account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kłucie w klatce piersiowej – jakie są przyczyny?

Olga Dąbskalek. Agnieszka Widera19.05.2021Aktualizacja: 06.10.2022

Kłucie w klatce piersiowej, mimo że jest objawem typowym dla chorób serca, może pojawić się również w przebiegu wielu innych schorzeń, w tym zwłaszcza dotyczących układu oddechowego czy pokarmowego. Kłuciem w mostku objawiają się też choroby natury psychicznej.


Kłucie w klatce piersiowej jest stosunkowo częstym objawem. Bez względu na to, czy ma łagodne, umiarkowane czy duże nasilenie, powinno zostać skontrolowane, ponieważ ciężko jednoznacznie określić, co je wywołuje. Jeśli odczuwasz kłucie w okolicach serca, nie bagatelizuj go i zgłoś się do lekarza.

klucie-w-klatce-piersiowej-jakie-sa-przyczyny
pixabay.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
Spis treści
  1. Kłucie w klatce piersiowej – choroby układu krążenia
  2. Choroby układu oddechowego powodem kłucia w klatce piersiowej
  3. Kłucie w klatce piersiowej – choroby układu pokarmowego
  4. Bóle nerwowo-mięśniowe a kłucie w mostku
  5. Kłucie w klatce a stres

Kłucie w klatce piersiowej – choroby układu krążenia

Kłucie w klatce piersiowej może stanowić objaw zawału mięśnia sercowego. W przypadku tego stanu ból jest nagły albo stopniowo narasta pod wpływem wysiłku. Oprócz kłucia za mostkiem dolegliwości opisywane są jako ból rozlany, piekący, gniotący. Twoją uwagę powinny też zwrócić: promieniowanie bólu w kierunku szyi, barków i pleców, duszności, zimne poty, bladość, zawroty głowy, zmiana ciśnienia tętniczego, kaszel.

Kłucie w mostku i ból zmieniający intensywność w zależności od ułożenia ciała oraz nasilający się podczas nabierania powietrza typowy jest dla zapalenia osierdzia, czyli błony otaczającej serce. Złagodzenie bólu przyniesie przyjęcie pozycji siedzącej i pochylenie się do przodu. Kłucie podczas głębokiego wdechu i poruszania tułowiem towarzyszy zatorowości płucnej. Choroba ta polega na zwężeniu, a w ciężkich przypadkach na całkowitym zamknięciu przez materiał zatorowy tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień.

Kłucie w mostku niezwiązane z oddechem czy określoną pozycją ciała, ale za to ustępujące podczas spoczynku i nasilające się przy wysiłku, bywa objawem choroby wieńcowej. Możesz znać to schorzenie również pod nazwą „dławica piersiowa”. Charakteryzuje się ono zwężeniem naczyń wieńcowych, w konsekwencji czego do mięśnia sercowego dostarczane jest za mało składników odżywczych i tlenu. Kłucie pośrodku klatki piersiowej i przeszywający ból jak w zawale charakterystyczny jest też dla rozwarstwienia ściany aorty. Aorta to największa tętnica w ciele, której liczne gałęzie mają za zadanie doprowadzić krew do wszystkich tkanek. Czynnikami ryzyka rozwarstwienia aorty są m.in.: tętniak aorty, miażdżyca, przebyte zapalenie aorty, uwarunkowania genetyczne.

Choroby układu oddechowego powodem kłucia w klatce piersiowej

Ostre kłucie w okolicach serca wpisuje się w obraz kliniczny chorób układu oddechowego. Możesz je odczuwać podczas zapalenia płuc. Stan ten charakteryzuje się też występowaniem produktywnego, wilgotnego kaszlu, zwiększoną częstością oddechu, podwyższoną temperaturą ciała, kłopotami w oddychaniu. Kłucie w klatce może być związane z zapaleniem opłucnej. Opłucna to błona, w której zamknięte są płuca. Ból jest w tym przypadku jednostronny, promieniuje do okolicy międzyłopatkowej. Pojawia się suchy i bolesny kaszel, oddech staje się płytki. Kłucie nasila się podczas wdechu, kaszlu i ruchów tułowia, a maleje po położeniu się na bolącym boku.

Kłucie w klatce piersiowej – choroby układu pokarmowego

Przyczynę kłucia w klatce piersiowej stanowią choroby układu pokarmowego, w tym przede wszystkim:

  • refluks żołądkowo-przełykowy – zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, w wyniku czego dochodzi do podrażnienia wyścielającej jej błony śluzowej. Oprócz kłucia przy refluksie możesz odczuwać w mostku ból gniotący i piekący, promieniujący do pleców. Niekiedy bywa on mylony z tym pojawiającym się przy zawale mięśnia sercowego. W refluksie dolegliwości nasilają się po przyjęciu pozycji leżącej,

  • kamica pęcherzyka żółciowego – towarzyszący jej ból promieniuje do prawego podżebrza i barków. Dolegliwości nasilają się po spożyciu tłustego jedzenia,

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – charakteryzuje się tępym kłuciem w mostku. Ból nasila się bezpośrednio po jedzeniu i promieniuje do nadbrzusza,

  • przepuklina rozworu przełykowego przepony – grożące pęknięciem rozciągnięcie tkanek tworzących ściany przełyku.

W obraz tych schorzeń wpisują się typowe dla układu pokarmowego objawy, takie jak: wymioty, nudności, zgaga, odbijanie, uczucie pełności.

Bóle nerwowo-mięśniowe a kłucie w mostku

Kłucie w okolicach serca stanowi jeden z objawów pojawiających się przy bólach nerwowo-mięśniowych, m.in. w:

  • dyskopatii kręgosłupa w odcinku piersiowym i szyjnym, wskutek uszkodzenia lub zwyrodnienia dochodzi do przesunięcia kręgów, które uciskają nerwy i powodują ból,

  • nerwobólach nerwów międzyżebrowych, pojawiających się zwłaszcza w wyniku urazu lub przetrenowania, czyli nadwyrężenia,

  • neuralgii popółpaścowej, której częstym objawem towarzyszącym są wykwity skórne, ułatwiające określenie przyczyny dolegliwości,

  • stanach zapalnych chrzęstnych przyczepów żeber.

W przebiegu wymienionych schorzeń dolegliwości bólowe mają charakter powierzchniowy i nie rozchodzą się do innych części ciała – dotyczą ograniczonego obszaru. Ruch, w tym nawet zmiana ułożenia, powodują ich nasilenie. Typowym objawem, jaki im towarzyszy, jest bolesność uciskowa, zwana też tkliwością. Kłucie w klatce piersiowej mogą wywołać również zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, w tym zwłaszcza niedobory magnezu i potasu.

Kłucie w klatce a stres

Kłucie w klatce i stres to często spotykana zależność. Ból w okolicach piersi o podłożu psychogennym nie należy do rzadkości. Jesteś narażony na jego powstanie w przypadku oddziaływania przewlekłego lub silnego stresu. Szczególnym rodzajem tego typu bólu jest zespół Da Costy, nazywany też zespołem serca żołnierskiego lub nerwicą serca. To zespół chorobowy, gdzie poza ostrym kłuciem w okolicach serca występują:

  • uczucie niepokoju i zmęczenia,

  • zawroty głowy,

  • hiperwentylacja, duszność,

  • kołatanie serca,

  • parestezje, czyli drętwienie kończyn.

Źródła
  1. Erhardt L., Herlitz J., Bossaert L. i in., Task force on the management of chest pain, “European Heart Journal”, 2002, 23, s. 1153–1176.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.