Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Samobadanie piersi – jak za pomocą dotyku można odróżnić gruczoł od guza?

Wczoraj badałam piersi i wyczułam niewielkie zgrubienie. Nie jestem pewna, czy to prawidłowa tkanka gruczołowa, czy może guz. Jak za pomocą dotyku odróżnić gruczoł od guza?

Odpowiedź

Wbrew pozorom odróżnienie tkanki gruczołowej od guza często jest bardzo trudne. Piersi młodych kobiet mają grudkową konsystencję, która utrudnia badanie palpacyjne. W dodatku czasami niewielkie guzki wyczuwalne są tylko w określonych pozycjach ciała. Zawsze należy zbadać pachowe węzły chłonne, sprawdzić, czy są one małe i przesuwalne, czy twarde i w pakietach. W sytuacji, którą Pani opisuje, najlepiej udać się do lekarza. Jeśli będzie miał on wątpliwości, wykona USG lub biopsję cienkoigłową. Im wcześniej wykryje się guz, tym większe są szanse jego wyleczenie.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.