Charakterystyczne cechy osobowości introwertyka

Klaudia Gaicka

28.10.2021

Aktualizacja: 28.10.2021

Introwertyków cechuje charakterystyczne wycofanie. Najczęściej to właśnie oni decydują się na spędzenie wolnego popołudnia w domu. W przeciwieństwie do ekstrawertyków bardzo często bywają także nieśmiali i tajemniczy. Rozpoznanie typu osobowości osoby, z którą rozmawiasz, może przynieść Ci wiele korzyści.


introwertyk-kto-to-jest-jakie-ma-cechy-charakterystyczne
pexels.com

Introwertyk i ekstrawertyk – skąd ten podział?

W 1921 roku psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung pierwszy raz dokonał podziału ze względu na cechy introwertyczne i ekstrawertyczne. Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, jak ogromne znaczenie dla psychologii odegrają te dwa typy osobowości. Dziś, czyli w zasadzie 100 lat później, podział na introwertyków i ekstrawertyków wciąż jest aktualny i uznawany na całym świecie.

Przed zapoznaniem się z charakterystycznymi cechami obu tych typów osobowości warto wiedzieć, że zdecydowana większość osób nie jest w wyłącznie introwertykiem czy ekstrawertykiem. Najczęściej ma się cechy obu, jednak niektóre z nich biorą górę w określonych sytuacjach. Osób z pogranicza jednej, czy drugiej osobowości jest stosunkowo najmniej.

Introwertyk – jak go rozpoznać?

Introwertycy zwykle postrzegani są jako osoby wycofane. Choć często tacy właśnie są, jest to jedynie półprawda i dość szkodliwy stereotyp. Oprócz charakterystycznego wycofania są bowiem również świetnymi słuchaczami, wiernymi partnerami oraz dokładnymi pracownikami.

Z definicji Junga introwertycy mają po prostu mniejszą ogólną energię psychiczną, co wpływa na ich stosunek do najróżniejszych życiowych spraw. W praktyce to najczęściej introwertyk zdecyduje się na popołudnie w domowym zaciszu. Nie oznacza to jednak, że osoby z tym typem osobowości się nudzą. Po prostu zwykle wolą poczytać ulubioną książkę lub obejrzeć film w najbliższym gronie przyjaciół od spotkania się ze znajomymi w zatłoczonej restauracji. Warto podkreślić przy okazji, że umiejętności społeczne introwertyków mogą być rozwinięte tak samo, jak ekstrawertyków.

Największe zalety introwertyków

Introwertycy cenią sobie wewnętrzny spokój i porządek, co wpływa pozytywnie na wiele ich działań. Dzięki takiemu podejściu powierzone zadania wykonują zwykle dokładnie, rzetelnie i punktualnie. Niezależnie od tego, czy mowa o obowiązkach domowych, czy zawodowych, introwertycy nie przepadają za robieniem czegoś na ostatnią chwilę.

Relacje, które nawiązują introwertycy, są głębokie i szczere, ponieważ potrzebują oni więcej czasu, aby móc zaufać i się zaangażować. Przez preferencję ograniczonego grona znajomych i przyjaciół osoby introwertyczne nie ulegają presji i nie szukają bliskich na siłę. Dzięki temu bez problemu mogą się oni otaczać jedynie osobami, które uważają za najbardziej wartościowe.

Na co introwertycy powinni uważać?

Niestety zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy muszą uważać, aby nie dać się za bardzo ponieść skrajnym cechom tych typów osobowości. Osobom introwertycznym szczególnie zagraża samotność i wynikające z niej tęsknota i melancholia. Jeżeli zbyt często decydujesz się na wieczór w pojedynkę i przy tym nie dbasz o relacje z bliskimi, z czasem możesz zauważyć, że część z nich zupełnie się od Ciebie oddaliła. Aby tego uniknąć, przede wszystkim spróbuj zachować umiar i nie zapominaj o przyjaciołach. Działając w ten sposób, nie musisz się martwić tym, jak poradzić sobie z samotnością.

Innym problemem, który nierzadko dotyka introwertyków, jest niska samoocena. Niestety, typowe dla osób introwertycznych wycofanie może z czasem skutkować tym, że pojawią się u nich kompleksy. Aby się z nimi zmierzyć, pamiętaj, żeby doceniać swoją indywidualność. Oprócz tego należy być dumnym z każdego, choćby najmniejszego, sukcesu, który uda ci się osiągnąć.

Znani introwertycy

Liczbę introwertyków w społeczeństwie określa się na 25–46%. Jednak tak jak już wspominałam, najwięcej jest osób o przeciętnym nasileniu cech tych dwóch osobowości. Osób skrajnie introwertycznych lub ekstrawertycznych jest zdecydowanie najmniej.

Introwertyków w świecie biznesu zdecydowanie nie brakuje. Wystarczy spojrzeć na takie osoby jak Warren Buffett, Darwin Smith, Charles Schwab i Steven Spielberg. To typowi introwertycy, którzy swoje charakterystyczne cechy osobowości przekształcili w mocne strony.

Wielu introwertyków kryje się również pośród aktorów. Gwiazdy takie jak Steve Martin, Meryl Streep czy Tom Hanks od lat podziwia cały świat.

Źródła
  1. Podešvová V., Inteligencja emocjonalna i samokontrola u nauczycieli oraz informatyków, 2019.

  2. Grochowska A., Poziom ekstrawersji a percepcja reklamy kontrowersyjnej, „PRZEGLĄD PSYCHOLOGICZNY” 2003.

  3. Čakrt M., Kto jest kim. Typy osobowości dla menedżerów, 1996.

  4. Introwertycznie - MIŁO CIĘ WIDZIEĆ!

  5. What Introverts and Extroverts Can Do to Get Happier - The Atlantic

  6. Pochwała introwertyzmu | Serwis Kariera (sgh.waw.pl)

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
Ad

Polecane

niska-samoocena-jak-sobie-z-nia-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest niska samoocena? Jak skutecznie z nią walczyć?
19.05.2021
trening-autogenny-schultza-na-czym-polega
Zdrowie psychiczneFitness
2 min.
Trening relaksacyjny Schultza – jakie są jego efekty?
19.05.2021
osobowosc-anankastyczna-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym charakteryzuje się osobowość anankastyczna?
19.05.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021

Najchętniej czytane

tesknota-czym-jest-jak-sobie-z-nia-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Tęsknota - czym jest? Jak sobie z nią radzić?
31.10.2021
choleryk-kto-to-jest-jak-go-rozpoznac-i-z-nim-zyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Choleryk - kto to jest? Jak go rozpoznać i z nim żyć?
28.10.2021
olejek-jasminowy-jakie-ma-wlasciwosci-jak-go-stosowac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Olejek jaśminowy - jakie ma właściwości? Jak go stosować?
28.10.2021
terapia-simontona-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
2 min.
Terapia Simontona - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
28.10.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.