Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

lek. Wiktor Trela 8 miesięcy temu

Jak długo należy zachować ostrożność po endoprotezoplastyce stawu biodrowego?

Niedawno moja babcia złamała nogę i przeszła operację wymiany stawu biodrowego. Ile czasu może zająć rehabilitacja i jak długo należy uważać na chorą nogę?

Odpowiedź

Wymiana stawu biodrowego, fachowo zwana endoprotezoplastyką stawu biodrowego, jest rozległą operacją ortopedyczną. Rehabilitacja po zabiegu zaczyna się już w warunkach szpitalnych i polega na przywróceniu podstawowej sprawności chorego. Pionizacja i ćwiczenie chodzenia może rozpocząć się już drugiego dnia po operacji. Po opuszczeniu szpitala chory pod nadzorem specjalistów kontynuuje rehabilitację w trybie ambulatoryjnym. Na chorą nogę należy szczególnie uważać co najmniej do czasu osiągnięcia pełni sprawności, co może trwać nawet rok. Czas powrotu chorego do pełnej sprawności zależy w dużym stopniu od jego stanu zdrowia oraz postępów w rehabilitacji. Zazwyczaj jest to długotrwały proces, który zajmuje kilka miesięcy i jest nadzorowany przez ortopedę.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.