Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneEmocje i stres 1 min.

Jak radzić sobie ze stresem? Sposoby na spokój ducha i lepszą formę w pracy i w domu

Agata Oleszkiewicz

17.05.2021

Aktualizacja: 05.10.2022

Stres to emocjonalna i fizyczna odpowiedź organizmu na presję otoczenia. Stan tego typu może mieć charakter pozytywny i działać mobilizująco, ale też niekorzystnie wpływać na zdrowie. Jeśli czujesz nerwowość, lęk i cierpisz na bezsenność, sprawdź, jak sobie radzić ze stresem w różnych sytuacjach.


Jeśli nie zaczniesz ograniczać stresu i leczyć jego następstw, może się on nasilić i wywołać problemy nie tylko natury psychicznej, ale też dolegliwości fizyczne, takie jak ból głowy, niestrawność czy krwotoki z nosa. Dlatego nie zastanawiaj się długo, jak sobie radzić ze stresem, i zacznij działać od razu!

jak-radzic-sobie-ze-stresem-jakie-sa-sposoby
unsplash.com

Polecane

hipokryta-kto-to-jest-po-czym-mozna-go-rozpoznac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Hipokryta - kto to jest? Po czym można go rozpoznać?
30.07.2021
zlosc-jak-sobie-z-nia-radzic-na-czym-polega-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Skąd bierze się złość i jak można sobie z nią konstruktywnie radzić?
19.05.2021
niepokoj-jak-go-pokonac-jakie-sa-sposoby
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest niepokój? Kiedy staje się problemem i jak można go pokonać?
19.05.2021
co-to-sa-kompleksy-jak-sie-ich-pozbyc-
Zdrowie psychiczne
1 min.
Co to są kompleksy? Jak się ich pozbyć?
30.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest i jak objawia się stres?
  2. Jak sobie radzić ze stresem?
  3. Przewlekły stres – jak sobie z nim radzić w inny sposób?

Czym jest i jak objawia się stres?

Stres to fizjologiczna reakcja organizmu, powstała w odpowiedzi na sytuacje, które przekraczają możliwości adaptacyjne do skutecznego poradzenia sobie z nimi. Stan tego typu najczęściej kojarzony jest z przykrymi doznaniami, które zbytnio przytłaczają i wywierają presję podczas podejmowania działań, chociaż istnieje także stres pozytywny, mobilizujący do większej aktywności. Stres o niekorzystnym znaczeniu jest nie tylko bardziej powszechny, ale także bywa niebezpieczny dla zdrowia, wyczerpuje fizycznie i psychicznie, a także sprzyja wykształceniu się lub nasileniu złych nawyków, takich jak zajadanie emocji słodyczami, obgryzanie paznokci czy szukanie ukojenia w alkoholu. Źródłem nieprzyjemnego stanu mogą być zarówno codziennie sytuacje (egzamin w szkole, spóźniony autobus, brak drobnych w portfelu, konflikt z sąsiadem), jak i zmiany, które w większym stopniu wpływają na życie (kryzys małżeński, narodziny dziecka, zmiana pracy), ale też sprawy niezależne od ciebie (katastrofy naturalne, wojny). Dlatego jeśli budzisz się z bólem głowy od dłuższego czasu, czujesz mdłości i przyspieszone bicie serca po wyjściu z gabinetu szefa, pocą ci się ręce przed egzaminem, pogorszył się wygląd cery, bo martwisz się stanem zdrowia kogoś bliskiego, lub też krwawisz z nosa, obserwujesz zatrzymanie miesiączki, masz zaparcia i problemy ze snem, czujesz smutek, niepokój, zdenerwowanie, bezradność czy frustrację, nie zastanawiaj się długo nad tym, jak radzić sobie ze stresem, tylko zacznij działać od razu! Proste metody relaksacyjne pozwolą ci odzyskać kontrolę nad własnym życiem prywatnym i zawodowym.

Jak sobie radzić ze stresem?

