Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Czy każdy katar u niemowlaka jest widoczny?

Zauważyłam, że mój czteromiesięczny niemowlak ostatnio pociąga nosem i oddycha przez usta. Choć miał katar, wydaje mi się, że już go nie ma. Czy może to być katar, którego nie widać?

Odpowiedź

Katar to bardzo częsty objaw występujący u dzieci. Zazwyczaj podczas pojawienia się nieżytu nosa rodzicom udaje się zauważyć obecność cieknącej wydzieliny. Gdy jednak katar jest bardzo gęsty, może nie wyciekać i blokować drożność nosa, co objawia się u pacjenta oddychaniem przez usta. W przypadku kataru u niemowlaka szczególnie istotne jest odpowiednie nawodnienie małego pacjenta, częste wietrzenie i nawilżanie powietrza w pomieszczeniach oraz regularne czyszczenie nosa. Przy odessaniu wydzieliny pomocna może okazać się tzw. gruszka lub aspiratory.

lek. Wiktor Trela

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.