account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jak skutecznie nawilżyć skórę? Poznaj sprawdzone sposoby

Sylwia Brodniewska 29.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Coraz więcej osób skarży się na suchą skórę. Pierwszymi oznakami są swędzenie, zaczerwienienie czy łuszczenie. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak nawilżyć skórę, aby wyglądała młodziej.


jak-nawilzyc-skore-jakie-sa-skuteczne-sposoby
pexels.com

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
Spis treści
  1. Dlaczego warto nawilżać skórę?
  2. Jak nawilżyć skórę od wewnątrz?
  3. Jak nawilżyć suchą skórę twarzy?
  4. Jak nawilżyć ciało?

Dlaczego warto nawilżać skórę?

Na wygląd skóry ma wpływ wiele czynników, np.: nawilżenie, temperatura czy wilgotność powietrza. O tym, czy skóra jest nawilżona, czy nie, decyduje warstwa hydrolipidowa, która stanowi izolację między środowiskiem zewnętrznym a Twoim organizmem. Jej podstawową rolą jest ochrona naskórka i głębszych warstw skóry przed utratą wody. Warto wiedzieć, jak nawilżyć skórę, ponieważ to właśnie ona pokrywa całe nasze ciało i potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować młodszy wygląd na dłużej. Jeśli zauważysz, że Twoja skóra się łuszczy, jest szara i pozbawiona blasku, a na twarzy są widoczne pierwsze zmarszczki, to warto pomyśleć o nawilżaniu. Oznakami, które świadczą, że Twoja skóra może potrzebować nawilżenia, są:

  • pieczenie,

  • szorstkość,

  • napięcie,

  • zaczerwienienie,

  • łuszczenie.

Aby Twoje działania przyniosły jak najlepsze efekty, należy zadziałać kompleksowo, czyli nawodnić ciało od wewnątrz oraz dostarczyć mu niezbędnych składników od zewnątrz.

  • Czy miód ma właściwości nawilżające? Obejrzyj wideo i dowiedz się

Źródło filmu: youtube.com

Jak nawilżyć skórę od wewnątrz?

Podstawą nawilżania skóry od środka jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Codziennie należy wypijać ok. 2 litrów niegazowanej wody. Warto sięgnąć po wodę mineralną. Jeśli nie lubisz wody, dodaj do niej owoce, np. truskawki czy cytrynę. Będzie bardziej orzeźwiająca. Można również sięgnąć po herbatki ziołowe, zieloną herbatę czy naturalne, wyciskane soki. Picie wody to nie wszystko, ponieważ dobrze zbilansowana dieta również może pomóc w tym zakresie. Dodawaj do posiłków warzywa i owoce, w szczególności te, które zawierają dużo wody, takie jak ogórek, pomidor, truskawki czy arbuz. Warto także sięgać po ryby, owoce morza, oliwę z oliwek czy awokado, które zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 ograniczające utratę wody przez komórki organizmu.

Jak nawilżyć suchą skórę twarzy?

Sucha skóra twarzy wymaga jeszcze dokładniejszej pielęgnacji niż tłusta, ponieważ zawiera mniejszą ilość tłuszczu, który zatrzymuje wilgoć wewnątrz. Z wiekiem skóra może stać się sucha i szorstka, a także bardziej podatna na podrażnienia. Często sucha skóra jest efektem nieprawidłowej pielęgnacji, np.nadmiernego złuszczania naskórka, stosowania kosmetyków na bazie alkoholu czy częstego przebywania na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej. Łuszcząca się skóra twarzy, która często świadczy o braku odpowiedniego poziomu nawilżenia, może wyglądać nieestetycznie. Około czterdziestego roku życia pojawiają się zmarszczki, skóra jest mniej jędrna, a produkcja kolagenu zmniejsza się, przez co widać pierwsze oznaki starzenia. Na naszą szkodę działają również:

  • dym papierosowy,

  • stres,

  • przebywanie w gorących oraz klimatyzowanych pomieszczeniach,

  • słabe nawodnienie organizmu,

  • niezdrowa dieta,

  • brak ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

Sucha skóra wymaga zastosowania preparatów, które mają bogatsze składy niż te przeznaczone do skóry tłustej lub normalnej. Warto sięgnąć po kosmetyki, które w swoim składzie mają kolagen, elastynę, keratynę, glicerynę czy NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający. Jeśli lubisz naturalną pielęgnację, to sięgnij po olej z awokado, który doskonale regeneruje skórę, nawilża i odżywia ją.

Jeśli widzisz, że Twoja skóra jest bardzo przesuszona, a po zastosowaniu kosmetyków nawilżających nadal traci wilgotność, możliwe, że cierpisz na atopowe zapalenie skóry. Warto to skonsultować z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednią pielęgnację.

Jak nawilżyć ciało?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, jak szybko nawilżyć skórę. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań należy odpowiednio przygotować skórę. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie peelingu, który złuszczy martwy naskórek, pozwalając skórze szybciej wchłonąć cenne substancje aktywne. Na tak przygotowane ciało należy nałożyć kosmetyki dostosowane do rodzaju skóry. Warto sięgnąć po olejek arganowy czy olejek z drzewa sandałowego, które nie tylko nawilżą, lecz także złagodzą świąd i podrażnienia. Staraj się na noc nakładać preparaty o silnym działaniu nawilżającym, ponieważ wtedy ich działanie jest najmocniejsze. Postaw na gęste masło lub śmietankę do ciała, a na dzień stosuj lekkie kremy lub emulsje o działaniu nawilżającym.

Jeśli borykasz się z szorstkimi łokciami, kolanami czy stopami, sięgnij po krem z zawartością mocznika. W upalne dni nawilżaj ciało, stosując mgiełkę lub hydrolat w atomizerze. Hydrolat nie tylko nawilży skórę, także ją ukoi i odświeży. Co więcej, możesz go stosować na całe ciało, twarz oraz włosy.

Źródła
  1. B.Kwiatkowska, Skóra azjatycka. Pielęgnacja po polsku, Wyd. Pascal, Warszawa 2017.
  2. B.Pytrus , E.Chlebus , P.T. Pugliese , Z.D.Draelos, Fizjologia skóry. Teoria i praktyka, Wyd. MedPharm, Wrocław 2013.
  3. A.Grigore, Szczęśliwa skóra, Wyd. Galaktyka, Łódź 2015.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.