account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Jakie właściwości ma karczoch zwyczajny i jak można go przyrządzić?

Marta Wielgosz30.07.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Jeśli chcesz urozmaicić swoją dietę i dodatkowo zadbać o zdrowie, powinieneś wprowadzić do jadłospisu karczochy oraz ekstrakty na ich bazie. Produkty te zawierają bowiem cenne substancje, które wykazują pozytywny wpływ na organizm człowieka. Co to jest karczoch i jak możesz go wykorzystać?


karczoch-co-to-jest-jak-wyglada-na-co-pomaga
pexels.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
platki-kukurydziane-czy-sa-zdrowe-ile-maja-kalorii
Odżywianie
1 min.
Czym wyróżniają się płatki kukurydziane? Skład i właściwości produktu
19.05.2021
woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości
19.05.2021
Spis treści
  1. Karczochy – co to takiego?
  2. Jakie wartości odżywcze mają karczochy?
  3. Na co pomaga karczoch zwyczajny? Właściwości prozdrowotne
  4. Karczoch – jak jeść i przygotowywać to warzywo?

Karczochy – co to takiego?

Karczoch zwyczajny (łacińska nazwa Cynara scolymus) to wieloletnia roślina, która należy do rodziny astrowatych. Oryginalnie występuje w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Obecnie uprawia się ją również w innych zakątkach świata – przede wszystkim w Ameryce Północnej oraz w całej Europie.

Co istotne, karczochy są roślinami jadalnymi i zalicza się je do warzyw. Wyróżniają się bardzo charakterystyczną budową. Jak wygląda karczoch? Jego łodyga jest dość masywna, jednak przy tym mało rozgałęziona. Na jej końcu wyrastają purpurowe kwiaty, które są skupione w kuliste kwiatostany. Otacza je kilka warstw liści o mięsistej strukturze, które na pierwszy rzut oka przypominają łuski. Są one ułożone w kształt rozety. Liście karczocha stanowią najbardziej charakterystyczny element tego warzywa.

Co ważne, omawiana roślina ma kilka części jadalnych. W kuchni możesz wykorzystać takie elementy karczocha zwyczajnego, jak główkę kwiatostanu (bez wyjątkowo stwardniałych liści), mięsiste liście oraz końcówkę łodygi. Pamiętaj przy tym, że warzywo wyróżnia się charakterystycznym smakiem. Jest lekko orzechowe, a przy tym delikatnie cierpkie i gorzkie.

Karczochy wykorzystuje się nie tylko w kuchni. Roślina ta cieszy się dużą popularnością w ziołolecznictwie. Surowcem zielarskim, na którego bazie przygotowuje się np. wyciąg, są liście. W takiej postaci karczoch może stanowić ciekawy suplement diety. Co ciekawe, bez trudu dostaniesz także karczochy w tabletkach.

Jakie wartości odżywcze mają karczochy?

Dania z karczocha są bardzo smaczne, a przy tym zdrowe. Zawierają bowiem szereg cennych substancji odżywczych. W 100 g surowego produktu znajduje się jedynie 47 kcal i sporo błonnika – aż 5,4 g. Oprócz tego roślina zawiera nieco białka (trochę ponad 3 g), węglowodanów (10,5 g) i znikome ilości tłuszczu. Karczochy są źródłem kwasu foliowego oraz witamin A, E, K, C i z grupy B. W omawianym warzywie znajduje się też szereg korzystnych dla zdrowia minerałów, w tym wapń, potas, sód, magnez, fosfor, żelazo i cynk.

Najbardziej cenna część karczocha, czyli liść, zawiera flawonoidy – substancje o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym. Wyjątkowo ważnymi składnikami warzywa są inulina, cynaryna oraz kwas chlorogenowy. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za prozdrowotne właściwości rośliny.

Na co pomaga karczoch zwyczajny? Właściwości prozdrowotne

Ze względu na zawartość wielu cennych składników, zarówno potrawy, jak i wyciąg z karczocha mają korzystny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim wykazują właściwości hepatoprotekcyjne, czyli wspomagające funkcjonowanie wątroby. Karczoch zwyczajny może m.in. łagodzić stany zapalne i zaburzenia metabolizmu tego organu. Dzięki niemu możliwa jest też lepsza regeneracja wątroby. Warto również podkreślić, że zawarte w nim składniki pobudzają produkcję żółci i ułatwiają jej przepływ przez drogi żółciowe. Można go więc stosować w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. Karczoch na wątrobę oczyszcza również organizm z nadmiaru toksyn.

Warzywo pobudza produkcję soków trawiennych. Często stosuje się więc karczoch na trawienie. Oprócz tego jego spożywanie pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Jeśli zmagasz się z dolegliwościami pokarmowymi, wyciąg z karczocha pomoże Ci m.in. w pozbyciu się wzdęć, zaparć i nudności. Możesz też stosować to warzywo na odchudzanie. Jest niskokaloryczne i zawiera dużo błonnika, dlatego stanowi cenny składnik diety redukcyjnej.Pamiętaj, że karczoch zwyczajny doskonale obniża zły cholesterol LDL oraz pomaga unormować poziom trójglicerydów. Oprócz tego roślina pomoże Ci zachować odpowiednie stężenie glukozy we krwi. Możesz więc jeść ją nawet wtedy, gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy cukrzycy. Warzywo ma niski indeks glikemiczny i dodatkowo pozwala obniżyć wchłanianie cukrów w obrębie przewodu pokarmowego.

Karczochy wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Mają też właściwości przeciwstarzeniowe. Dzięki przygotowanym na ich bazie wyciągom możesz zadbać o swoją skórę, zwłaszcza jeśli zmagasz się z jej schorzeniami. Takie preparaty wspomogą m.in. ekologiczne i naturalne leczenie egzemy oraz łuszczycy.

Mimo wielu prozdrowotnych właściwości nie każdy może jeść karczochy. Dużą ostrożność powinny zachować przyszłe mamy oraz osoby, które zmagają się z kamicą żółciową lub niedrożnością dróg żółciowych. Jeśli więc zastanawiasz się, czy możesz przyjmować karczochy w ciąży, zawsze skonsultuj się najpierw z lekarzem.

Karczoch – jak jeść i przygotowywać to warzywo?

Wiesz już, co to są karczochy i dlaczego warto włączyć je do swojej diety. Jak jednak należy je jeść? Ich przygotowanie nie jest trudne. Zanim zabierzesz się do zrobienia konkretnej potrawy, warzywo zawsze musisz oprawić. Jak przygotować karczochy? W pierwszej kolejności odetnij łodygę warzywa wraz z twardymi liśćmi. Następnie obetnij kwiatostan, przetnij karczoch na pół i usuń jego wewnętrzną część. Potem przejdź do przyrządzenia warzywa wedle własnych preferencji. Możesz przygotować:

Jak widzisz, karczoch zwyczajny jest niezwykle wdzięcznym i uniwersalnym warzywem. Na pewno stanowi ciekawe urozmaicenie codziennego jadłospisu.

Źródła
  1. D. Tetrycz, M. Michalak-Majewska, Karczoch zwyczajna (Cynara scolymus) – innowacyjny surowiec o bogatych właściwościach leczniczych, „Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych” 2018, nr 593.
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.