Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kłucie w klatce piersiowej – jakie są przyczyny?

Olga Dąbska

lek. Agnieszka Widera

19.05.2021

Aktualizacja: 06.10.2022

Kłucie w klatce piersiowej, mimo że jest objawem typowym dla chorób serca, może pojawić się również w przebiegu wielu innych schorzeń, w tym zwłaszcza dotyczących układu oddechowego czy pokarmowego. Kłuciem w mostku objawiają się też choroby natury psychicznej.


Kłucie w klatce piersiowej jest stosunkowo częstym objawem. Bez względu na to, czy ma łagodne, umiarkowane czy duże nasilenie, powinno zostać skontrolowane, ponieważ ciężko jednoznacznie określić, co je wywołuje. Jeśli odczuwasz kłucie w okolicach serca, nie bagatelizuj go i zgłoś się do lekarza.

klucie-w-klatce-piersiowej-jakie-sa-przyczyny
pixabay.com

Polecane

zielona-bakteria-na-paznokciu-leczenie-domowe
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
oklady-na-goraczke-jak-robic-gdzie-przykladac
Zdrowie
1 min.
Okłady na gorączkę i inne sposoby na zbijanie za wysokiej temperatury ciała
30.05.2022
pot-o-zapachu-cebuli-co-to-znaczy-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Pot o zapachu cebuli - co to znaczy? Przyczyny
24.01.2022
Spis treści
  1. Kłucie w klatce piersiowej – choroby układu krążenia
  2. Choroby układu oddechowego powodem kłucia w klatce piersiowej
  3. Kłucie w klatce piersiowej – choroby układu pokarmowego
  4. Bóle nerwowo-mięśniowe a kłucie w mostku
  5. Kłucie w klatce a stres

Kłucie w klatce piersiowej – choroby układu krążenia

Kłucie w klatce piersiowej może stanowić objaw zawału mięśnia sercowego. W przypadku tego stanu ból jest nagły albo stopniowo narasta pod wpływem wysiłku. Oprócz kłucia za mostkiem dolegliwości opisywane są jako ból rozlany, piekący, gniotący. Twoją uwagę powinny też zwrócić: promieniowanie bólu w kierunku szyi, barków i pleców, duszności, zimne poty, bladość, zawroty głowy, zmiana ciśnienia tętniczego, kaszel.

Kłucie w mostku i ból zmieniający intensywność w zależności od ułożenia ciała oraz nasilający się podczas nabierania powietrza typowy jest dla zapalenia osierdzia, czyli błony otaczającej serce. Złagodzenie bólu przyniesie przyjęcie pozycji siedzącej i pochylenie się do przodu. Kłucie podczas głębokiego wdechu i poruszania tułowiem towarzyszy zatorowości płucnej. Choroba ta polega na zwężeniu, a w ciężkich przypadkach na całkowitym zamknięciu przez materiał zatorowy tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień.

Kłucie w mostku niezwiązane z oddechem czy określoną pozycją ciała, ale za to ustępujące podczas spoczynku i nasilające się przy wysiłku, bywa objawem choroby wieńcowej. Możesz znać to schorzenie również pod nazwą „dławica piersiowa”. Charakteryzuje się ono zwężeniem naczyń wieńcowych, w konsekwencji czego do mięśnia sercowego dostarczane jest za mało składników odżywczych i tlenu. Kłucie pośrodku klatki piersiowej i przeszywający ból jak w zawale charakterystyczny jest też dla rozwarstwienia ściany aorty. Aorta to największa tętnica w ciele, której liczne gałęzie mają za zadanie doprowadzić krew do wszystkich tkanek. Czynnikami ryzyka rozwarstwienia aorty są m.in.: tętniak aorty, miażdżyca, przebyte zapalenie aorty, uwarunkowania genetyczne.

