8 miesięcy temu

Czy podczas kolonoskopii niezbędne jest znieczulenie? Czy badanie boli?

Czy kolonoskopia boli? Muszę ją pilnie wykonać, jednak w jednostce dysponującej najszybszymi terminami w okolicy nie ma możliwości wykupienia znieczulenia ogólnego. Nikt nie jest w stanie obiektywnie doradzić mi, czy wytrzymam badanie bez znieczulenia.

Odpowiedź

Kolonoskopia może być wykonana zarówno bez znieczulenia ogólnego, jak i ze znieczuleniem. Odczucia i ewentualny ból przy badaniu to bardzo indywidualna kwestia. Niektórzy określają to jako dyskomfort, jednak bez problemu przechodzą badanie, inni stanowczo twierdzą, że kolejną kolonoskopię zrobią ze znieczuleniem. Czasem trzeba przerwać badanie, ponieważ pacjent nie współpracuje. Jeżeli lekarz zalecił Pani wykonanie kolonoskopii w trybie pilnym, myślę, że warto wybrać placówkę, w której robią badanie najszybciej. W takim przypadku nie należy sugerować się możliwością dokupienia znieczulenia. Obecnie, przy wykorzystaniu najnowszych technologii, badanie to jest dość dobrze tolerowane. Trzeba ponadto pamiętać o tym, że znieczulenie ogólne przy kolonoskopii ułatwia badanie, jednak zwiększa istotnie ryzyko powikłań.

lek. Agnieszka Widera

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.