Sposobów na walkę ze stresem jest wiele i uwarunkowane są wieloma czynnikami. W zależności od przyczyny metody mogą być różne, ale nierzadko pomagają w wielu sytuacjach. Kiedy ściska cię w żołądku na myśl o rozmowie kwalifikacyjnej, spróbuj przemyśleć, o co potencjalny pracodawca może zapytać, i zapisz odpowiedzi na kartce. Dzięki temu będziesz bardziej przygotowany i zyskasz pewność siebie. Podobnie możesz postąpić przed rozmową z przyjacielem, z którym jesteś w konflikcie. A jak radzić sobie ze stresem w pracy? Jeśli masz natłok zadań, wyjdź na dwór i pooddychaj świeżym powietrzem lub otwórz okno i dobrze wywietrz gabinet. Możesz też odłożyć na chwilę stos papierów i telefon, aby wyciszy się i zebrać myśli. A kiedy mimo to nadal nie wiesz, jak się uspokoić, zaparz zieloną herbatę i popijaj ją w trakcie pracy.Doraźne metody są skuteczne zwłaszcza na stres typu ostrego, który nie trwa długo. Na ten o charakterze chronicznym lepszym rozwiązaniem będą m.in. ćwiczenia rozluźniające, takie jak stretching, joga i trening autogenny Schulza czy Jacobsona, a także ćwiczenia oddechowe o charakterze medytacji, wizualizacji lub też świadomej kontroli oddechu, np. torem przeponowym. W walce ze stresem skuteczne jest też słuchanie muzyki. Może to być dowolny gatunek, który ci odpowiada. Ważne, aby przyniósł ukojenie. Jeśli nie wiesz, co lubisz, spróbuj kompozycji przypominających szum fal lub deszczu, czy też odgłosy burzy. Jedną z technik na to, jak radzić sobie ze stresem i nerwami, jest aktywność fizyczna. Sport korzystnie wpływa na cały organizm i pozwala zająć myśli. Jeśli chcesz wyładować negatywne emocje, załóż słuchawki i pobiegaj albo idź z kolegą na siłownię. Wybierz dyscyplinę, która sprawia ci przyjemność.

Przewlekły stres – jak sobie z nim radzić w inny sposób?

W walce ze stresem sen stanowi nieocenione narzędzie terapeutyczne. Mimo że może wydawać się to trudne, warto wyrobić w sobie nawyk kładzenia się spać o tej samej porze. Oprócz tego pamiętaj o higienie snu. Zadbaj o to, aby pokój był dobrze wywietrzony, ale nie wyziębiony. Ponadto nie kładź się przy włączonym telewizorze i przygotuj ciało odpowiednio do snu, tzn. weź gorący prysznic lub aromatyczną kąpiel, zmyj makijaż i nabalsamuj skórę. Dzięki temu się zrelaksujesz. Dodatkowo możesz się wyciszyć, czytając książkę. Pamiętaj, że duże znaczenie w jakości snu odgrywają materac i poduszka.W leczeniu przewlekłego stresu często niezbędna jest pomoc drugiej osoby. Może nią być serdeczny przyjaciel, który zawsze gotów jest wysłuchać wszelkich trosk i podać rękę w trudnych momentach życia, bądź psycholog. To osoba, która obiektywnie analizuje problemy każdego przypadku i szuka nieszablonowych rozwiązań i technik radzenia sobie ze stresem w danej sytuacji.

Źródła
  1. R. Lyons, Rytmy odnowy, Zysk i S-ka, Poznań 2021.
  2. B. Pawlikowska, Stres. Sprawdzone sposoby na stres, Edipresse Książki, Warszawa 2021.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
choreoterapia-terapia-tancem-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
2 min.
Choreoterapia – na czym polega i jakie przynosi korzyści?
14.05.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
7-sposobow-na-stres
Zdrowie psychiczne
1 min.
Walka ze stresem – poznaj 7 sposobów, które pomogą Ci poradzić sobie w chwilach zwiększonego napięcia nerwowego
05.04.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.