jajko-jakie-ma-witaminy-co-warto-wiedziec
unsplash.com

Polecane

physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021

Właściwości jajek

Właściwości jajek są znane od wielu lat. Pokarm ten był spożywany przez człowieka właściwie od początku jego istnienia. To jeden z najłatwiej dostępnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Według danych przeciętna dorosła osoba w Polsce zjada aż 160 jajek rocznie. Istnieje kilka sposobów na ich przygotowanie. Możesz je gotować (np. na miękko, na twardo, w koszulce), smażyć, ucierać oraz dodawać do innych potraw (np. deserów, koktajli). Z jaj przygotowuje się również likiery.Jajo kurze waży około 50 g. Składa się ono z białka, które stanowi aż 58% jego masy; 30% to żółtko, 1% – błony podskorupkowe a 11% zajmuje sama skorupka. Substancje odżywcze, minerały i witaminy zawarte w jajku zostały poznane już wiele lat temu.Jajka są cennym źródłem białka i kwasów tłuszczowych. Zawierają one wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które człowiek musi dostarczyć swojemu organizmowi wraz z pożywieniem. Z tego powodu produkt ten stanowi wzorzec żywieniowy (zdecydowała o tym m.in. Światowa Organizacja Zdrowia). W jajkach znajdują się także cholesterol, cholina i ksantofile (do których należy m.in. luteina). Te ostatnie są antyoksydantami, które eliminują wolne rodniki.Jeżeli szukasz dobrego źródła żelaza

Jakie witaminy ma jajko?

Witaminy w jajku to przede wszystkim substancje rozpuszczalne w tłuszczach.

Witamina A

Witamina A bierze udział w procesach widzenia. Dzięki niej pręciki w siatkówce są odpowiednio wrażliwe na słabe światło. Ponadto ma ona pozytywny wpływ na skórę, błony śluzowe oraz kości.

Witamina D

Witamina D w jajku jest obecna w dużych ilościach. Spożycie jednego jaja pokrywa nawet 20% dziennego zapotrzebowania organizmu. Substancja ta jest potrzebna do wchłaniania wapnia, wspiera prawidłową mineralizację tkanki kostnej i zębów oraz bierze udział w procesach odpornościowych.

Witamina K

Witamina K jest niezbędna do syntezy protrombiny w wątrobie. Oznacza to, że warunkuje prawidłową krzepliwość krwi. Jest także potrzebna do prawidłowego funkcjonowania tkanki kostnej.

Witamina E

Witamina E jest potrzebna błonom biologicznym, ponieważ wspiera ich ochronę. Dzięki niej możliwa jest synteza niektórych lipidów. Co ważne, substancja ta jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B w jajku to przede wszystkim: ryboflawina, pirydoksyna, tiamina, kobalamina, biotyna i kwas foliowy. Każda z nich bierze udział w innych procesach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.Wszystkie witaminy w jajku są elementem zdrowej diety. Każda z nich odgrywa ważną rolę w organizmie. Ich niedobory prowadzą do poważnych zaburzeń, pogorszenia samopoczucia i pojawienia się nieprzyjemnych objawów.

Czy jajka są zdrowe?

Minerały i witaminy zawarte w jajku czynią ten produkt zdrowym. Przez wiele lat sądzono jednak, że należy zachować ostrożność ze względu na obecny w nim cholesterol. Przekonywano, że konieczne jest całkowite wyeliminowanie jaj z diety, a przynajmniej ograniczenie do 2 sztuk tygodniowo. Obecnie wiadomo, że negatywny wpływ na zdrowie mają nie jajka, a ogólne nawyki żywieniowe.Warto, abyś pamiętał o niskiej zawartości kalorii w jajku. W 100 g tego produktu jest ich zaledwie 147. Powinieneś także zdawać sobie sprawę z tego, że obecność cholesterolu w jajkach nie oznacza, że po spożyciu jego stężenie we krwi ulegnie zmianie. Wszystko zależy od wielu czynników. Są to m.in. ogólne nawyki żywieniowe, uwarunkowania genetyczne oraz funkcjonowanie gospodarki hormonalnej.

Czy wszyscy mogą jeść jajka?

Nawet ze względu na substancje odżywcze, minerały i witaminy w jajku nie wszyscy mogą spożywać ten produkt. Mowa głównie o osobach, które są uczulone na białka jaja kurzego. Niestety, jest to jedna z najczęściej występujących alergii pokarmowych u dzieci. W wielu przypadkach ustępuje ona wraz z wiekiem. Zdarza jednak, że utrzymuje się również w dorosłym życiu. W takich przypadkach konieczne jest znalezienie zamienników, które dostarczą organizmowi minerałów i witamin.

  Źródła
  1. J. Kijowski, G. Leśnierowski, R. Cegielska-Radziejewska, Jaja cennym źródłem składników bioaktywnych, „Żywność Nauka Technologia Jakość” 2013, nr 5, s. 29–41.
  2. A. Całkosiński i in., Jajka – zbilansowane źródło składników odżywczych, „Medycyna Rodzinna” 2018, nr 21, s. 28–31.

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Telekonsultacja z lekarzem
  już w ciągu godziny!
  Umów się
  Uzyskaj odpowiedź
  dzięki konsultacji
  online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
  Umów się

  Najchętniej czytane

  herbata-rooibos-co-to-jest-wlasciwosci-zdrowotne
  Odżywianie
  2 min.
  Herbata rooibos - co to jest? Właściwości zdrowotne
  30.07.2021
  niedobor-bialka-jakie-sa-przyczyny-objawy-i-skutki
  Odżywianie
  1 min.
  Niedobór białka - jakie są przyczyny, objawy i skutki?
  29.10.2021
  czy-kawa-podnosi-cisnienie-co-warto-wiedziec
  Odżywianie
  1 min.
  Czy kawa podnosi ciśnienie? Co warto wiedzieć?
  30.07.2021
  ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
  Odżywianie
  1 min.
  Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
  10.08.2022
  Popularne w kategorii Odżywianie

  © 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.