Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Ile czasu plemniki żyją w pochwie? Od czego to zależy?

Klaudia Gaicka

24.01.2022

Aktualizacja: 03.10.2022

To, ile plemniki żyją w pochwie, zależy od wielu czynników. W środowisku kwasowym męskie komórki rozrodcze mogą umrzeć bardzo szybko, jednak w zasadowym przeżyją nawet 5 dni. Odczyn wnętrza pochwy zmienia się wraz z cyklem.


ile-zyja-plemniki-w-pochwie-co-warto-wiedziec
pexels.com

Polecane

jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
skapy-okres-jak-wyglada-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Skąpy okres - jak wygląda? Jakie są przyczyny?
24.01.2022
kapturek-dopochwowy-jak-dziala-jak-go-zalozyc
Seks
1 min.
Kapturek dopochwowy ‒ jak działa? Jak go założyć?
24.01.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
 1. Ile plemniki żyją w pochwie? Jakie środowisko jest dla nich najkorzystniejsze?
 2. Ile czasu trwa rozwój plemników?
 3. Czy preejakulat również zawiera plemniki?
 4. Jak sprawdzić ilość plemników w nasieniu?
 5. Z czego może wynikać niska ilość plemników w nasieniu?
 6. Jak poprawić jakość nasienia?

Ile plemniki żyją w pochwie? Jakie środowisko jest dla nich najkorzystniejsze?

To, ile czasu plemniki mogą przeżyć w pochwie, zależy przede wszystkim od tego, jakie środowisko napotkają na drodze do komórki jajowej. Najkorzystniejsze panuje podczas owulacji lub w jej okolicach. To właśnie wtedy komórki mężczyzny mogą przeżyć w ciele kobiety nawet 5 dni. Środowisko zasadowe sprawia, że nawet jeżeli owulacja dopiero nadchodzi, plemniki mogą na nią spokojnie poczekać. Wytwarzany w tych dniach śluz z szyjki macicy jest śliski, elastyczny i rzadki. Dzięki temu plemniki radzą sobie w drogach rodnych znakomicie.

Inaczej sprawy się mają w czasie, kiedy kobieta nie jest płodna. Wtedy środowisko pochwy może być mocno kwasowe, co sprawia, że plemniki giną w nim błyskawicznie. Śluz szyjki macicy najczęściej nie pozostawia na plemnikach suchej nitki, jednak należy pamiętać, że nie jest to regułą. Zdarza się, że mężczyźni ze spermą zawierającą dużą ilość silnych plemników zapładniają kobiety w czasie, kiedy teoretycznie nie powinno do tego dojść. Z tego powodu lekarze nie polecają naturalnej metody antykoncepcyjnej zwanej kalendarzykiem.

Polecamy

jakie-sa-metody-antykoncepcji-jak-wybrac-odpowiednia-dla-siebie
Seks

Jakie są metody antykoncepcji i jak wybrać odpowiednią dla siebie? Konsultacja z ginekologiem online

Antykoncepcja ma na celu niedopuszczenie do zapłodnienia lub zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Przy doborze metody antykoncepcyjnej oprócz preferencji pacjentki, kluczową kwestią jest stan zdrowia kobiety. Warto wiedzieć, jakie metody są dostępne i czym się różnią, ale ostateczny wybór odpowiedniej antykoncepcji najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Redakcja28.12.2021

Ile czasu trwa rozwój plemników?

Tym, co wywołuje powstawanie plemników w ciele mężczyzny, jest specjalny sygnał z podwzgórza. Dalsza produkcja męskich komórek rozrodczych odbywa się przede wszystkim w jądrach, a cały proces trwa około 72 dni. W tym czasie plemniki przechodzą różne podziały i przekształcenia, aby w końcu przybrać ostateczną formę.

Czy preejakulat również zawiera plemniki?

Preejakulat to bezbarwny płyn, który wydziela się z penisa w czasie pobudzenia seksualnego. Nie należy mylić go ze spermą, która wypływa z penisa w czasie orgazmu, jednak w nim również znajdują się plemniki.

Chociaż ilość męskich komórek rozrodczych w preejakulacie nie jest duża oraz zwykle są one w słabej kondycji, może dojść do zapłodnienia. Do spełnienia się tego procesu wystarczy bowiem jeden plemnik, który zdoła dotrzeć do wnętrza komórki jajowej. Z tego powodu eksperci zdecydowanie nie polecają stosowania metody antykoncepcyjnej, polegającej na wyciąganiu penisa z pochwy przed osiągnięciem orgazmu. Nawet jeden przerywany stosunek może doprowadzić do nieplanowanej ciąży, a przy regularnym praktykowaniu takiej metody ryzyko to mocno wzrasta.

Alternatywą dla kalendarzyka jest stosowanie żelu antykoncepcyjnego, jednak on również nie cechuje się wysoką skutecznością. Najlepiej używać go w połączeniu z inną metodą, np. z prezerwatywą, której zdarza się pęknąć, lub z kapturkiem dopochwowym.

Jak sprawdzić ilość plemników w nasieniu?

W tym celu możesz wykorzystać jeden z kilku rodzajów testów domowych lub oddać próbkę do badania w laboratorium. W pierwszym wypadku najlepiej sięgnąć po test, który sprawdza nie tylko ilość, lecz również ruchliwość plemników. Nie zastąpi on jednak badania wykonanego w warunkach laboratoryjnych, czyli tzw. seminogramu.

Przed pobraniem próbki do seminogramu należy zachować 5 dni abstynencji seksualnej. Materiał pobrany do jałowego pojemnika podczas masturbacji powinien być dostarczony w całości do laboratorium przed upływem 30 minut. Jeżeli obawiasz się, że możesz nie zdążyć, pobierz próbkę w laboratorium.

Z czego może wynikać niska ilość plemników w nasieniu?

Ogromną rolę w procesie spermogenezy odgrywają hormony z osi podwzgórza. Mowa przede wszystkim o testosteronie, który odpowiada za szereg ważnych procesów w życiu mężczyzny. Problemy hormonalne są przyczyną bezpłodności zarówno wśród płci męskiej, jak i żeńskiej.

Jeżeli podejrzewasz, że tego rodzaju zaburzenia mogą Cię dotyczyć, udaj się do specjalisty, który zleci odpowiednie badania hormonalne. Dzięki nim upewnisz się, czy właśnie hormony są przyczyną problemów. Pamiętaj, że niewłaściwa ilość testosteronu nie odbija się jedynie na ilości plemników w nasieniu. Odpowiada on za wiele męskich cech wyglądu, barwę głosu, libido i erekcję.

Jak poprawić jakość nasienia?

Jeżeli problem wynika tylko z trybu życia, możesz spróbować zwalczyć go tradycyjnymi metodami. Najlepiej sprawdzi się regularna aktywność fizyczna oraz seksualna. Warto również zastosować dietę na potencję. Składniki, takie jak kwas foliowy, selen, cynk oraz witaminy C i E, mogą pomóc Ci wrócić do formy sprzed lat.

Źródła
 1. Ż. Polkowska, K. Kozłowska, J. Namieśnik, Płyny biologiczne jako źródło informacji o narażeniu człowieka na środowiskowe czynniki chemiczne, 2013.
 2. K. Kozioł, P. Lewandowski, J. K. Wolski, Rozród człowieka. Malejąca rola kobiety w niepłodności małżeńskiej, 2000.
Author Klaudia Gaicka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
Popularne w kategorii Seks
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.