Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Jak zrobić inhalacje z soli kuchennej, emskiej i fizjologicznej?

Agata Muchowska

24.01.2022

Aktualizacja: 25.06.2023

Inhalacje z soli fizjologicznej, kuchennej bądź emskiej to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących z powodu kataru i częstych, nawracających infekcji dróg oddechowych. Zobacz, jak można je wykonać samodzielnie.


inhalacje-z-soli-fizjologicznej-kuchennej-emskiej
pixabay.com

Polecane

domowe-sposoby-na-wszy-jak-sie-pozbyc-tych-pasozytow
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na wszy
01.06.2022
wrzody-zoladka-na-czym-polega-leczenie-naturalne
Zdrowie
2 min.
Wrzody żołądka - na czym polega leczenie naturalne?
30.07.2021
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
ziola-na-stawy-na-bole-na-odbudowe-chrzastki
Zdrowie
1 min.
Zioła na stawy - na bóle, na odbudowę chrząstki
24.01.2022
Spis treści
 1. Czym są inhalacje?
 2. Z czego można zrobić inhalacje?
 3. Inhalacje z soli kuchennej, emskiej i fizjologicznej na infekcje
 4. Zalety domowych inhalacji

Czym są inhalacje?

Inhalacja to prosty zabieg, polegający na leczeniu z wykorzystaniem pary wodnej. Dla wzmocnienia efektu inhalację możesz wykonywać z olejków eterycznych, soli fizjologicznej, emskiej lub kuchennej, ziół albo produktów farmaceutycznych. Wszystko zależy od problemu, z którym się borykasz, oraz zaleceń lekarza. Do wykonania inhalacji możesz użyć profesjonalnego nebulizatora albo zwykłej miski z gorącą wodą. Inhalacje z soli kuchennej, fizjologicznej i emskiej to jedna z najpopularniejszych metod leczenia i zapobiegania infekcjom, łagodzenia objawów alergii oraz oczyszczania zatok. Stosowały ją już nasze babcie i prababcie. Do inhalacji używały ziół, np. mięty, szałwii bądź rumianku.Inhalacja działa nie tylko leczniczo, ale także prewencyjnie. Regularnie wykonywana, pozwala oczyścić górne drogi oddechowe i zatoki, pozbyć się zalegających drobnoustrojów i nawilżyć błony śluzowe nosa i gardło. Można ją stosować niezależnie od wieku. Polecana jest zwłaszcza kobietom w ciąży, które nie mogą przyjmować preparatów farmakologicznych. Zalecana jest też dzieciom i osobom starszym. Inhalację z soli fizjologicznej należy robić co najmniej kilka razy w tygodniu. Kluczem do jej skuteczności jest bowiem regularność.

Z czego można zrobić inhalacje?

Aby przeprowadzić inhalację, wystarczą: nebulizator bądź miska, gorąca woda, sól kuchenna i dowolne olejki eteryczne albo zioła. Jeśli nie masz inhalatora, nachyl się nad miską z wodą i przez 15-20 min wdychaj opary. Gdy z nosa zacznie wyciekać wydzielina, przerwij zabieg i oczyść nos. Możesz także zastosować inhalację z soli fizjologicznej i emskiej.Sól emska znana jest z właściwości przeciwkaszlowych. Można ją stosować w tabletkach albo wziewnie. Potrzebujesz do tego specjalnego nebulizatora, który możesz kupić w aptece. Sól emska działa sekretolitycznie. Oznacza to, że pobudza gruczoły do wydzielania rzadkiego śluzu. Dzięki temu łatwiej odkrztusić wydzielinę. Doskonale sprawdza się w przypadku suchego kaszlu. Jest to produkt naturalny. W jego składzie znajdują się:

Inhalacje z soli kuchennej, emskiej i fizjologicznej na infekcje

Inhalacje z soli emskiej, kuchennej i fizjologicznej to doskonały sposób na walkę z infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych. Sprawdzą się także w łagodzeniu objawów alergii. Alergia na pyłki powoduje katar, świąd nosa, łzawienie, kichanie i duszności. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmiertelnie niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego. Regularne inhalacje pozwalają oczyścić nos i gardło z zalegających alergenów. Sól fizjologiczna ma mnóstwo dobroczynnych właściwości, jest biozgodna z ludzkim organizmem i powszechnie stosowana w medycynie. Działa nawilżająco, dodatkowo pozwala rozrzedzić wydzielinę, dzięki czemu łatwiej się jej pozbędziesz. Nie wszyscy jednak mogą korzystać z inhalacji. Przeciwwskazaniem są:

 • niewydolność serca,

 • gorączka,

 • nowotwory układu oddechowego,

 • atak astmy,

 • niewydolność krążenia,

 • krwotoki z dróg oddechowych

Zalety domowych inhalacji

Regularnie wykonywane inhalacje pozwalają zminimalizować ryzyko infekcji, na bieżąco oczyszczają drogi oddechowe z pyłu, brudu i drobnoustrojów. Inhalacje są doskonałym sposobem na suchość w nosie i gardle. Nawilżają je, dzięki czemu redukują chrypkę, drapanie w gardle i kaszel. Stanowią także prewencję chorób płuc.Inhalacje z soli kuchennej, fizjologicznej i emskiej są doskonałą i ogólnodostępną metodą leczenia objawów infekcji, zwłaszcza przeziębienia i grypy. Mogą je bez obaw stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Sól fizjologiczna i emska jest niedroga i dostępna w każdej aptece. Możesz też wykorzystać sól kuchenną.Jeśli chcesz oddychać pełną piersią i zależy Ci na zdrowiu, wprowadź do swoich nawyków zdrowotnych regularne inhalacje. Dzięki temu będziesz chorował rzadziej, a objawy infekcji staną się łagodniejsze.

Źródła
 1. L. White, Leczenie domowymi sposobami, Wiedza Powszechna, 2014.
 2. M. Treben, Choroby dróg oddechowych. Kuracje ziołowe, Esprit, 2018.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.