account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Jak można nauczyć się pływać samodzielnie lub pod okiem instruktora?

Marta Wielgosz19.05.2021Aktualizacja: 04.10.2022

Pływanie to niezwykle przyjemna, a przy tym zdrowa aktywność fizyczna. Wiele osób uczy się jej w dzieciństwie. Jeśli jednak jesteś dorosły i nie umiesz pływać, w każdej chwili możesz to zmienić. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń wiekowych.


Mimo że pływanie to popularny sport, wiele osób nie opanowało umiejętności poruszania się w wodzie. Jeśli jesteś jedną z nich, nie przejmuj się. Nigdy nie jest za późno na naukę, o ile naprawdę interesuje cię uprawianie takiej aktywność. Kwestia tego, jak się nauczyć pływać, wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowana. Najważniejsze, abyś miał odpowiednią motywację i nie zniechęcał się zbyt szybko.

jak-nauczyc-sie-plywac-jak-zaczac-krok-po-kroku
pixabay.com

Polecane

rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
taniec-brzucha-jakie-daje-efekty-co-warto-wiedziec
Fitness
1 min.
Taniec brzucha - jakie daje efekty? Co warto wiedzieć?
31.10.2021
aerobik-co-to-jest-co-daje-jakie-sa-rodzaje
Fitness
2 min.
Aerobik - co to jest? Co daje? Jakie są rodzaje? | Welbi.pl
29.07.2021
Spis treści
  1. Jak można się nauczyć pływać? Odpowiednie przygotowanie to podstawa
  2. Jak można się szybko nauczyć pływać?
  3. Jak nauczyć się pływać samemu?
  4. Jak nauczyć się pływać żabką?

Jak można się nauczyć pływać? Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć się pływać, pamiętaj, że najłatwiej będzie ci rozpocząć przygodę z tym sportem na basenie. Zanim się na niego udasz, w pierwszej kolejności zaopatrz się w niezbędny sprzęt. Oprócz odpowiedniego stroju kąpielowego kup czepek i okulary pływackie. Przydatnym elementem wyposażenia jest także tzw. nosek do pływania. Jako że jesteś osobą początkującą, warto również, abyś miał deskę pływacką. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie ci zachować równowagę w wodzie. Przed wybraniem się na basen warto, poćwiczyć oddychanie. W tym celu po prostu trenuj branie głębokich wdechów i powolne wypuszczanie powietrza. Jeśli nauczysz się to robić automatycznie, będziesz mógł w pełni skupić się na ruchach nóg i rąk podczas pływania. Oprócz tego zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę. Dzięki temu mięśnie będą lepiej przystosowane do ruchów w wodzie. Zastosuj krążenia ramion, tułowia i karku, a także dobrze się porozciągaj. Najlepiej, żebyś wykonywał takie ćwiczenia regularnie, nie tylko przed samym wejściem do wody. Im większą będziesz mieć mobilność, tym łatwiej będzie ci nauczyć się pływać.

Jak można się szybko nauczyć pływać?

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko nauczyć się pływać, wybierz naukę pod okiem instruktora. Podczas zajęć będzie on bacznie przyglądał się twoim ruchom i od razu korygował ewentualne błędy. Specjalista pokaże ci też właściwe techniki pływackie, sposoby oddychania, a także metody prawidłowej koordynacji kończyn podczas pływania. Dzięki temu od razu będziesz wiedział, co powinieneś robić, a dzięki temu unikniesz wypracowania błędnych nawyków, które mogą ci potem utrudniać poruszanie się w wodzie. Oprócz tego instruktor będzie cię stale motywować do dalszych starań, co również ułatwi ci naukę.

Profesjonalne zajęcia to odpowiedź na pytanie, jak możesz nauczyć dziecko pływać. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w wodzie, najlepiej zapisz swojego malucha do szkółki pływackiej, gdzie będzie zdobywać nowe umiejętności. Dziecko może uczyć się pływać już od najmłodszych lat.

Jak nauczyć się pływać samemu?

Naukę pływania możesz rozpocząć samodzielnie. Pamiętaj jednak, że może to wymagać od ciebie więcej cierpliwości, samozaparcia i wytrwałości.

Jak samemu nauczyć się pływać? Rozpocznij od oswajania się z wodą, tak aby nie budziła w tobie lęku. Podstawą jest zanurzanie się w niej wraz z głową. Podczas pierwszych prób rób to na małej głębokości, a następnie przesuwaj się w głąb basenu. We właściwej nauce pływania pomoże ci wspomniana już deska pływacka. Zapewni ci ona poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na wypracowanie podstawowych ruchów.

Na początku warto, abyś kładł się na niej na brzuchu i poruszał przy tym nogami i rękami, próbując zachować odpowiednią równowagę i koordynację. Gdy już oswoisz się z tymi ruchami, chwyć deskę w ręce i wyciągnij przed siebie. W tym samym czasie nogami wykonuj ruchy, które przypominają pionowe nożyce. Rób te ćwiczenia tak długo, aż poczujesz się pewnie. Kolejnym krokiem na drodze do tego, aby się nauczyć pływać samemu, jest wybór stylu pływackiego, który chcesz opanować jako pierwszy. Na początku wiele osób decyduje się na styl grzbietowy lub pływanie żabką

Jak nauczyć się pływać żabką?

Do pływania żabką potrzebna ci będzie odpowiednia koordynacja ruchów. Podczas gdy ruszasz ramionami, twoje nogi muszą być wyprostowane i na odwrót. Pamiętaj przy tym, aby nie rozwierać kończyn zbyt szeroko, ponieważ spowoduje to duży opór wody. Ponadto zwróć uwagę, aby nie zadzierać głowy zbyt mocno do góry. Gdy odbijasz się od brzegu basenu, skieruj ją poziomo do dna i zanurz pod wodę. Następnie zagarnij wodę za pomocą ramion. Powinny być one skierowane do tyłu, a łokcie zgięte pod kątem 90°. Ważne przy tym, abyś nie przesuwał łokci poza linię barków. Następnie wynurz głowę nad wodę i zaczerpnij powietrze. Gdy zanurzasz się ponownie, ustaw ręce w taki sposób, aby palce dłoni się dotknęły na poziomie twarzy. Następnie powinny się ze sobą zetknąć łokcie. Po tej pozycji wyprostuj ręce i zagarnij wodę nogami poprzez skierowanie pięt do pośladków i ustawienie palców do zewnątrz. Odepchnij się nimi i wyprostuj.

Choć powyższy opis może na początku wydawać się nieco skomplikowany, kwestia tego, jak nauczyć się pływać żabką, naprawdę nie jest trudna. Ważne jest po prostu regularne ćwiczenie i dopracowywanie ruchów. Jeśli masz jednak problemy z samodzielną nauką, możesz pomóc sobie poprzez oglądanie instruktaży wideo, które znajdziesz w internecie. A gdy już opanujesz tę technikę, możesz zacząć uczyć się kolejnych stylów pływackich. Najszybszym z nich jest kraul. Na sam koniec czeka też na ciebie styl motylkowy, który jest przeznaczony dla zaawansowanych osób.

Źródła
  1. T. Laughlin, Pływanie dla każdego, Buk Rower, Zielonka 2007.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.