Choroby układu oddechowego powodem kłucia w klatce piersiowej

Ostre kłucie w okolicach serca wpisuje się w obraz kliniczny chorób układu oddechowego. Możesz je odczuwać podczas zapalenia płuc. Stan ten charakteryzuje się też występowaniem produktywnego, wilgotnego kaszlu, zwiększoną częstością oddechu, podwyższoną temperaturą ciała, kłopotami w oddychaniu. Kłucie w klatce może być związane z zapaleniem opłucnej. Opłucna to błona, w której zamknięte są płuca. Ból jest w tym przypadku jednostronny, promieniuje do okolicy międzyłopatkowej. Pojawia się suchy i bolesny kaszel, oddech staje się płytki. Kłucie nasila się podczas wdechu, kaszlu i ruchów tułowia, a maleje po położeniu się na bolącym boku.

Kłucie w klatce piersiowej – choroby układu pokarmowego

Przyczynę kłucia w klatce piersiowej stanowią choroby układu pokarmowego, w tym przede wszystkim:

  • refluks żołądkowo-przełykowy – zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, w wyniku czego dochodzi do podrażnienia wyścielającej jej błony śluzowej. Oprócz kłucia przy refluksie możesz odczuwać w mostku ból gniotący i piekący, promieniujący do pleców. Niekiedy bywa on mylony z tym pojawiającym się przy zawale mięśnia sercowego. W refluksie dolegliwości nasilają się po przyjęciu pozycji leżącej,

  • kamica pęcherzyka żółciowego – towarzyszący jej ból promieniuje do prawego podżebrza i barków. Dolegliwości nasilają się po spożyciu tłustego jedzenia,

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – charakteryzuje się tępym kłuciem w mostku. Ból nasila się bezpośrednio po jedzeniu i promieniuje do nadbrzusza,

  • przepuklina rozworu przełykowego przepony – grożące pęknięciem rozciągnięcie tkanek tworzących ściany przełyku.

W obraz tych schorzeń wpisują się typowe dla układu pokarmowego objawy, takie jak: wymioty, nudności, zgaga, odbijanie, uczucie pełności.

Bóle nerwowo-mięśniowe a kłucie w mostku

Kłucie w okolicach serca stanowi jeden z objawów pojawiających się przy bólach nerwowo-mięśniowych, m.in. w:

  • dyskopatii kręgosłupa w odcinku piersiowym i szyjnym, wskutek uszkodzenia lub zwyrodnienia dochodzi do przesunięcia kręgów, które uciskają nerwy i powodują ból,

  • nerwobólach nerwów międzyżebrowych, pojawiających się zwłaszcza w wyniku urazu lub przetrenowania, czyli nadwyrężenia,

  • neuralgii popółpaścowej, której częstym objawem towarzyszącym są wykwity skórne, ułatwiające określenie przyczyny dolegliwości,

  • stanach zapalnych chrzęstnych przyczepów żeber.

W przebiegu wymienionych schorzeń dolegliwości bólowe mają charakter powierzchniowy i nie rozchodzą się do innych części ciała – dotyczą ograniczonego obszaru. Ruch, w tym nawet zmiana ułożenia, powodują ich nasilenie. Typowym objawem, jaki im towarzyszy, jest bolesność uciskowa, zwana też tkliwością. Kłucie w klatce piersiowej mogą wywołać również zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, w tym zwłaszcza niedobory magnezu i potasu.

Kłucie w klatce a stres

Kłucie w klatce i stres to często spotykana zależność. Ból w okolicach piersi o podłożu psychogennym nie należy do rzadkości. Jesteś narażony na jego powstanie w przypadku oddziaływania przewlekłego lub silnego stresu. Szczególnym rodzajem tego typu bólu jest zespół Da Costy, nazywany też zespołem serca żołnierskiego lub nerwicą serca. To zespół chorobowy, gdzie poza ostrym kłuciem w okolicach serca występują:

  • uczucie niepokoju i zmęczenia,

  • zawroty głowy,

  • hiperwentylacja, duszność,

  • kołatanie serca,

  • parestezje, czyli drętwienie kończyn.

Źródła
  1. Erhardt L., Herlitz J., Bossaert L. i in., Task force on the management of chest pain, “European Heart Journal”, 2002, 23, s. 1153–1176.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie
1 min.
Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna
30.11.2021
grzybica-po-antybiotyku-jak-jej-uniknac-objawy
Zdrowie
1 min.
Jak uniknąć grzybicy po antybiotyku?
30.05.2022
owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.