Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Czym jest klaustrofobia? Objawy, przyczyny i sposoby na pokonanie lęku

Marta Wielgosz

30.05.2022

Aktualizacja: 30.09.2022

Klaustrofobia stanowi jeden z bardziej znanych i najczęściej występujących typów zaburzeń nerwicowych. Taki lęk potrafi bardzo mocno utrudnić codzienne życie, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, aby się go pozbyć. Co to jest klaustrofobia i w jaki sposób można ją wyleczyć?


klaustrofobia-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-ja-leczyc
pexels

Polecane

mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
Spis treści
 1. Klaustrofobia – co to jest?
 2. Z czego bierze się klaustrofobia?
 3. Klaustrofobia – objawy uporczywego lęku
 4. Klaustrofobia – jak sobie radzić z atakami lęku?
 5. Jak leczyć klaustrofobię?

Klaustrofobia – co to jest?

Termin klaustrofobia pochodzi od łacińskiego słowa claustrum (zamknięcie) i greckiego phobos (strach). Pojęcie to odnosi się do jednej z najczęściej występujących fobii. Oznacza lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami. Jeśli zmagasz się z klaustrofobią, strachem napawają Cię sytuacje i miejsca, które dla ogółu społeczeństwa nie wydają się niczym niebezpiecznym. Wśród nich znajduje się przede wszystkim przebywanie w małych, ciasnych pomieszczeniach, np. w windzie, w przenośnej kabinie WC czy w urządzeniu do wykonywania rezonansu magnetycznego. Co ciekawe, objawy klaustrofobii mogą pojawić się także wtedy, gdy znajdujesz się w tłumie, w małym samochodzie lub w tunelu, a nawet gdy siedzisz na fotelu dentystycznym albo stoisz w kolejce. Przykłady można mnożyć bez końca. Lęki wywołane klaustrofobią związane są bowiem z przebywaniem w miejscu, z którego trudno jest się wydostać. Wiele zależy od tego, z czym Tobie kojarzy się taka sytuacja – dla każdego może to być coś zupełnie innego.

Z czego bierze się klaustrofobia?

Klaustrofobia może mieć wiele przyczyn. Istnieje kilka podstawowych teorii, które pokazują możliwe podłoże lęku przed zamkniętymi pomieszczeniami. Źródłem takiego strachu mogą być np. różne traumatyczne doświadczenia z przeszłości. Przykładem takiej sytuacji jest zatrzaśnięcie się w windzie, zakleszczenie w samochodzie na skutek wypadku lub bycie zamkniętym w szafie jako dziecko.

Niektórzy uważają, że klaustrofobia ma podłoże genetyczne. Istotne wydaje się również zjawisko warunkowania. Jeśli Twoi rodzice zmagali się z klaustrofobią, a Ty jako dziecko obserwowałeś ich reakcje, mogłeś przejąć część ich zachowań i niejako „nauczyć się” odczuwania lęku.

Najbardziej klasyczne podejście związane z psychoanalizą wskazuje, że każda osoba ma w sobie lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami – różne jest tylko jego nasilenie. Według tej teorii klaustrofobia wynika bowiem z momentu przejścia przez ciasny kanał rodny podczas porodu.

Klaustrofobia – objawy uporczywego lęku

Podobnie jak szereg innych fobii, lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów. Są to symptomy zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ich nasilenie zależy od stopnia zaawansowania tego zaburzenia nerwicowego. Główne objawy klaustrofobii, których możesz doświadczyć, to:

 • zauważalnie przyspieszone bicie serca,

 • uporczywe zawroty głowy,

 • nadmierne pocenie się,

 • drżenie rąk,

 • uczucie duszności i trudności z oddychaniem,

 • nudności,

 • dolegliwości bólowe (np. bóle brzucha),

 • niepokój i poczucie zbliżającej się katastrofy,

 • dezorientacja i problemy ze skupieniem uwagi,

 • strach przed śmiercią,

 • atak paniki (w skrajnych przypadkach).

Symptomy klaustrofobii pojawiają się wtedy, gdy jesteś wystawiony na stresogenny bodziec. W takiej sytuacji warto, abyś wiedział, jak poradzić sobie z lękiem przed zamkniętymi pomieszczeniami i możliwie jak najbardziej go zminimalizować.

Klaustrofobia – jak sobie radzić z atakami lęku?

Objawy klaustrofobii są często bardzo nieprzyjemne. Potrafią utrudniać codzienne życie, dlatego jeśli Ci doskwierają, pomyśl o leczeniu. Możesz też spróbować doraźnie poradzić sobie z przykrymi symptomami i opanować nieco lęk, gdy znajdziesz się w miejscu wywołującym paraliżujący strach.

Atak klaustrofobii często może przerodzić się w atak paniki. Co robić w takim przypadku? Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci powrócić do równowagi. Przede wszystkim spróbuj wykonywać proste ćwiczenia oddechowe. Głębokie i powolne oddechy doskonale pozwalają się uspokoić. Możesz też przenieść swoją uwagę na jakiś przedmiot. Spójrz na niego i skup się tylko na nim – dzięki temu nie będziesz koncentrować się na sytuacji, która budzi w Tobie lęk. Innym rozwiązaniem jest wyobrażanie sobie jakichś przyjemnych wydarzeń. Oprócz tego ważne, abyś miał świadomość, że paraliżujący lęk jest tylko chwilowy, a do tego bezpodstawny. Pamiętaj, że to tylko atak klaustrofobii i w rzeczywistości absolutnie nic Ci nie zagraża.

Jak leczyć klaustrofobię?

Jeśli klaustrofobia jest czymś, z czym sobie nie radzisz, pomyśl o poproszeniu o profesjonalną pomoc. To sposób na zadbanie o siebie – dzięki temu możesz znacząco poprawić swój komfort życia. Jak wyleczyć klaustrofobię? Kluczem do sukcesu jest regularna psychoterapia, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Jej celem jest stopniowe oswajanie z sytuacjami i bodźcami, które stanowią źródło lęku. To długotrwały proces, jednak może przynieść naprawdę dobre rezultaty.

W sytuacji, gdy ataki klaustrofobii są naprawdę bardzo nasilone i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, konieczne może być także leczenie farmakologiczne. Psychiatra przepisuje wówczas środki przeciwlękowe, które pozwalają na opanowanie strachu. Przyjmowanie leków nie może jednak zastąpić wizyt u psychologa i stanowi jedynie dodatek do terapii.

Źródła
 1. A. Barrada, J. Bemis, Pokonać lęki i fobie, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2015.
 2. H.I. Kaplan, B.J. Sadock, Psychiatria kliniczna, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2004.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.