Jak nauczyć się panować nad emocjami?

Angelika Janowicz

17.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Codziennie doświadczamy wielu różnych emocji. Zdarza się, że biorą one nad nami górę. Po czasie dochodzimy do wniosku, że nasza reakcja była zbyt gwałtowna i czujemy się z tym źle – zwłaszcza gdy stała się źródłem konfliktu. Jeżeli chcesz tego uniknąć, zobacz, jak panować nad emocjami.


Emocje to nagłe i nietrwałe stany wzburzenia psychicznego, które mogą być świadome lub nieświadome. Mają one silne zabarwienie i najczęściej są poprzedzone wystąpieniem jakiejś sytuacji lub zetknięciem się z bodźcem, który ma znaczenie dla osobowości. Emocje mogą być negatywne lub pozytywne. Do podstawowych zalicza się: strach, złość, smutek, radość, wstręt, zaskoczenie. Często towarzyszą im zmiany somatyczne, pewne zachowania oraz ekspresje mimiczne. Ich zadaniem jest motywowanie do podjęcia lub zaprzestania pewnych działań. Mimo że z definicji są nagłe i gwałtowne, można je kontrolować. Pomóc może wiedza dotycząca tego, jak panować nad emocjami.

jak-panowac-nad-emocjami-jakie-sa-sposoby
unsplash.com

Jak zapanować nad emocjami?

Wiedza na temat tego, jak zapanować nad emocjami, pozwala uniknąć sytuacji konfliktowych z innymi osobami. Wybuchy gniewu przyczyniają się do utraty relacji. Pod ich wpływem można podjąć decyzje, które nie są do końca przemyślane. Odczuwanie negatywnych emocji przez długi czas nie wpływa dobrze na stan psychiczny. Gdy już opadają, najczęściej pojawia się myśl, że nie było warto stracić nad nimi kontroli. Aby zachować dobre samopoczucie psychiczne, warto nauczyć się tego, jak panować nad emocjami.

Jeżeli chcesz nauczyć się panować nad emocjami, powinieneś:

 • stosować metody relaksacyjne,

 • zacząć trening autogenny i medytację wewnętrzną

 • odpowiednio nazywać swoje emocje,

 • skupiać uwagę na czymś innym,

 • dać sobie czas na ochłonięcie,

 • rozluźnić się, zamiast za wszelką cenę walczyć z odczuwaną emocją,

 • dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

Powinieneś pamiętać, że na to, jakie odczuwasz emocje w danej chwili, mają wpływ wszystkie działania, które podejmujesz w życiu. Jeżeli regularnie dostarczasz sobie pozytywnych bodźców i dbasz o siebie w ogólnym tego słowa znaczeniu (zdrowo się odżywiasz, regularnie uprawiasz sport, wysypiasz się, odpoczywasz, pozwalasz sobie na czas tylko dla siebie), jesteś mniej sfrustrowany i zestresowany, a tym samym mniej podatny na odczuwanie negatywnych emocji.

Jak zapanować nad emocjami – błędy, których należy unikać

Jeżeli dopiero się uczysz, jak panować nad emocjami, powinieneś wiedzieć, co na pewno nie pomoże ci przy ich kontrolowaniu. Mowa przede wszystkim o nadmiernym skupianiu się na swoich przeżyciach. Jeżeli bezustannie analizujesz daną sytuację lub dokładasz sobie podobnych bodźców (np. słuchasz smutnej muzyki, gdy jesteś smutny), wpadasz w błędne koło i prowadzisz do eskalacji emocji.

Błędem jest również sięganie po alkohol lub inne używki. Możesz dzięki nim poczuć ulgę. Pamiętaj jednak, że jest ona chwilowa. Używki prowadzą do uzależnienia. Mają także negatywny wpływ na organizm.

Jak zapanować nad emocjami – ćwiczenia relaksacyjne

Metody relaksacyjne nie tylko pozwolą ci zapanować nad emocjami, ale dzięki nim dowiesz się również, jak radzić sobie ze stresem. Spokój i rozluźnienie powodują, że masz szansę przejąć kontrolę nad sytuacją. Tym samym twoja reakcja nie jest zbyt gwałtowna. Możesz również wycofać się w odpowiednim momencie. Metody relaksacyjne powinieneś ćwiczyć codziennie, nie tylko w trudnych sytuacjach.

Metody relaksacji to:

 • ćwiczenia oddechowe,

 • medytacja,

 • skupianie się po kolei na każdej części ciała (tzw. skanowanie),

 • napinanie poszczególnych mięśni (od palców stóp do twarzy),

 • wizualizowanie obrazów, z którymi masz pozytywne skojarzenia (np. las).

Jedną z metod relaksacji jest trening uważności, czyli Mindfulness. Jego celem jest skupienie uwagi na tym, co dzieje się tu i teraz. Powinieneś zostawić za sobą całą przyszłość i przeszłość – dotyczy to nawet tych sytuacji, które miały miejsce przed kilkoma minutami. Sam wybierasz przedmiot swojej kontemplacji. Może to być np. drzewo, obok którego siedzisz. Skupiasz się na wszystkim, co go dotyczy: wygląd, faktura, wydawany dźwięk, zapach. Ilość czasu, którą na to poświęcisz, jest nieograniczona – mogą to być 3 minuty lub 20.

Trening autogenny Schultza

Jednym ze sposobów na osiągnięcie stanu relaksu jest trening autogenny Schultza. Jest to metoda, która ma na celu wywołanie za sprawą autosugestii stanu przypominającego hipnozę. Bazuje na metodach wykorzystywanych np. w jodze, jednak poza tym ma z nią niewiele wspólnego. Trening autogenny Schultza pozwala zmniejszyć napięcie psychiczne i osiągnąć stan głębokiego relaksu.

Trening autogenny Schultza składa się z sześciu elementów, które powinny po sobie następować. Są to:

 • uczucie ciężaru,

 • uczucie ciepła,

 • uregulowanie pracy serca,

 • swobodne oddychanie,

 • uczucie ciepła w okolicy splotu słonecznego,

 • uczucie chłodu na głowie (czole).

Podczas treningu trzeba być w pełni skoncentrowanym na organizmie oraz przyjąć odpowiednią postawę. Trening autogenny trwa ok. 15–20 minut.

Źródła
 1. J. Tomczyk, Inteligencja emocjonalna. Jak panować nad uczuciami, Samo Sedno Edgard, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
Ad

Najchętniej czytane

terapia-uzaleznien-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
2 min.
Terapia uzależnień - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
olejek-z-drzewa-sandalowego-jakie-ma-wlasciwosci
Zdrowie psychiczne
2 min.
Olejek z drzewa sandałowego - jakie ma właściwości?
30.07.2021
terapia-psychodynamiczna-na-czym-polega-co-leczy
Zdrowie psychiczne
2 min.
Terapia psychodynamiczna - na czym polega? Co leczy?
30.07.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.