account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieBadania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Kolposkopia – kto powinien wykonać badanie i na czym ono polega?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian01.05.2024Aktualizacja: 01.05.2024

Kolposkopia to nieinwazyjne badanie ginekologiczne, które pozwala na dokładną ocenę powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału, pochwy oraz sromu. Wykonywane jest przy użyciu specjalistycznego urządzenia optycznego – kolposkopu, który powiększa obraz nawet 50 razy. Dzięki temu lekarz może wykryć zmiany (przednowotworowe lub nowotworowe), których nie da się zobaczyć na obrazie USG. Sprawdź, kiedy warto wykonać to badanie, jak się do niego przygotować i czy jest ono bolesne.


kolposkopia co musisz wiedziec
Pixabay.com

Polecane

jak-sprawdzic-niedobory-witamin-co-powodują
Zdrowie
1 min.
Jak sprawdzić niedobory witamin? Co powodują?
19.11.2021
nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie
1 min.
Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?
20.10.2021
skladniki-krwi-i-ich-funkcje-co-warto-wiedziec
Zdrowie
3 min.
Składniki krwi i ich funkcje - co warto wiedzieć?
30.10.2021
jakie-badania-wykonac-aby-zdiagnozowac-hashimoto
Zdrowie
1 min.
Jakie badania wykonać, aby zdiagnozować Hashimoto?
01.12.2021
Spis treści
 1. Kolposkopia – co to za badanie?
 2. Jakie są wskazania do wykonania kolposkopii?
 3. Jak przebiega kolposkopia?
 4. Jaki lekarz wykonuje kolposkopię?
 5. Czy kolposkopia boli?
 6. Kolposkopia a USG ginekologiczne – czym się różnią?

Kolposkopia – co to za badanie?

Kolposkopia to diagnostyczna procedura medyczna, która polega na oglądaniu szyjki macicy, pochwy i zewnętrznych narządów płciowych za pomocą specjalnego urządzenia tzw. kolposkopu. Instrument ten jest nieco podobny do mikroskopu. Umożliwia dokładne obejrzenie tkanek narządów płciowych przy użyciu światła i soczewek powiększających.

Kolposkopia jest powszechnie stosowaną procedurą diagnostyczną w ginekologii, szczególnie w przypadku podejrzenia raka szyjki macicy lub innych zmian patologicznych w obszarze narządów płciowych u kobiet. Polipy macicy lub mięśniaki macicy są zazwyczaj widoczne na obrazie USG i niedostępne badaniu kolposkopowemu. Jest ono natomiast nieocenionym narzędziem w przypadku nawet niewielkich zmian o charakterze przednowotworowym i nowotworowym w obrębie dolnych dróg rodnych. Ta precyzyjna technika obrazowania pozwala lekarzom na wcześniejsze wykrycie i skuteczniejsze leczenie różnych schorzeń ginekologicznych.

Jakie są wskazania do wykonania kolposkopii?

Głównym celem kolposkopii jest wykrywanie zmian przedrakowych lub raka szyjki macicy. Badanie to może być również pomocne w diagnozowaniu innych schorzeń, takich jak:

 • infekcje pochwy (np. grzybicze, bakteryjne, wirusowe);

 • zapalenie pochwy i sromu;

 • wady rozwojowe szyjki macicy, pochwy lub sromu. 

 • Dowiedz się również, jakie badania pozwalają na wykrycie macicy łukowatej.

Kolposkopia zalecana jest w szczególności kobietom, u których stwierdzono nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego lub które otrzymały dodatni wynik testu na obecność wirusa HPV.

Na badanie należy zgłosić się w przypadku wystąpienia niepokojących objawów takich jak:

 • upławy o nietypowym zapachu lub zabarwieniu;

 • ból podczas stosunku;

 • krwawienie między miesiączkami;

 • plamienie po stosunku;

 • świąd lub pieczenie w okolicach intymnych.

 • Sprawdź również, czym jest zakażenie wewnątrzmaciczne i jak rozpoznać jego objawy.

Jak przebiega kolposkopia?

Przed badaniem Lekarz przeprowadza wywiad medyczny, pyta o historię chorób, przyjmowane leki, alergie oraz przebyte zabiegi ginekologiczne. Poinformuj lekarza o dacie ostatniej miesiączki, stosowaniu antykoncepcji oraz ewentualnych objawach, takich jak ból, krwawienie czy upławy. Przed badaniem opróżnij pęcherz moczowy.

Podczas badania:

 1. Przyjmij odpowiednią pozycji. Kolposkopia wymaga pozycji leżącej na fotelu ginekologicznym, podobnie jak podczas standardowego badania ginekologicznego;

 2. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, aby odsłonić szyjkę macicy i pochwę;

 3. Lekarz oczyszcza szyjkę macicy z wydzieliny śluzowej za pomocą wacika;

 4. Lekarz ogląda szyjkę macicy i pochwę za pomocą kolposkopu, który powiększa obraz nawet do 50 razy;

 5. Lekarz ocenia stan nabłonka szyjki macicy, zwracając uwagę na zmiany w jego wyglądzie; następnie nakłada na szyjkę macicy specjalny roztwór barwiący, np. kwas octowy, i dokonuje ponownej oceny;

 6. W razie potrzeby ginekolog może pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego. Pobranie wycinka może powodować niewielki dyskomfort lub ból, dlatego w niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie znieczulenia miejscowego.

