account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jakie są domowe sposoby na przebarwienia?

Karolina BińkowskaAgnieszka Widera19.05.2021Aktualizacja: 06.10.2022

Nierówności po opalaniu, blizny po trądziku, plamy wywołane stosowaniem leków czy te samoistnie pojawiające się na skórze – chyba nie ma nikogo, kto uchronił się przed wszystkimi. Mimo że nie są groźnie, potrafią spędzić sen z powiek niejednej z nas.


Przebarwienia przeważnie nie wyglądają dobrze, szczególnie na twarzy, i często ciężko zakryć je makijażem. Ale czy wizyta u kosmetyczki jest konieczna? Otóż nie! Istnieje wiele domowych sposobów na przebarwienia – kuracji, które możesz przygotować sama. Wykonanie ich jest niedrogie, szybkie i bardzo proste. Sprawdź nasze sprawdzone przepisy, wykorzystujące naturalne sposoby na plamy.

jakie-sa-domowe-sposoby-na-przebarwienia
pexels.com

Polecane

ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
Spis treści
  1. Przebarwienia – jak powstają?
  2. Domowe sposoby na przebarwienia
  3. Olej z pestek dyni
  4. Olej z awokado
  5. Olej z pestek moreli
  6. Sok z cytryny
  7. Co zrobić, jeśli naturalne sposoby na przebarwienia nie pomagają?

Przebarwienia – jak powstają?

Przebarwieniem nazywamy ograniczoną plamę o zabarwieniu ciemniejszym od naturalnego koloru skóry. Może mieć ono charakter wrodzony lub powstać w trakcie życia. Przebarwienia spowodowane są zaburzeniem ilości komórek barwnikowych skóry (melanocytów) lub produkowanej przez nie substancji (melaniny). Przyczyn tych zaburzeń jest wiele, a do najczęstszych należą:

  • uwarunkowania genetyczne – zgrupowania melanocytów pod postacią piegów lub znamion;

  • zaburzenia hormonalne – symetryczne, żółtobrunatne plamy, najczęściej występujące na twarzy; problem często dotykający kobiet w ciąży;

  • stosowanie leków – wygląd przebarwień jest niecharakterystyczny; występują one najczęściej po lekach przeciwbólowych, antybiotykach;

  • działanie promieniowania UV – syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych melanina nie zawsze rozkłada się równomiernie, stąd biorą się nieregularne, ciemniejsze plamy;

  • mechaniczne uszkodzenie skóry – blizny, np. po wypryskach w przypadku cery trądzikowej, powodują zmiany w rozmieszczeniu melanocytów w skórze.

Nie na wszystkie z przyczyn mamy wpływ i nie wszystkie z nich możemy modyfikować. Jednak bardzo prostym i skutecznym sposobem, aby chronić się przed występowaniem przebarwień, jest stosowanie kremów z filtrem UV.

Domowe sposoby na przebarwienia

Olej z pestek dyni

Witaminy A, C, D, E, K, antyoksydanty, fitosterole, bardzo duża dawka nienasyconych kwasów tłuszczowych – to składniki, które zawiera olej z pestek dyni, a my zawdzięczamy mu dobroczynne działanie na skórę. Dzięki dużej ilości potasu rozjaśnia przebarwienia i blizny, ale to nie jedyna korzyść z jego stosowania. Ta mieszanka dobroczynnych składników poprawia ogólny stan skóry, nawilża, zapobiega powstawaniu zmarszczek i – co ważne – chroni przed promieniowaniem UV, które jest jednym z czynników sprzyjających pojawianiu się nowych przebarwień. Olej świetnie sprawdzi się ze względu na działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, jeśli twoja skóra to cera trądzikowa.

Olej z awokado

Dociera do głębokich warstw naskórka i pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, dzięki czemu wspaniale nawilża i zmiękcza skórę. To z kolei pomaga innym składnikom osiągnąć pełną skuteczność. Witaminy B, C, D, E, K, A oraz potas odżywiają, stymulują produkcję kolagenu i nadają skórze gładkości. Obecność steroli sprawia, że olej z awokado to świetny domowy sposób na przebarwienia słoneczne.

Jak stosować? Kilka kropel olejku nanieś na wilgotną po kąpieli skórę i delikatnie wmasuj. Rozcieńczenie wodą spowoduje, że olej będzie się zdecydowanie lepiej rozprowadzał i wchłaniał.

Olej z pestek moreli

Najbardziej uniwersalny olejek polecany do wszystkich rodzajów skóry: dojrzałej – działa przeciwzmarszczkowo, podrażnionej – łagodzi, suchej – nawilża. To wszystko za sprawą ogromnej ilości kwasu linolenowego, którego organizm nie produkuje, ale jest on niezwykle dobroczynny i pożądany w pielęgnacji. Do tego świetnie rozjaśnia lekkie przebarwienia na skórze.

Jak stosować? Olej z pestek moreli może być używany samodzielnie – po prostu rozprowadź go na skórze i pozostaw do wchłonięcia.

Sok z cytryny

To zdecydowanie mocniejszy sposób na walkę z przebarwieniami. Kwas cytrynowy działa na zasadzie peelingu chemicznego. Intensywnie złuszcza naskórek i wyrównuje koloryt skóry. Może okazać się skutecznym, domowym sposobem na częściowe rozjaśnienie piegów.

Jak stosować? Wyciśnij odrobinę soku z cytryny. Wacikiem lub patyczkiem jednorazowym nabierz sok i nanieś go bezpośrednio na przebarwienie. Pozostaw na mniej więcej pół godziny, po czym zmyj. Jeśli pojawią się podrażnienia, przerwij kurację do czasu ich ustąpienia, a przy kolejnej próbie rozcieńcz sok z cytryny wodą lub miodem.

Co zrobić, jeśli naturalne sposoby na przebarwienia nie pomagają?

Gdy domowe sposoby na plamy okazują się niewystarczające, możesz sięgnąć po składniki aktywne, znajdujące się w kosmetykach. Warty uwagi jest kwas azelainowy, który można znaleźć w niektórych peelingach. Hamuje wydzielanie melaniny odpowiedzialnej za powstawanie przebarwień, delikatnie złuszcza martwy naskórek i ma działanie przeciwstarzeniowe. Innymi składnikami, których warto szukać w kosmetykach do redukcji przebarwień, są: witamina C (kwas askorbinowy), kwas kojowy i arbutyna.

Źródła
  1. A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2015, [dostęp online 12.03.2021 r.: http://eds.a.ebscohost.com/eds/detail/detail?vid=0&sid=27b5acae-3331-436a-8a5e-4df1401dc39e%40sdc-v-sessmgr02&bdata=Jmxhbmc9cGwmc2l0ZT1lZHMtbGl2ZSZzY29wZT1zaXRl#AN=103225791&db=asn].
  2. Y. Yamaguchi, M. Brenner, V. J. Hearing, The Regulation of Skin Pigmentation, Journal of Biological Chemistry 2007, [dostęp online 12.03.2021 r.: https://doi.org/10.1074/jbc.R700026200].
Author Karolina Bińkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.