Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Infekcje intymne u mężczyzn – jakie są objawy? Jaki lekarz je leczy?

Redakcja

01.12.2021

Aktualizacja: 31.08.2022

Często mówiąc o infekcjach intymnych mamy na myśli takie, które rozwijają się u kobiet. Zapominamy jednak, że dotykają one również mężczyzn, a jeśli się pojawią, wywołują równie dokuczliwe objawy. Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy, jak przebiega leczenie i jakie mogą być skutki nadmiernego zwlekania z terapią infekcji okolic intymnych u mężczyzn.


infekcje-intymne-u-mezczyzn-jakie-sa-objawy-kto-je-leczy
pexels.com

Polecane

obfite-miesiaczki-przyczyny-domowe-sposoby
Seks
1 min.
Obfite miesiączki – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
31.05.2022
miesnie-kegla-u-mezczyzn-jak-je-cwiczyc-dlaczego-warto
Seks
1 min.
Mięśnie Kegla u mężczyzn - jak je ćwiczyć? Dlaczego warto?
24.01.2022
krwawienia-miedzymiesiaczkowe-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Krwawienia międzymiesiączkowe – na co wskazują i jakie są ich przyczyny?
02.06.2022
poranna-erekcja-wzwod-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Poranna erekcja (wzwód) - jakie są przyczyny?
24.01.2022
Spis treści
 1. Infekcje intymne u mężczyzn – przyczyny
 2. Objawy infekcji intymnych u mężczyzn
 3. Leczenie infekcji intymnych u mężczyzn
 4. Infekcje intymne u mężczyzn – diagnostyka
 5. Powikłania nieleczonych infekcji intymnych u mężczyzn

Infekcje intymne u mężczyzn – przyczyny

U mężczyzn infekcje okolic intymnych mogą być wywoływane przez wiele czynników. Często występują zakażenia bakteryjne, jak rzeżączka czy chlamydia, jednak mogą pojawić się również infekcje wywołane przez grzyby czy wirusy (jak na przykład opryszczka narządów płciowych). Infekcja może się rozwinąć w wyniku nieprawidłowej higieny okolic intymnych, noszenia nieprzewiewnej bielizny i przygodnych stosunków płciowych z osobami, które mogły być zakażone, w szczególności bez użycia prezerwatywy.

Objawy infekcji intymnych u mężczyzn

Infekcje okolic intymnych u mężczyzn dają bardzo nieprzyjemne objawy. Ich rodzaj i intensywność zależą od przyczyny zakażenia, jednak najczęściej pacjenci skarżą się na:

 • swędzenie i pieczenie okolic płciowych – pojawia się w przebiegu większości infekcji intymnych;

 • wysypkę – często pojawia się w przypadku zakażeń grzybiczych i opryszczki narządów płciowych;

 • ból podczas oddawania moczu, wydzielina z cewki moczowej o przykrym zapachu – charakterystyczny u pacjentów z zakażeniem rzeżączkowym i wywołanym przez chlamydie;

 • owrzodzenie na żołędzi lub napletku penisa – może być spowodowane kiłą lub bakterią Haemophilus ducreyi;

 • kłykciny kończyste, czyli drobne, niekiedy liczne brodawki i wyrośla skórne – wywoływane są zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego.

Leczenie infekcji intymnych u mężczyzn

Diagnozowaniem i terapią infekcji intymnych mężczyzn zajmuje się najczęściej urolog lub wenerolog. Leczenie polega głównie na stosowaniu doustnie lub miejscowo antybiotyków (w przypadku infekcji bakteryjnych), bądź leków przeciwgrzybiczych, kiedy przyczyną zakażenia są grzyby. Opryszczka narządów płciowych, ze względu na to, że wywołuje ją wirus, wymaga leczenia przeciwwirusowego. Leki należy brać zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przerywać terapii, nawet jeśli wszystkie objawy już ustąpią.

Polecamy

urolog-jak-moze-pomoc-ci-podczas-teleporady
Telemedycyna

Urolog: jak może pomóc Ci online?

W czasach ograniczonego dostępu do specjalistycznej opieki zdrowotnej pacjenci coraz częściej skorzystają z porad online. E-wizyta to dobry sposób, aby skonsultować z lekarzem swoje objawy. Jeśli istnieją ku temu przesłanki, otrzymasz też e-receptę oraz e-zwolnienie lekarskie. Teleporady udzielane są z zakresu różnych specjalizacji. Czy także urolog może pomóc Ci online? Przekonajmy się.

Redakcja03.11.2021

Infekcje intymne u mężczyzn – diagnostyka

Lekarze są w stanie rozpoznać infekcję intymną już na podstawie samych objawów. Konieczne jest jednak ustalenie czynnika, który ją wywołał. W tym celu lekarz może zlecić wykonanie dodatkowo wymazu z cewki moczowej lub pobranie wycinka z owrzodzenia. Przy podejrzeniu kiły może zlecić badanie krwi zwane odczynem Wassermanna.

Powikłania nieleczonych infekcji intymnych u mężczyzn

Bardzo bolesnym skutkiem zbyt długiego zwlekania z terapią infekcji intymnych jest stulejka. Jest to stan, w którym dochodzi do nadmiernego zwężenia ujścia napletka, co uniemożliwia jego odprowadzenie za żołądź. Każda taka próba wywołuje ból, pojawiają się trudności z oddawaniem moczu. W bardziej zaawansowanych przypadkach może dojść do powstania przetok cewkowych, czyli kanałów łączących cewkę moczową z powierzchnią skóry prącia.

Czy odczuwasz dolegliwości w okolicach intymnych, ale krępujesz się iść do lekarza? Możesz skorzystać z e-wizyty, czyli wygodnej porady lekarskiej, którą odbędziesz w domu.

Źródła
Centers of Disease Control and Prevention - Sexually Transmitted Infections Treatment Guidelines, 2021

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.