 7. Po zakończeniu badania lekarz usuwa wziernik, opisuje badanie i przedstawia rozpoznanie.

Jaki lekarz wykonuje kolposkopię?

Kolposkopię wykonuje lekarz ginekolog, który jest uprawniony do przeprowadzania również innych procedur, np. badania ultrasonograficznego (USG) lub założenia wkładki wewnątrzmacicznej. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych lepiej udać się do ginekologa onkologa, ponieważ posiada on pogłębioną wiedzę na temat chorób nowotworowych narządów rodnych i doświadczenie w wykrywaniu nieprawidłowości podczas kolposkopii.

Jeśli chcesz mieć szybki dostęp do lekarza rodzinnego i innych specjalistów, w tym ginekologa, rozważ kupno Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które zamówisz na Welbi. Otrzymasz dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych oraz wybrane korzyści, zależne od konkretnego pakietu. Prywatne ubezpieczenie skraca czas oczekiwania na wizytę i umożliwia wykonanie wielu badań (w tym laboratoryjnych). Dzięki niemu zyskasz możliwość:

 • korzystania z e-konsultacji (w pakiecie OCHRONA PLUS) lub e-konsultacji i konsultacji stacjonarnych (OCHRONA COMPLEX i OCHRONA GOLD) ze specjalistami bez skierowania (nawet 39 specjalizacji w pakiecie OCHRONA GOLD); czas oczekiwania nie będzie z reguły dłuższy niż 3 dni robocze;

 • wykonania diagnostyki (np. badań laboratoryjnych) – w pakiecie OCHRONA GOLD zyskasz dostęp do blisko 300 badań;

 • odbycia 4 wizyt domowych w ciągu roku (w pakiecie OCHRONA GOLD);

 • skorzystania z corocznego profilaktycznego przeglądu stanu zdrowia – w wersji dla kobiet obejmuje on konsultację z ginekologiem, badanie cytologiczne i USG piersi lub mammografię, w wersji dla mężczyzn – konsultację z kardiologiem, lipidogram, EKG spoczynkowe/EKG wysiłkowe (po otrzymaniu skierowania od lekarza).

Zatroszcz się o sobie! Wypełnij formularz i otrzymaj ofertę, żeby dowiedzieć się, co możesz zyskać dzięki pakietom ubezpieczenia.

Czy kolposkopia boli?

Kolposkopia zwykle nie boli, jednak może powodować nieprzyjemne odczucia u niektórych kobiet. Sam kolposkop nie jest wprowadzany do pochwy, więc nie powoduje bólu. Nieprzyjemne odczucia mogą być związane z:

 • Wprowadzeniem wziernika – lekarz używa wziernika, aby odsłonić szyjkę macicy i pochwę. Może to powodować dyskomfort, szczególnie u kobiet, które nie rodziły;

 • Nakładaniem roztworu barwiącego – na szyjkę macicy nakładany jest specjalny roztwór, który może powodować pieczenie lub szczypanie;

 • Pobieraniem wycinka (biopsją) – jeśli lekarz zdecyduje się pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego, może to powodować ból lub dyskomfort. Dlatego w niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Poziom dyskomfortu zależy od indywidualnej wrażliwości, doświadczenia pacjentki i stanu szyjki macicy. Stan zapalny lub podrażnienia mogą zwiększać dolegliwości bólowe podczas badania. 

Kolposkopia a USG ginekologiczne – czym się różnią?

Chociaż zarówno kolposkopia, jak i USG ginekologiczne służą ocenie zdrowia narządów rodnych kobiety, istnieją między nimi istotne różnice:

 1. Cel badania – kolposkopia skupia się na dokładnym oglądaniu powierzchni szyjki macicy, pochwy i sromu w celu wykrycia zmian przedrakowych lub raka szyjki macicy, a także innych schorzeń, takich jak infekcje pochwy lub stany zapalne. Natomiast celem USG ginekologicznego jest ocena struktury i wielkości narządów rodnych, takich jak macica, jajniki i jajowody, pod kątem nieprawidłowości, takich jak mięśniaki, torbiele lub nowotwory.

 2. Metoda badania – Kolposkopia: Wykorzystuje specjalistyczny mikroskop powiększający (kolposkop) do oglądania powierzchni narządów rodnych. Nie wymaga wprowadzania narzędzi (innych niż wziernik) do organizmu. Natomiast USG ginekologiczne wykorzystuje fale ultradźwiękowe do wygenerowania obrazów narządów rodnych. Dostępne są dwie metody USG: przezbrzuszna lub dopochwowa. 

 3. Czas trwania – kolposkopia jest zazwyczaj dłuższa od USG, bo trwa od 15 do 30 minut, podczas gdy rutynowe USG trwa 5–10 minut (wyjątkiem jest USG prenatalne, podczas którego lekarz potrzebuje więcej czasu, aby ocenić anatomię dziecka).

Źródła
 1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
 2. K. Czajkowski (red.), Ginekologia. Diagnostyka różnicowa i terapia, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2021.
 3. M. Rżany, Anatomia Narządów Wewnętrznych. Praktyczny przewodnik, Dr Rżany Publishing, Warszawa 2023.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.