbędnych kilogramów. Musisz jednak pamiętać o odpowiedniej kaloryczności potraw oraz o uzupełnianiu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Dużo może ci pomóc dietetyk, który ułoży jadłospis dopasowany do twojego trybu życia i zamierzonego celu.

Ile posiłków dziennie trzeba spożywać na masę?

Liczba posiłków nie ma znaczenia w przypadku osób, które budują masę mięśniową. Najważniejsze jest bowiem dostarczenie organizmowi większej ilości białka i kalorii. Niektórzy decydują się przez to na włączenie do jadłospisu dodatkowego dania (np. po treningu), ponieważ tak jest im łatwiej „przemycić” dodatkową ilość substancji odżywczych. Możesz jednak tak ułożyć dietę, aby podczas budowania masy mięśniowej nadal spożywać od 4 do 5 posiłków dziennie.

Nie tylko liczba posiłków jest ważna

Musisz pamiętać, że ważne jest nie tylko to, ile posiłków dziennie jesz. Bardzo duże znaczenie mają zdrowe nawyki żywieniowei jakość diety. Wraz z posiłkiem powinieneś dostarczyć odpowiednią ilość:

Źródła
  1. D. Nalepa, D. Weber, R. Rogala, M. Charzyńska-Gula, Wpływ ilości spożywanych posiłków na wartość wskaźnika BMI, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, t. 6, nr 3, s. 48–61.

  2. K. Biedrzycka, Porównanie zaleceń żywieniowych z popularnymi dietami oraz skutki ich stosowania https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/7386/Porownanie_zalecen_zywieniowych_z_popularnymi_dietami_oraz_skutki_ich_stosowania2.pdf?sequence=1 (dostęp: 08.03.2021).

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

warzywa-na-parze-jak-gotowac-sprawdzone-przepisy
Odżywianie
2 min.
Jak gotować warzywa na parze. Sprawdź niezawodne przepisy
19.05.2021
glikogen-co-to-jest-jakie-pelni-funkcje
OdżywianieZdrowie
1 min.
Glikogen - co to jest? Jakie pełni funkcje?
30.07.2021
sok-z-czarnego-bzu-wlasciwosci-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Sok z czarnego bzu – na co pomaga i jak można go zrobić?
29.07.2022
bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.