Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla? Poznaj sprawdzone sposoby.

Sylwia Brodniewska

29.10.2021

Aktualizacja: 29.10.2021

Mięśnie Kegla powinni ćwiczyć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dbając o ich stan, można zniwelować problem nietrzymania moczu, a także poprawić sprawność seksualną obojga partnerów. Stymulacja mięśni Kegla może odbywać się w dowolnym miejscu i czasie.


jak-cwiczyc-miesnie-kegla-w-prawidlowy-sposob
pexels.com

Kiedy ćwiczyć mięśnie Kegla u kobiet i mężczyzn?

Anatomia kobiet i mężczyzn różni się od siebie, dlatego często trzeba inaczej zadbać o zdrowie. Mięśnie Kegla u kobiet znajdują się między kością łonową a guziczną i sięgają odbytnicy. Chcąc zatrzymać strumień moczu, można je zacisnąć, powstrzymując tę czynność. Można je również wyczuć, wkładając palec do pochwy. Mięśnie Kegla są inaczej nazywane mięśniami dna miednicy i są odpowiedzialne za uciskanie cewki moczowej. Podczas orgazmu samodzielnie zaciskają się i rozluźniają, co często jest odczuwalne przez partnera.

Mężczyźni również posiadają mięśnie Kegla. Znajdują się one w miednicy i sięgają aż do kości ogonowej, oplatając podstawę członka. Niewiele mężczyzn wie o ich istnieniu, dlatego nie przywiązują większej uwagi do ich trenowania, a właśnie dzięki ćwiczeniom panowie mogą wzmocnić erekcję, kontrolować wytrysk, a także prawidłowo oddawać mocz. Problem z utrzymaniem erekcji może zostać w łatwy sposób rozwiązany.Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni ćwiczyć mięśnie Kegla przez kilka minut dziennie.

Problemy z mięśniami dna miednicy mogą mieć wpływ na:

 • nietrzymanie moczu i stolca,

 • ból podczas stosunku,

 • ból pęcherza moczowego,

 • bóle kręgosłupa.

Ćwiczenia są polecane przede wszystkim kobietom w ciąży, po porodzie, osobom po operacjach brzucha, ze słabymi mięśniami brzucha, a także z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Sposoby na ćwiczenie mięśni Kegla

Ćwiczenia na mięśnie Kegla są proste i można je wykonywać w dowolnym momencie i o dowolnej porze. Bardzo ważna jest systematyczność oraz prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Aby prawidłowo wykonać ćwiczenia mięśni Kegla, należy rozluźnić brzuch i pośladki, a napiąć mięśnie. Całość polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni przez kilka minut. Jeśli dopiero zaczynasz, to warto wykonywać je na leżąco, odliczając po tyle samo sekund na każde napięcie i rozluźnienie mięśni. Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu podczas ćwiczeń. Pierwsze efekty będą widoczne już po kilku tygodniach codziennych ćwiczeń.

Początkowo należy rozpocząć od niewielkiej ilości powtórzeń, aby nie doprowadzić do przeciążenia mięśni. Z dnia na dzień warto wydłużać tę liczbę, a także zmieniać tempo wykonywania napinania i rozkurczania mięśni. Pierwszych kilka dni warto poświęcić na naukę prawidłowej techniki, dlatego ćwiczenia powinny być wykonywane wolno i dokładnie. Głównym celem wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla jest wzmocnienie dna miednicy, a także zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie problemu związanego z nietrzymaniem moczu. Na rynku jest dostępnych kilka urządzeń, które mają pomóc w ćwiczeniu mięśni. Istnieje również sposób, aby ćwiczyć mięśnie Kegla z kulkami.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży i po porodzie?

Mięśnie Kegla mogą ćwiczyć również kobiety w ciąży, co często jest polecane przez urofizjoterapeutów. Trenowanie mięśni Kegla przez ciężarne pomaga w bólach kręgosłupa, pozwala na łatwiejszy poród, zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu, zapobiega pojawieniu się problemów z trzymaniem moczu, a także może zwiększyć satysfakcję seksualną.Po porodzie wiele kobiet chce szybko wrócić do formy sprzed ciąży, dlatego śpieszą się z powrotem do aktywności fizycznej, co często nie jest dobrym pomysłem. Warto natomiast regularnie wykonywać ćwiczenia po porodzie.

 • Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy opróżnić pęcherz.

 • Nie należy wstrzymywać moczu podczas ćwiczeń.

 • Zarówno napinanie, jak i rozluźnianie mięśni powinno trwać tyle samo czasu, dlatego początkowo wykonuj je po 5 sekund.

 • Zacznij od kilku minut dziennie, staraj się nie przekraczać czasu 10 minut ciągłych napięć i rozluźnień, ponieważ w łatwy sposób zmęczysz mięśnie.

 • Stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń i czas wykonywania ćwiczeń, aż do osiągnięcia 10 sekund na jedno ćwiczenie.

 • Wykonuj ćwiczenia regularnie, np. 3 razy dziennie przez okres 4-6 tygodni. Po tym czasie możesz zmniejszyć częstotliwość.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, więc jeśli odczuwasz ból, dyskomfort lub cokolwiek Cię niepokoi, poproś o konsultację lekarza.

Trenując mięśnie Kegla, wzmacniasz dno miednicy. Ćwiczenia te nie mają jedynie pomóc w poprawie satysfakcji seksualnej, ale mogą poprawić codzienne funkcjonowanie. Dobrze wyćwiczone mięśnie zwiększają doznania, a także pomagają w nietrzymaniu moczu, zaparciach czy hemoroidach.

Źródła
 1. H. Dziel, Brzuch mamy po narodzinach dziecka, https://www.body-challenge.pl/artykul/brzuch-mamy-po-narodzinach-dziecka.

 2. Y. Keller, J. Krucker, M. Seleger, W drodze do istoty kobiecości, Wyd. AEM, Kraków 2019.

 3. C. Berlin, Pussy Joga. Trening mięśni dna miednicy – sposób na spełnienie w życiu miłosnym, Wyd. Galaktyka, Łódź 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Fitness
Ad

Polecane

bieganie-jakie-daje-efekty-na-brzuch-uda-i-posladki
Fitness
2 min.
Bieganie - jakie daje efekty na brzuch, uda i pośladki?
27.07.2021
bieganie-na-biezni-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Fitness
2 min.
Bieganie na bieżni - jak zacząć? Jakie są efekty?
28.10.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
cwiczenia-akrobatyczne-jak-wyglada-trening
Fitness
2 min.
Ćwiczenia akrobatyczne - jakie są i co dają?
18.11.2021

Najchętniej czytane

bol-piszczeli-w-spoczynku-przy-chodzeniu
Fitness
2 min.
Ból piszczeli w spoczynku, przy chodzeniu
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Fitness
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Fitness
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.