Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessĆwiczenia 1 min.

Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla? Poznaj sprawdzone sposoby.

Sylwia Brodniewska

29.10.2021

Aktualizacja: 29.09.2022

Mięśnie Kegla powinni ćwiczyć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Dbając o ich stan, można zniwelować problem nietrzymania moczu, a także poprawić sprawność seksualną obojga partnerów. Stymulacja mięśni Kegla może odbywać się w dowolnym miejscu i czasie.


jak-cwiczyc-miesnie-kegla-w-prawidlowy-sposob
pexels.com

Polecane

rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
deska-plank-cwiczenie-jak-je-wykonywac-co-daje
Fitness
2 min.
Deska (plank) ćwiczenie - jak je wykonywać? Co daje?
27.07.2021
cwiczenia-akrobatyczne-jak-wyglada-trening
Fitness
2 min.
Ćwiczenia akrobatyczne - jakie są i co dają?
18.11.2021
trening-nog-cwiczenia-wzmacniajace-i-rozciagajace
Fitness
2 min.
Trening nóg - co trzeba o nim wiedzieć? Jak wykonywać?
28.10.2021
Spis treści
 1. Kiedy ćwiczyć mięśnie Kegla u kobiet i mężczyzn?
 2. Sposoby na ćwiczenie mięśni Kegla
 3. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży i po porodzie?

Kiedy ćwiczyć mięśnie Kegla u kobiet i mężczyzn?

Anatomia kobiet i mężczyzn różni się od siebie, dlatego często trzeba inaczej zadbać o zdrowie. Mięśnie Kegla u kobiet znajdują się między kością łonową a guziczną i sięgają odbytnicy. Chcąc zatrzymać strumień moczu, można je zacisnąć, powstrzymując tę czynność. Można je również wyczuć, wkładając palec do pochwy. Mięśnie Kegla są inaczej nazywane mięśniami dna miednicy i są odpowiedzialne za uciskanie cewki moczowej. Podczas orgazmu samodzielnie zaciskają się i rozluźniają, co często jest odczuwalne przez partnera.

Mężczyźni również posiadają mięśnie Kegla. Znajdują się one w miednicy i sięgają aż do kości ogonowej, oplatając podstawę członka. Niewiele mężczyzn wie o ich istnieniu, dlatego nie przywiązują większej uwagi do ich trenowania, a właśnie dzięki ćwiczeniom panowie mogą wzmocnić erekcję, kontrolować wytrysk, a także prawidłowo oddawać mocz. Problem z utrzymaniem erekcji może zostać w łatwy sposób rozwiązany.Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni ćwiczyć mięśnie Kegla przez kilka minut dziennie.

Problemy z mięśniami dna miednicy mogą mieć wpływ na:

 • nietrzymanie moczu i stolca,

 • ból podczas stosunku,

 • ból pęcherza moczowego,

 • bóle kręgosłupa.

Ćwiczenia są polecane przede wszystkim kobietom w ciąży, po porodzie, osobom po operacjach brzucha, ze słabymi mięśniami brzucha, a także z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Sposoby na ćwiczenie mięśni Kegla

Ćwiczenia na mięśnie Kegla są proste i można je wykonywać w dowolnym momencie i o dowolnej porze. Bardzo ważna jest systematyczność oraz prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Aby prawidłowo wykonać ćwiczenia mięśni Kegla, należy rozluźnić brzuch i pośladki, a napiąć mięśnie. Całość polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni przez kilka minut. Jeśli dopiero zaczynasz, to warto wykonywać je na leżąco, odliczając po tyle samo sekund na każde napięcie i rozluźnienie mięśni. Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu podczas ćwiczeń. Pierwsze efekty będą widoczne już po kilku tygodniach codziennych ćwiczeń.

Początkowo należy rozpocząć od niewielkiej ilości powtórzeń, aby nie doprowadzić do przeciążenia mięśni. Z dnia na dzień warto wydłużać tę liczbę, a także zmieniać tempo wykonywania napinania i rozkurczania mięśni. Pierwszych kilka dni warto poświęcić na naukę prawidłowej techniki, dlatego ćwiczenia powinny być wykonywane wolno i dokładnie. Głównym celem wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla jest wzmocnienie dna miednicy, a także zminimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie problemu związanego z nietrzymaniem moczu. Na rynku jest dostępnych kilka urządzeń, które mają pomóc w ćwiczeniu mięśni. Istnieje również sposób, aby ćwiczyć mięśnie Kegla z kulkami.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży i po porodzie?

Mięśnie Kegla mogą ćwiczyć również kobiety w ciąży, co często jest polecane przez urofizjoterapeutów. Trenowanie mięśni Kegla przez ciężarne pomaga w bólach kręgosłupa, pozwala na łatwiejszy poród, zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza podczas porodu, zapobiega pojawieniu się problemów z trzymaniem moczu, a także może zwiększyć satysfakcję seksualną.Po porodzie wiele kobiet chce szybko wrócić do formy sprzed ciąży, dlatego śpieszą się z powrotem do aktywności fizycznej, co często nie jest dobrym pomysłem. Warto natomiast regularnie wykonywać ćwiczenia po porodzie.

 • Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy opróżnić pęcherz.

 • Nie należy wstrzymywać moczu podczas ćwiczeń.

 • Zarówno napinanie, jak i rozluźnianie mięśni powinno trwać tyle samo czasu, dlatego początkowo wykonuj je po 5 sekund.

 • Zacznij od kilku minut dziennie, staraj się nie przekraczać czasu 10 minut ciągłych napięć i rozluźnień, ponieważ w łatwy sposób zmęczysz mięśnie.

 • Stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń i czas wykonywania ćwiczeń, aż do osiągnięcia 10 sekund na jedno ćwiczenie.

 • Wykonuj ćwiczenia regularnie, np. 3 razy dziennie przez okres 4-6 tygodni. Po tym czasie możesz zmniejszyć częstotliwość.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, więc jeśli odczuwasz ból, dyskomfort lub cokolwiek Cię niepokoi, poproś o konsultację lekarza.

Trenując mięśnie Kegla, wzmacniasz dno miednicy. Ćwiczenia te nie mają jedynie pomóc w poprawie satysfakcji seksualnej, ale mogą poprawić codzienne funkcjonowanie. Dobrze wyćwiczone mięśnie zwiększają doznania, a także pomagają w nietrzymaniu moczu, zaparciach czy hemoroidach.

Źródła
 1. H. Dziel, Brzuch mamy po narodzinach dziecka, https://www.body-challenge.pl/artykul/brzuch-mamy-po-narodzinach-dziecka.
 2. Y. Keller, J. Krucker, M. Seleger, W drodze do istoty kobiecości, Wyd. AEM, Kraków 2019.
 3. C. Berlin, Pussy Joga. Trening mięśni dna miednicy – sposób na spełnienie w życiu miłosnym, Wyd. Galaktyka, Łódź 2020.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jak-przestac-sie-garbic-jakie-sa-sposoby
Fitness
1 min.
Jak przestać się garbić – najlepsze sposoby na poprawę sylwetki
17.05.2021
Popularne w kategorii Fitness
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.