account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
TelemedycynaPorady 1 min.

Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie? IKP i inne sposoby sprawdzania czasu obowiązywania L4

Olga Dąbska17.10.2022Aktualizacja: 07.10.2023

Jak sprawdzić, do kiedy masz zwolnienie lekarskie? Jeśli nie pamiętasz terminu obowiązywania twojego L4, możesz skontaktować się w tej sprawie z pracodawcą lub skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta. Jak to zrobić? W poniższym artykule zostanie to szczegółowo omówione. Przypomnimy także, czym w ogóle jest L4 i jak długo pacjent może na nim przebywać.


jak-sprawdzic-do-kiedy-mam-zwolenienie-lekarskie
pexels.com

Polecane

wady-postawy-kto-je-leczy-jak-im-zapobiegac
Telemedycyna
1 min.
Wady postawy – co je powoduje i jak im zapobiegać?
01.12.2021
w-jakich-sytuacjach-warto-skorzystac-z-teleporady
Telemedycyna
1 min.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z teleporady?
24.11.2021
nagla-potrzeba-czy-moge-skorzystac-z-telemedycyny
Telemedycyna
1 min.
Nagła potrzeba – czy mogę skorzystać z telemedycyny?
26.11.2021
porady-lekarskie-online-dlaczego-warto-5-najwazniejszych-powodow
Telemedycyna
1 min.
Porady lekarskie online – dlaczego warto? 5 najważniejszych powodów
24.11.2021
Spis treści
  1. L4 – co to jest i jak długo pracownik może na nim przebywać?
  2. Jak sprawdzić do kiedy ma się zwolnienie lekarskie?
  3. Sprawdzenie daty zwolnienia na Platformie Usług Elektronicznych
  4. Sprawdzenie daty zwolnienia na Internetowym Koncie Pacjenta 

L4 – co to jest i jak długo pracownik może na nim przebywać?

Zanim omówimy, jak sprawdzić, do kiedy ma się zwolnienie lekarskie, warto przypomnieć kilka najważniejszych informacji na jego temat. Zacznijmy od tego, co to jest L4. Tozaświadczenie urzędowe, które wystawia lekarz, aby usprawiedliwić nieobecność pracownika, co spowodowane może być jego złym stanem zdrowia, ale również koniecznością objęcia opieką schorowanego członka bliskiej rodziny.

Pracowników często nurtuje pytanie, ile można być na L4. Jednak dość trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim nie jest bowiem ściśle określony. W prawie pracy przyjęta została maksymalna długość trwania zwolnienia chorobowego, która wynosi 182 dni, czyli 6 miesięcy w ciągu roku. Zaznaczyć trzeba jednak, że okres ten może ulec wydłużeniu, a to determinowane jest sytuacją danego pracownika. Przykładowo zwolnienie lekarskie w ciąży oraz wystawione dla osób zmagających się z gruźlicą może wynosić w sumie nawet 270 dni w ciągu roku.

Wydawać by się mogło, że zwolnienie lekarskie od psychiatry również jest szczególnym rodzajem zwolnienia. Jednak jest inaczej – jest ono traktowane jak każde inne zwolnienie wystawione przez lekarza i może trwać do 182 dni.Jedyna różnica tkwi w tym, że psychiatra lub psycholog podejrzewający zaburzenie, które ogranicza u pracownika zdolność do oceny własnego postępowania, nie może wystawić mu zwolnienia z datą wcześniejszą. W pozostałych przypadkach można uzyskać wsteczne zwolnienie lekarskie – na 3 dni przed zgłoszeniem się pracownika na konsultację lekarską.

Dość często pracownicy zastanawiają się, czy można uzyskać zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia. Jeśli ustanie stosunek pracy (a tym samym tytuł ubezpieczenia chorobowego), a kilka dni później były pracownik rozchoruje się i dostanie zwolnienie od lekarza, wciąż może otrzymać zasiłek chorobowy. Ważne jest jednak, aby choroba nie nastąpiła później niż 14 dni od zakończenia umowy.Po ustaniu zatrudnienia pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy przez okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, nie dłużej jednak niż przez 91 dni.

Jak sprawdzić do kiedy ma się zwolnienie lekarskie?

W przypadku krótkotrwałej niedyspozycji zdrowotnej uniemożliwiającej wykonywanie obowiązków zawodowych raczej bez trudu zapamiętasz czas trwania zwolnienia lekarskiego. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których pacjent nie usłyszał takiej informacji. Znacznie częściej zdarza się zapomnieć terminu zakończenia L4, kiedy trwa ono przez dłuższy czas. Zastanawiasz się, w jaki sposób i gdzie można sprawdzić czas pozostawania na L4? 

