Sposoby na nawilżenie powietrza w pokoju
Razem z powietrzem wdychasz wszystko, co się w nim znajduje – także wirusy i bakterie. Im powietrze jest bardziej suche, tym więcej w nim chorobotwórczych drobnoustrojów. Zadbaj więc o prawidłowe nawilżenie pokoju, w którym przebywasz.
Nawilżone powietrze kluczem do zdrowego oddechu
Nawilżenie powietrza zależy od temperatury, jaką masz w pomieszczeniu. Optymalne nawilżenie powinno wynosić od 40 do 60 proc. Im niższa jest temperatura, tym bardziej nawilżone będzie powietrze. Niestety w dobie wszechobecnych zanieczyszczeń oraz ocieplenia klimatu nawilżenie powietrza jest coraz słabsze. To zły znak dla Twojego organizmu. Zbyt suche powietrze w pokoju może powodować:
kaszel,
ból gardła,
infekcje dróg oddechowych,
alergie.
Z powodu regularnego przebywania w suchym pomieszczeniu dolegliwości mogą się nasilić, a w konsekwencji doprowadzić do chorób przewlekłych, takich jak obturacyjna choroba płuc bądź astma. Jeśli masz małe dzieci, zadbaj o prawidłowe nawilżenie ich pokoju. Dzieci bowiem są znacznie bardziej podatne na infekcje układu oddechowego, ponieważ ich odporność nie jest tak rozwinięta jak u osoby dorosłej. Dzieci, które żyją w optymalnie nawilżonych pomieszczeniach, lepiej śpią, mają lepszy apetyt, więcej energii i rozwijają się szybciej.
Nawilżanie powietrza w pokoju jest szczególnie ważne w okresie grzewczym. Błędem jest uruchamianie grzejników na maksymalną temperaturę bez regularnego wietrzenia. Powoduje to brak rotacji suchego powietrza, które z godziny na godzinę jest coraz bardziej zanieczyszczone. Działające w mieszkaniu bądź biurze urządzenia elektryczne emitują jony dodatnie, które powodują namnażanie się bakterii, wirusów, alergenów i innych szkodliwych dla Twojego zdrowia drobnoustrojów. W niewietrzonym pomieszczeniu pojawia się ich coraz więcej, ponieważ nie ma wymiany na świeże powietrze. Z pomocą przychodzi jonizacja powietrza.
Jonizacja powietrza redukuje szkodliwe substancje. Najlepszymi naturalnymi jonizatorami powietrza, które w dodatku pięknie wyglądają, są kwiaty doniczkowe. Im wi ęcej kwiatów w pokoju, tym lepszy mikroklimat i zdrowsze drogi oddechowe. Rośliny działają jak filtr – pobierają szkodliwe substancje, a w zamian dają tlen.
Innym sposobem na przywrócenie równowagi jonowej w pokoju jest ułożenie przy urządzeniach elektronicznych nieoszlifowanych bursztynów. Neutralizują one szkodliwe działanie sprzętów. Możesz też zainwestować w profesjonalny jonizator. Jeśli natomiast chcesz szybko, skutecznie i tanio nawilżyć powietrze w pokoju, rozwieś na grzejniku mokre ręczniki. Parująca woda spowoduje, że w pomieszczeniu będzie więcej wilgoci.
Wpływ suchego powietrza na Twój organizm
Suche powietrze sprzyja rozwojowi szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Regularne przebywanie w suchym pomieszczeniu powoduje alergię na roztocza. Roztocza pojawiają się w kurzu. W większości przypadków są niegroźne, jednak przy długotrwałym kontakcie z suchym powietrzem wywołują alergię. Przez suche powietrze będziesz podatna na negatywne działanie pyłków. Sprawia ono bowiem, że są lżejsze i unoszą się w powietrzu, wywołując kaszel, katar, świąd i pieczenie oczu, a nawet problemy skórne.
Prawidłowe nawilżenie powietrza jest ważne, aby utrzymać drogi oddechowe w dobrej formie. Warto o nie zadbać dzięki inwestycji w rośliny oczyszczające powietrze, częstemu wietrzeniu pomieszczenia bądź nabyciu profesjonalnego nawilżacza. Możesz też połączyć przyjemne z pożytecznym i suszyć pranie w pokoju.
Nawilżenie powietrza powoduje nie tylko redukcję zanieczyszczeń, ale sprawia, że nie wzbijają się one do góry, przez co nie atakują bezpośrednio Twojego układu oddechowego. Dodatkowo pomaga oczyszczać się płucom, nosowi i gardłu ze szkodliwej wydzieliny. Wilgotne powietrze ukoi suche i podrażnione błony śluzowe i pozwoli Ci odetchnąć pełną piersią.
Wpływ nawilżenia powietrza na układ oddechowy
Suche i piekące oczy, kaszel, apatia, przesuszona i szara skóra – to znak, że Twój pokój potrzebuje pilnego nawilżenia! Nawilżając powietrze, dbasz o układ oddechowy. Dzięki temu oczyścisz go z wydzieliny i szkodliwych drobnoustrojów. Dostarczysz mu też niezbędnej dawki wody. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu Twoja skóra zyska sprężystość, poczujesz większy komfort podczas oddychania i zauważysz wzrost energii. Nawilżone powietrze przywraca równowagę jonów dodatnich i ujemnych. Szkodliwe substancje zawarte w powietrzu, takie jak wirusy, bakterie i grzyby, staną się mniej aktywne.
To, czym oddychasz, ma olbrzymie znaczenie dla Twojego zdrowia. W miarę możliwości zadbaj więc o jakość powietrza, które Cię otacza. Jest na to wiele domowych, tanich i skutecznych sposobów.
- A. Boixiere-Asseray, G.Chaudet, Rośliny oczyszczające powietrze, Muza, 2018.
- P. McKeown, Tlenowa przewaga. Trenuj efektywnie, popraw wydolność, wzmocnij zdrowie, Galaktyka, 2017.
- J. Wikarski, Witaminy powietrza. Zdrowie bez recepty, Ion System, 2020.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.