Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Jak obniżyć poziom żelaza?

Słyszałem w telewizji, że zbyt wysoka ilość żelaza w organizmie jest niebezpieczna dla zdrowia. Ostatnio wykonałem badania krwi i okazało się, że mam nadmiar żelaza. Jak obniżyć jego poziom?

Odpowiedź

Nadmiar żelaza w organizmie zdarza się stosunkowo rzadko. Jednak gdy wystąpi, może być powodem do niepokoju. Aby obniżyć jego poziom, należy zastosować dietę ubogą w żelazo. Oznacza to, że trzeba znacząco ograniczyć spożywanie produktów takich jak: mięso czerwone (np. wołowina, wieprzowina), jaja, nasiona roślin strączkowych (głównie fasola i groch), owoce suszone. W celu obniżenia stężenia żelaza bardzo często stosuje się też upuszczanie krwi. Taki zabieg można wykonywać nie więcej niż dwa razy w ciągu tygodnia. W przypadku, gdy upuszczanie krwi jest niemożliwe lub nie daje zadowalających efektów, wówczas można zastosować preparaty hamujące wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym.

Bartosz Kulczyński

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.