account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Jakie zastosowanie w kuchni ma świeża i mielona kolendra?

Sylwia Brodniewska 24.01.2022Aktualizacja: 24.01.2022

Kiedyś kolendra była stosowana jedynie w formie suszonej. Wraz ze wzrostem popularności kuchni azjatyckiej i indyjskiej coraz więcej osób zaczęło używać świeżej kolendry. Ma ona bardzo intensywny smak, podkreślający każdą potrawę, ale też wiele właściwości zdrowotnych. Minimalizuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, działa uspokajająco.


kolendra-mielona-swieza-jakie-ma-zastosowanie
pixabay.com

Polecane

nalewka-z-aloesu-zastosowanie-i-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Nalewka z aloesu – zastosowanie i właściwości
19.05.2021
nadmiar-zelaza-objawy-skorne-i-neurologiczne
Odżywianie
1 min.
Nadmiar żelaza - objawy skórne i neurologiczne
21.01.2022
platki-kukurydziane-czy-sa-zdrowe-ile-maja-kalorii
Odżywianie
1 min.
Czym wyróżniają się płatki kukurydziane? Skład i właściwości produktu
19.05.2021
woda-oligocenska-jakie-ma-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Co to jest woda oligoceńska? Poznaj jej pochodzenie i właściwości
19.05.2021
Spis treści
  1. Zastosowanie kolendry w kuchni
  2. Właściwości zdrowotne kolendry
  3. Jak przechowywać i uprawiać kolendrę?

Zastosowanie kolendry w kuchni

Kolendra jest zieloną rośliną, stosowaną w wielu przepisach kulinarnych. Doskonale sprawdza się w kuchni polskiej, a także w azjatyckiej, w tym indyjskiej. Jest bardzo aromatyczna, dzięki czemu uzupełnia różne potrawy. Może występować w postaci mielonej, suszonej lub świeżej. Kolendra przez wiele lat była stosowana w lecznictwie, natomiast obecnie jej lecznicze właściwości uległy zapomnieniu.

W kuchni kolendra stosowana jest najczęściej w postaci suszonej. Jej liście charakteryzują się intensywnym zapachem, zbliżonym do anyżu, stanowią jeden ze składników meksykańskiego sosu guacamole.

Aby kolendra była jak najbardziej aromatyczna, należy dodać ją do potrawy dopiero na samym końcu. Dzięki temu zachowa swój smak. Zmieszana z masłem lub lekkim serkiem, nadaje się do smarowania pieczywa. Dla bardziej wyrazistego smaku można ją połączyć z czosnkiem, a także z innymi ziołami. Sam zapach świeżej kolendry działa pobudzająco.

W kuchni poza liśćmi można spotkać się z niewielkimi nasionami w kolorze pomarańczowym, słodkimi w smaku. Zmielone, dodawane są do różnych mieszanek przyprawowych, w szczególności tych na bazie curry. Dania z ryb oraz mięsne często przyprawiane są nasionami kolendry, dzięki czemu zyskują głębszy i bardziej intensywny smak. Niewiele osób wie, że można je wykorzystać także w ciastach i deserach.

Z kolendry produkuje się olejek o słodkim i rozgrzewającym zapachu. Wraz z innymi aromatycznymi przyprawami, takimi jak cynamon, kardamon, gałka muszkatołowa, anyż i goździki, stanowi środek zapachowy, który można wykorzystać podczas pieczenia ciast, tworzenia alkoholi czy jako składnik tytoniu. Olejek kolendrowy może być wykorzystany do płukania jamy ustnej i gardła.

Właściwości zdrowotne kolendry

Kolendra ma wszystkie części jadalne - nie tylko nasiona i liście, ale także łodygę, korzeń i owoce. Jest źródłem wielu cennych dla organizmu witamin i mikroelementów, takich jak witaminy A, C, K i z grupy B, żelazo, wapń, potas, fosfor, magnez czy mangan. Zawiera także kwas foliowy, niacynę i błonnik. Kolendra jest silnym przeciwutleniaczem, jej intensywny aromat to zasługa olejków eterycznych. Witamina C poprawia odporność, witamina A pozytywnie wpływa na narząd wzroku, z kolei witamina K jest odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi, a także za budowę tkanki kostnej. Kolendra wykazuje pozytywne działanie na organizm, utrzymuje prawidłowy poziom cholesterolu, dba o serce i układ krwionośny, wzmacnia mięśnie.

Kolendra jest ziołem leczniczym na wiele dolegliwości. Stosuje się ją na niestrawność oraz w walce z pasożytami jelitowymi. Olejek z kolendry jest rekomendowany podczas leczenia SIBO, czyli przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Jeśli cierpisz na wzdęcia, zioła w postaci kolendry to dobre rozwiązanie, ponieważ mają one działanie rozkurczające i działają wiatropędnie. Kolendra polecana jest w diecie na jelita ze względu na pozytywny wpływ na trawienie. Sprawdzi się, jeśli chcesz oczyścić wątrobę z toksyn. Ma właściwości przeciwbakteryjne, pomaga zwalczyć gronkowca złocistego, a także inne patogeny, które są odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe.

Regularne spożywanie nasion kolendry wykazuje działania uspakajające. Picie naparów z tej rośliny jest stosowane wspomagająco w nerwicy, pobudzeniu i w kłopotach z zasypianiem.

Jak przechowywać i uprawiać kolendrę?

W Polsce kolendra jest uprawiana na plantacjach, chociaż czasem można spotkać jej dziko żyjącą odmianę. Świeża kolendra jest delikatnym ziołem, dlatego jej liście szybko więdną. Najczęściej sprzedaje się ją w formie sproszkowanej przyprawy lub świeżą w doniczce. Jeśli chcesz przedłużyć jej świeżość, możesz ją umyć, pokroić i zamrozić, aby wykorzysta w dowolnym momencie. Innym sposobem jest przygotowanie masełka ziołowego z dodatkiem kolendry czy dodanie natki do oliwy z oliwek, dzięki czemu nabierze ona intensywniejszego aromatu. Jeśli do tej pory nie używałeś w swojej kuchni kolendry, koniecznie to zmień. Jej zastosowanie wzbogaci smak wielu potraw.

Źródła
  1. M. Kozłowska, M. Ziarno, Kolendra - skład i zastosowanie, „Postępy Fitoterapii” 2012, nr 2.
  2. M. Kardas, K. Toczyńska, E. Grochowska-Niedworok, Naturalne przyprawy roślinne skład chemiczny i właściwości prozdrowotne, „Przemysł Spożywczy” 2016, nr 70.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.