Sprawdzenie daty zwolnienia na Platformie Usług Elektronicznych

Po pierwsze możesz skontaktować się z pracodawcą, który zasięgnie informacji u pracownika działu kadr swojej firmy – dział kadr ma wgląd do profilu pracodawcy na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Tam zazwyczaj już na drugi dzień dostępne są informacje na temat zwolnienia lekarskiego wszystkich pracowników. Dzięki temu nie musisz dostarczać osobiście zwolnienia, chyba że pracodawca nie posiada profilu na Platformie Usług Elektronicznych(zatrudniający poniżej 20 osób nie są do tego zobowiązani). Wtedy zwolnienie należy zanieść do firmy w ciągu 7 dni. 

Sprawdzenie daty zwolnienia na Internetowym Koncie Pacjenta 

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z Internetowego Konta Pacjenta. Profil ten posiada każda osoba, wystarczy się do niego zalogować. Możesz na nim uzyskać wszelkie informacje o swojej historii chorobowej. Jak to zrobić? Internetowe Konto Pacjenta dostępne jest pod adresem https://pacjent.gov.pl/. Należy kliknąć pole „Zaloguj się na IKP”, a później wybrać odpowiednią formę logowania. Może to być e-dowód, mojeID, profil zaufany. W przypadku tego ostatniego istnieje możliwość zalogowania się za pośrednictwem banku. Oferują to: iPKO, Inteligo w PKO BP, Getin Bank, Crédit Agricole,Pekao SA,Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BOŚ, BNP Paribas, mBank, banki spółdzielcze z Grupy PBS. Pamiętaj, że w przypadku logowania do Profilu Zaufanego przez bank konieczne będzie podanie hasła do konta i identyfikatora bankowego. Wtedy system przeniesie cię automatycznie na Internetowe Konto Pacjenta. Alternatywą dla Internetowego Konta Pacjenta jest aplikacja mojeIKP na komórkę. To bezpłatna mobilna aplikacja, która zapewnia dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta, w tym umożliwi ci sprawdzenie, do kiedy masz zwolnienie lekarskie.

Po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta wybierz zakładkę „Historia leczenia”. Możesz tutaj zapoznać się z całą swoją historią leczenia, w tym m.in. z konsultacjami, zabiegami, pobytami w szpitalu. Aby sprawdzić, do kiedy masz zwolnienie chorobowe, należy wejść w zakładkę „Zwolnienia”. Aby ułatwić pacjentom znalezienie konkretnego zwolnienia lekarskiego, opracowana została specjalna wyszukiwarka. Można wpisać do niej m.in. nazwisko lekarza, który wystawił zwolnienie, nazwę placówki, w której udzielono konsultacji ze zwolnieniem, numer prawa wykonywania zawodu.

Przy wszystkich zwolnieniach lekarskich danego pacjenta przedstawione są takie informacje, jak: data wystawienia zwolnienia lekarskiego, numer prawa wykonywania zawodu, lekarz wystawiający zwolnienie, placówka medyczna z adresem, okres, na jaki wystawiono zwolnienie, w tym w nawiasie dokładna liczba dni. Dodatkowo przy każdym zwolnieniu lekarskim znajduje się przycisk „Szczegóły”. Po jego naciśnięciu pojawiają się dodatkowe informacje: status zwolnienia (np. wystawione), seria i numer zwolnienia, powód zwolnienia (kod ICD-10), NIP płatnika, wskazania lekarskie (np. chory może chodzić), instytucja ubezpieczająca (np. KRUS).

Źródła
  1. Internetowe Konto Pacjenta. Online: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta [dostęp: 08.09.2022].
  2. Poznaj e-zwolnienie. Online: https://pacjent.gov.pl/e-zwolnienie [dostęp: 08.09.2022].
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

problemy-ze-stawami-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Problemy ze stawami – do jakiego lekarza się udać?
18.11.2021
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
ortopeda-kiedy-potrzebna-jest-teleporada
Telemedycyna
1 min.
Ortopeda: jak wygląda teleporada?
02.11.2021
kiedy-udac-sie-do-pulmonologa-jakie-choroby-leczy-ten-specjalista
Telemedycyna
1 min.
Kiedy udać się do pulmonologa? Jakie choroby leczy ten specjalista?
31.08.2021
Popularne w kategorii Telemedycyna
przewlekle-zmeczenie-kiedy-skonsultowac-sie-z-lekarzem
Telemedycyna
1 min.
Przewlekłe zmęczenie – kiedy skonsultować się z lekarzem?
18.11.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.