Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Co to jest kwas fosforowy i jakie jest jego zastosowanie?

Sylwia Brodniewska

21.01.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Dodatki do żywności mają za zadanie wzmocnić jej smak, barwę, konsystencję czy trwałość. Kwas fosforowy najczęściej można znaleźć w produktach słodkich, takich jak czekolada, napoje gazowane czy słodycze. Spożywany sporadycznie i dozwolonych ilościach jest bezpieczny, jednak jego nadmiar może wywołać szereg przykrych dolegliwości. Najczęściej pojawiają się bóle brzucha, nudności, wymioty, a w dłuższej perspektywie osteoporoza czy problemy z nerkami.


kwas-fosforowy-co-to-jest-zastosowanie
pexels

Polecane

papryczka-chili-marynowana-w-oleju-suszona
Odżywianie
1 min.
Papryczka chili - marynowana, w oleju, suszona
24.01.2022
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
orzeszki-ziemne-co-zawieraja-jakie-maja-wlasciwosci
Odżywianie
1 min.
Fistaszki - jakie mają właściwości i wartości odżywcze?
30.07.2021
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
Spis treści
 1. Co to jest kwas fosforowy?
 2. Zastosowanie kwasu fosforowego
 3. Czy kwas fosforowy jest szkodliwy?

Co to jest kwas fosforowy?

Kwas fosforowy to dodatek do żywności, który pełni rolę regulatora kwasowości. Występuje w organizmie ludzkim, gdzie dostarcza energii, a także bierze udział w przebiegu wielu ważnych procesów życiowych. Kwas fosforowy jest także budulcem kości i zębów oraz wchodzi w skład wielu enzymów. W formie syntezowanej może być szkodliwy. Jego spożywanie w nadmiarze może powodować niedobory wapnia, które w przyszłości mogą powodować większą łamliwość kości czy osteoporozę.

Kwas fosforowy w żywności najczęściej można spotkać pod postacią przezroczystego, bezzapachowego syropu pod nazwą E338. Stosowany do produktów spożywczych, najczęściej napojów gazowanych, zapobiega zmianom ich smaku, koloru czy konsystencji.

Kwasy fosforowe nie są tak silnymi alergenami pokarmowymi jak benzoesan sodu czy dwutlenek siarki, jednak mogą wykazywać działanie alergizujące, szczególnie jeśli są spożywane w nadmiarze.

Zastosowanie kwasu fosforowego

Kwas fosforowy jest dodawany do wielu produktów spożywczych, do których zaliczamy m.in.: dżemy, galaretki, słodycze, słodzone napoje gazowane, mąki, produkty mleczne, płatki śniadaniowe, polewy i kakao w proszku. Na etykiecie może się pojawić pod wieloma nazwami, np. regulator kwasowości lub E338. Kwas fosforowy wyostrza smak produktów, dodaje im kwaskowatości, a także ogranicza rozwój bakterii i pleśni. Chcąc zachować zdrowe jelita, warto ograniczyć jego spożycie.

W przemyśle spożywczym najbardziej znanym napojem z dodatkiem kwasu fosforowego jest coca-cola. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Może być on wykorzystywany do produkcji detergentów, środków do mycia oraz nawozów do roślin. Jest także stosowany jako środek do odrdzewiania powierzchni. Dobrze sprawdza się na małych elementach, jak gwoździe czy śruby, ale radzi sobie również z większymi przedmiotami. W przemyśle ciepłowniczym służy do odkamieniania sprzętu oraz odrdzewiania rur.

Kwas fosforowy można kupić w formie ciała stałego lub roztworu wody o stężeniu 85%. Wyższe stężenie tego kwasu jest bardzo niebezpieczne dla organizmu, gdyż wykazuje właściwości żrące. W kontakcie ze skórą może powodować poparzenie, uszkodzenia skóry i oczu, a także układu pokarmowego. Mając z nim kontakt, należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zasad i środków ostrożności, stosować rękawice ochronne, specjalną odzież i okulary chroniące oczy przed poparzeniem.

Czy kwas fosforowy jest szkodliwy?

Wszystkie dodatki do żywności spożywane w nadmiarze mogą być szkodliwe. Kwas fosforowy w pożywieniu występuje w niskim stężeniu, dlatego nie wykazuje właściwości żrących, nie znaczy to jednak, że jest całkowicie bez wpływu na ludzki organizm. Spożywany w nadmiarze może spowodować demineralizację kości, dlatego osoby z osteoporozą nie powinny go spożywać. Może powodować dolegliwości pokarmowe, takie jak biegunka, ból brzucha, nudności czy wymioty. Ponadto kwas fosforowy jest najczęściej dodawany do produktów słodkich, które są bardziej kaloryczne i zawierają cukier, który po części jest odpowiedzialny za występowanie wielu chorób cywilizacyjnych, jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu II.

Napoje gazowane zawierające kwas fosforowy mogą upośledzać wchłanianie wielu cennych witamin. Jeśli jesteś osłabiony, nie masz energii i wypadają Ci włosy, może wskazywać to na pierwsze objawy niedoboru żelaza, które prowadzą do powstania anemii. W takich przypadkach warto unikać produktów zawierających fosforany.

Nadmierne spożywanie produktów z kwasem fosforowym poza wystąpieniem działań niepożądanych może spowodować problemy sercowo-naczyniowe, choroby nerek czy kamienie w nerkach. Zbyt duże ilości fosforanów osłabiają wchłanianie magnezu czy potasu, dlatego nie należy popijać leków i suplementów diety gazowanymi, słodzonymi napojami. Zdecydowanie zdrowszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po niegazowaną wodę mineralną niż wodę smakową z dodatkiem cukru lub innych substancji słodzących.

Źródła
 1. J. Bator, Zamień chemię na jedzenie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2013.
 2. H.U. Grimm, Chemia w pożywieniu: jak działają dodatki do żywności i dlaczego nam szkodzą, tłum. K. Jurczak, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

elektrolity-domowej-roboty-jak-i-z-czego-je-zrobic
Odżywianie
1 min.
Elektrolity domowej roboty - jak i z czego je zrobić?
29.10.2021
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.