Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksŻycie intymne 1 min.

Jak można zwiększyć libido i poprawić jakość życia seksualnego?

Anna Dobroń

19.05.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Libido to występująca u większości ludzi potrzeba podejmowania aktywności seksualnej. Choć na początku intymnej relacji zwykle nie narzekamy na jej brak, z czasem zdarza nam się tracić ochotę na igraszki w sypialni. Dlaczego nawet w udanym związku tracimy ochotę na seks? Jak zwiększyć libido?


jak-zwiekszyc-libido-jakie-sa-domowe-sposoby
unsplash.com

Polecane

jakie-sa-metody-antykoncepcji-jak-wybrac-odpowiednia-dla-siebie
Seks
1 min.
Jakie są metody antykoncepcji i jak wybrać odpowiednią dla siebie? Konsultacja z ginekologiem online
28.12.2021
brak-seksu-w-zwiazku-jakie-moga-byc-przyczyny
Seks
2 min.
Braku seksu w związku – jakie są przyczyny i jak sobie radzić z tym problemem?
19.05.2021
brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
seksualnosc-mezczyzn-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
2 min.
Seksualność mężczyzn - co warto o niej wiedzieć?
05.10.2021
Spis treści
 1. Co jest przyczyną spadku libido?
 2. Jak można poprawić libido, troszcząc się o ciało?
 3. Poziom libido a naturalne afrodyzjaki
 4. Jak zwiększyć libido, dbając o zdrowie psychiczne?
 5. Ochota na seks a jakość związku partnerskiego

Co jest przyczyną spadku libido?

Libido to bardzo indywidualna cecha – nie istnieją normy, które określałyby, kiedy jest wystarczające, a kiedy zbyt niskie. Niemniej większość ludzi odczuwa ochotę na seks (aseksualność, czyli wrodzony brak libido, dotyczy kilku procent populacji). Dlatego niepokoimy się, gdy po latach satysfakcjonującej aktywności seksualnej nagle tracimy zainteresowanie tą sferą życia. Lista możliwych przyczyn spadku libido jest bardzo długa. Obejmuje ona m.in.:

 • zaburzenia hormonalne,

 • choroby – od infekcji intymnych, po problemy z krążeniem,

 • zażywanie niektórych leków, w tym antykoncepcji hormonalnej,

 • złe nawyki żywieniowe,

 • palenie papierosów,

 • brak odpowiedniej higieny snu,

 • nadmiar obowiązków,

 • przewlekły stres,

 • rutynę w sypialni,

 • konflikty między partnerami.

Wobec powyższego, aby podnieść libido – tak u kobiety, jak i u mężczyzny – warto przede wszystkim ustalić, co powoduje brak ochoty na seks.

brak-ochoty-na-seks-skad-sie-bierze

Jak można poprawić libido, troszcząc się o ciało?

Jeśli od dłuższego czasu zdarza Ci się odczuwać jakiekolwiek dolegliwości, które odbierają Ci ochotę na seks, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Aby poprawić libido, często wystarczy podjąć leczenie podstawowej choroby, np. cukrzycy czy nadciśnienia. Odpowiednią farmakoterapię można także zastosować u mężczyzn w przypadku problemów z potencją (o podłożu biologicznym), a u kobiet – w przypadku spadku libido spowodowanego zaburzeniami gospodarki hormonalnej.Nim podejmiesz leczenie farmakologiczne, zrób „rachunek sumienia” – być może problemy, z którymi się zmagasz, wymagają jedynie zmiany trybu życia. Możesz podwyższyć swoje libido dzięki zdrowej diecie, rezygnacji z używek, odpowiedniej dawce ruchu i snu. Pamiętaj też, że apetyt na seks skutecznie odbiera napięcie nerwowe i przemęczenie. Opanuj techniki relaksacyjne, które pomogą Ci pozbyć się stresu, nim wejdziesz do sypialni.

Poziom libido a naturalne afrodyzjaki

W wielu przypadkach alternatywą dla farmaceutyków mogą być afrodyzjaki – znane od stuleci domowe sposoby na zwiększenie libido. Niektóre produkty spożywcze poprawiają krążenie krwi, wpływają tonizująco na układ nerwowy, stymulują wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój (endorfin, dopaminy), a nawet zwiększają produkcję feromonów. Tym samym mogą wprawić Twój organizm w stan sprzyjający erotycznym doznaniom. Produkty, które mogą zwiększyć ochotę na seks i podnieść jakość erotycznych doznań, to na przykład: seler naciowy, szparagi, owoce morza, gorzka czekolada, truskawki, czerwone wino. Podobne działanie mają takie przyprawy, jak chili, imbir, gałka muszkatołowa, lubczyk czy anyż. Pamiętaj jednak, że wymienione produkty nie są lekiem na zaburzenia erekcji czy problemy hormonalne. Mają jedynie poprawiać nastrój i pobudzać zmysły.

Jak zwiększyć libido, dbając o zdrowie psychiczne?

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn poziom libido jest ściśle powiązany z nastrojem i samooceną. Brak ochoty na seks może być konsekwencją problemów zawodowych czy rodzinnych. Często jest powiązany z brakiem akceptacji własnego ciała albo obniżonym poczuciem własnej wartości. Spadek libido to typowy objaw wielu zaburzeń psychicznych. Pojawia się m.in. w przebiegu depresji czy zespołu stresu pourazowego. Jeśli czujesz, że ochotę na seks obierają Ci problemy natury psychicznej, najprawdopodobniej nie pomogą Ci nawet najskuteczniejsze afrodyzjaki. Źródłem Twojego złego samopoczucia i zahamowań w sypialni mogą być nieprzepracowane konflikty wewnętrzne, niezabliźnione rany po wcześniejszych związkach albo trudne doświadczenia z okresu dzieciństwa. Aby podnieść libido, a przede wszystkim odzyskać radość życia, skorzystaj z pomocy psychoterapeuty.

Ochota na seks a jakość związku partnerskiego

Jednym z najważniejszych czynników kształtujących libido jest jakość Twojej relacji z partnerem. Ochotę na seks może odebrać Wam rutyna (tak w sypialni, jak i w codziennym rytmie życia) albo brak porozumienia w łóżku, który sprawia, że nie zaspokajacie swoich potrzeb. Największym wrogiem libido są narastające konflikty, kłótnie, brak wzajemnego zaufania. Jeśli Wasz związek przeżywa kryzys, w pierwszej kolejności powinniście zająć się problemami, które oddaliły Was od siebie. Najlepszym sposobem na poprawienie relacji pomiędzy partnerami jest szczera, spokojna rozmowa – i to niejedna! Tylko mówiąc otwarcie o swoich uczuciach i potrzebach, możecie się nawzajem zrozumieć czy wybaczyć zaznane krzywdy, by znów czerpać radość z seksu. Jeśli nawiązanie dialogu bez zbędnych emocji i oskarżeń jest dla Was trudne, nie wahajcie się skorzystać z terapii dla par.

Źródła
 1. C. Clulow (red.), Seks, więź i terapia pary, tł. A. Choroszczeicz i in., Fundament, Warszawa 2016.
 2. L. Bossini i in., Dysfunkcje seksualne, choroby psychiczne a jakość życia, tł. K. Cyranka, „Psychiatria Polska” 2014, nr 48(4), s. 715–726.
Author Anna Dobroń picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
Popularne w kategorii Seks
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.