Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Jak poradzić sobie po rozstaniu? Porady

Angelika Janowicz

17.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Bez względu na przyczynę rozstanie zawsze jest trudne. Zazwyczaj trudno jest pogodzić się z utratą bliskiej osoby. W pamięci przywołujesz tylko miłe chwile i zwyczajnie tęsknisz za drugim człowiekiem. Gdy kończy się związek, musisz dać sobie czas. Możesz też wypróbować sposoby, które pomogą ci odnaleźć się w nowej sytuacji. Zobacz, jak poradzić sobie z rozstaniem.


Rozstanie z partnerem jest wydarzeniem obciążającym psychicznie i wywołującym silny stres. Wielu badaczy uważa je za jedno z najtrudniejszych doświadczeń emocjonalnych, na które w zasadzie nie można się przygotować. Ból pojawia się nawet wtedy, gdy w związku nie działo się najlepiej już od jakiegoś czasu. Musisz jednak pamiętać, że jest on przejściowy. Nic, co teraz odczuwasz, nie będzie trwało wiecznie – chociaż może ci się wydawać, że już nigdy nie poczujesz się lepiej. Daj sobie czas i w pełni skup się na sobie. Skorzystaj także ze sprawdzonych sposobów na to, jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku.

jak-poradzic-sobie-z-rozstaniem-jakie-sa-sposoby
unsplash.com

Polecane

smutek-czym-jest-dlaczego-go-odczuwamy
Zdrowie psychiczne
1 min.
Smutek - czym jest? Dlaczego go odczuwamy?
31.10.2021
zlosc-jak-sobie-z-nia-radzic-na-czym-polega-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się złość i jak można sobie z nią konstruktywnie radzić?
19.05.2021
hipokryta-kto-to-jest-po-czym-mozna-go-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hipokryta - kto to jest? Po czym można go rozpoznać?
30.07.2021
hejt-czym-jest-jak-sobie-z-nim-poradzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Hejt – czym jest i jakie ma konsekwencje? Jak sobie radzić z hejtem?
19.05.2021
Spis treści
 1. Jak poradzić sobie z rozstaniem z mężem lub partnerem?
 2. Jakich błędów po rozstaniu nie popełniać?
 3. Czy warto ratować związek, który się rozpada?

Jak poradzić sobie z rozstaniem z mężem lub partnerem?

Istnieje kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z rozstaniem. Nie są one uniwersalne, dlatego musisz wypróbować kilka z nich i znaleźć ten, który najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku. Zawsze jednak pamiętaj, że nie możesz obarczać się winą za zakończenie związku, zaniżać swojej samooceny i myśleć, że już nic dobrego cię w życiu nie spotka.

Po rozstaniu musisz skupić się na sobie, swoich odczuciach i emocjach. Pozwól sobie na gorsze samopoczucie lub płacz. Nie możesz jednak dopuścić do tego, aby przeszły one w permanentny stan. Myśl pozytywnie i pamiętaj, że z rozstania może wyniknąć bardzo dużo dobrych rzeczy. W radzeniu sobie z negatywnymi emocjami mogą pomóc ci: techniki relaksacyjne, medytacja, joga, aromaterapia, arteterapia. W trudnych chwilach staraj się skupić na tym, co sprawia ci przyjemność.

Bądź dla siebie dobrym człowiekiem. Rób rzeczy, na które masz ochotę. Możesz sobie pozwolić także na różnego rodzaju przyjemności. Wybierz się na małą wycieczkę, do salonu piękności lub do kina z grupą znajomych. Dzięki temu zauważysz, że przeżywanie szczęśliwych chwil nie jest związane tylko z partnerem.

Kolejnym sposobem na to, jak poradzić sobie po rozstaniu, jest szukanie wsparcia wśród innych osób. Nie wstydź się rozmawiać z najbliższymi o swoich emocjach i przeżywanych trudnościach. W razie potrzeby możesz skorzystać także z pomocy specjalisty. Pamiętaj, że korzystanie z usług psychologa lub uczęszczanie na terapię nie jest czymś, czego trzeba się wstydzić.

Jakich błędów po rozstaniu nie popełniać?

Po rozstaniu nie zawsze będziesz zachowywać się racjonalnie, zwłaszcza gdy związek został zakończony nie z twojej woli, a ty nadal żywisz silne uczucia do swojego partnera. Wówczas możesz popełniać drobne błędy. Sprawiają one, że przestajesz radzić sobie z rozstaniem.

Najczęstsze błędy po rozstaniu to:

 • nawiązywanie kontaktu z byłym partnerem,

 • notoryczne przeglądanie portali społecznościowych byłego partnera,

 • codzienne oglądanie zdjęć i wspominanie szczęśliwych chwil,

 • pisanie wiadomości do rodziny lub przyjaciół byłego partnera,

 • utrzymywanie stosunków seksualnych z byłym partnerem,

 • pielęgnowanie nadziei na powrót do byłego partnera,

 • kojenie bólu w używkach.

Błędem i jedną z przyczyn braku skuteczności sposobów na to, jak poradzić sobie po rozstaniu, jest brak wydzielenia granic. Nie możesz pozwolić byłemu partnerowi na ich przekraczanie. Daj mu jasno do zrozumienia, że nie masz ochoty na jego telefony, wiadomości, spotkania lub utrzymywanie przyjaźni. W przeciwnym razie druga osoba może tobą manipulować lub dawać ci złudną nadzieję na odbudowanie związku.

Czy warto ratować związek, który się rozpada?

Problemy lub samotność w związku nie zawsze muszą prowadzić do rozstania. Zdarza się, że przyczyną trudności jest brak porozumienia między partnerami. Nie każdy potrafi rozmawiać o swoich potrzebach lub prawidłowo je komunikować. Czasami największym problemem jest uzmysłowienie sobie przyczyny konfliktu. Niektóre z nich można przepracować, a tym samym uratować swoje małżeństwo lub związek.

W takiej sytuacji pomocna może okazać się terapia dla par. Jest to pomoc partnerom w odzyskaniu zaufania do siebie, w rozpoznaniu źródeł konfliktu i rozwiązaniu go, w odkryciu bliskości, nauczeniu się wzajemnej komunikacji, komunikowania swoich potrzeb i oczekiwań, określania zasad funkcjonowania związku. Musisz pamiętać, że dojście do tego jest procesem, który często zajmuje więcej niż tydzień czy miesiąc.

Efekty terapii dla par osiągniecie tylko wtedy, gdy oboje macie motywację i chęci do wprowadzenia zmian, przyjęcia pomocy oraz pracy nad związkiem. Jedna osoba nie jest w stanie przeciwdziałać rozstaniu. Niekiedy podczas współpracy z terapeutą zarówno kobieta, jak i mężczyzna dochodzą do wniosku, że zakończenie związku jest dla nich najlepszym rozwiązaniem.

Źródła
 1. M. Wolska, Wskazania i przeciwwskazania do terapii małżeńskiej/terapii par, „Psychoterapia” 2010, nr 4, s. 73–81.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nieprzespana-noc-jak-szybko-odzyskac-sily
Zdrowie psychiczne
3 min.
Nieprzespana noc - jak szybko odzyskać siły?
27.07.2021
nadpobudliwosc-objawy-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak objawia się nadpobudliwość u dzieci i dorosłych?
19.05.2021
agresja-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Agresja - jakie są rodzaje? Jak ją rozpoznać?
27.07.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
socjoterapia-czym-jest-dla-kogo-jest-wskazana
Zdrowie psychiczne
2 min.
Socjoterapia - czym jest? Dla kogo jest wskazana?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.