account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Efekty stosowania kwasu hialuronowego w zabiegach na twarz

Sylwia Brodniewska 01.03.2023Aktualizacja: 04.10.2023

Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się niesłabnącą popularnością. Coraz częściej wykorzystuje się do nich składniki, które dają widoczne efekty. Kwas hialuronowy stosowany na twarz może zarówno silnie nawilżyć skórę, jak i wypełnić zmarszczki, bruzdy czy powiększyć usta. Wszystko zależy od rodzaju, jaki zostanie użyty. Efekty można podtrzymać, stosując kosmetyki zawierające tę substancję. Warto wiedzieć, czego można się spodziewać po stosowaniu kwasu hialuronowego.


kwas-hialuronowy-na-twarz-jak-stosowac-efekty
pixabay.com

Polecane

maseczka-z-kurkumy-na-zmarszczki-i-przebarwienia
Fitness
2 min.
Maseczka z kurkumy - na zmarszczki i przebarwienia
21.01.2022
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
maseczka-z-oleju-kokosowego-na-wlosy-na-twarz
Fitness
2 min.
Maseczka z oleju kokosowego - na włosy, na twarz
28.10.2021
czy-rozstepy-znikaja-po-ciazy-lub-schudnieciu
Fitness
1 min.
Czy rozstępy znikają po ciąży lub schudnięciu?
30.10.2021
Spis treści
  1. Jakie działanie ma kwas hialuronowy?
  2. W jakich zabiegach stosuje się kwas hialuronowy?
  3. Jak podaje się kwas hialuronowy?
  4. Ile utrzymuje się efekt po podaniu kwasu hialuronowego?

Jakie działanie ma kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy naturalnie znajduje się w ludzkim organizmie. Ten związek chemiczny występuje w skórze, w mazi stawowej, w ciele szklistym oka oraz w ścianach krwionośnych naczyń. Wraz z kolagenem i elastyną, które również są obecne w skórze, kwas hialuronowy sprawia, że skóra jest jędrna, gładka i dobrze nawilżona. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem ilość tej substancji maleje. Ten proces najczęściej rozpoczyna się w okolicy 25. roku życia, chociaż u niektórych może nastąpić szybciej. Wraz z jego ubytkiem skóra traci swoją elastyczność, staje się wiotka, a zmarszczki są bardziej widoczne. Niekiedy pojawiają się także rozszerzone naczynka. Zaleca się wówczas zabieg zamykania naczynek lub ich laserowe usunięcie.

Najważniejszą właściwością kwasu hialuronowego jest jego higroskopijność, co oznacza, że jedna cząsteczka kwasu może związać dużo więcej cząsteczek wody. Jego działanie można porównać do gąbki, która chłonie wodę i zatrzymuje ją w sobie. Kwas hialuronowy wiąże wilgoć w naskórku, sprawiając, że skóra staje się nawilżona i miękka w dotyku. 

W kosmetologii i w medycynie estetycznej wykorzystuje się wiele pochodnych omawianej substancji. Nie wykazują one działania alergizującego i nie podrażniają skóry. Zabiegi z ich wykorzystaniem mogą być stosowane przez cały rok, co sprawia, że wiele osób chętnie po nie sięga. Podobnym zainteresowaniem cieszy się wampirzy lifting, do którego używa się osocza pozyskanego z krwi osoby decydującej się na zabieg.

Kwas hialuronowy w zależności od masy cząsteczkowej może być krótko-, średnio- lub wielkocząsteczkowy. Jego działanie również zależy od struktury. Wielocząsteczkowy pozwala zatrzymać wodę w naskórku, chroni skórę przed transepidermalną utratą wody, tworząc cienką, niewidzialną warstwę. Średniocząsteczkowy ma działanie nawilżające, sprawia, że skóra jest bardziej gładka i jędrna. Kwas hialuronowy niskocząsteczkowy ma największe zdolności wnikania w głębokie warstwy skórne. Efekty jego działania są trwałe i widoczne.

W jakich zabiegach stosuje się kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy na twarz może być stosowany zarówno w domowej pielęgnacji, jak i w zabiegach kosmetycznych i z dziedziny medycyny estetycznej. To, jak działa kwas hialuronowy na twarz, zależy od jego rodzaju. Usieciowany nie wiąże wody, dlatego jest używany do wypełnienia bruzd czy modelowania twarzy. Wypełniacze mogą zmniejszać widoczność zmarszczek i bruzd, poprawiać wygląd nosa czy żuchwy. Najpopularniejszy jest jednak zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym, na który decyduje się wiele kobiet, a coraz częściej też mężczyzn.

Nieusieciowany kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze, dlatego z powodzeniem jest stosowany w mezoterapii igłowej. Często łączy się go z innymi składnikami, takimi jak peptydy, aminokwasy czy witaminy, w celu zapewnienia skórze dodatkowego odżywienia czy rewitalizacji. Ten rodzaj kwasu ma krótsze działanie niż kwas hialuronowy usieciowany. 

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany do wolumetrii twarzy, poprawy nawilżenia skóry i wypełniania zmarszczek. Zabiegi przy jego użyciu mogą być powtarzane, ponieważ kwas hialuronowy wchłania się wraz z upływem czasu. Rzadko jest on wykorzystywany w zabiegach na ciało, ponieważ w tym zakresie lepiej sprawdza się lipoliza iniekcyjna.

Jak podaje się kwas hialuronowy?

Sposób podania kwasu hialuronowego zależy od rodzaju wykonywanego zabiegu. Zarówno w mezoterapii, jak i w formie wypełniacza jest on podawany podskórnie przy użyciu kaniuli lub mikroigieł. Często przed zabiegiem skóra jest znieczulana specjalną maścią, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe i podnieść komfort. 

W domu kwas hialuronowy może być nakładany na twarz w formie kosmetyku. Jest to bardzo popularny składnik, który można znaleźć w liniach przeznaczonych do pielęgnacji skór suchych, dojrzałych, wrażliwych czy nawet trądzikowych. Znajduje się w kremach, serach, tonikach czy balsamach do ciała.

Przesuszona skóra, również po kąpielach słonecznych, może potrzebować odpowiedniej pielęgnacji. Kwas hialuronowy jest dodawany do kosmetyków przeznaczonych do stosowania po opalaniu. Nie tylko nawilża skórę, ale także ją koi i łagodzi. To ważny składnik w kosmetologii, ponieważ rzadko powoduje alergie i uczulenia, a najczęściej są one spowodowane działaniem innych składników aktywnych zawartych w produkcie. 

Ile utrzymuje się efekt po podaniu kwasu hialuronowego?

Czas utrzymywania się kwasu hialuronowego zależy od miejsca podania, ilości preparatu, a także cech osobniczych skóry. Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego mogą utrzymywać się tyle czasu, co na przykład botoks na czoło, czyli około 6–12 miesięcy. Pod oczami, gdzie jest cieńsza skóra, ten efekt może być dłużej widoczny. Kwas podawany w usta lub w ich okolicę może utrzymywać się przez kilka miesięcy, a w skórze twarzy nawet dłużej, ponieważ jego część wiąże się z kolagenem. Zabieg można powtarzać w momencie, kiedy skóra zaczyna robić się mniej sprężysta, a zmarszczki stają się widoczne. Ponowne zastosowanie kwasu hialuronowego na twarz może przywrócić jej młodszy wygląd.

Źródła
  1. M. Krzyżostan, A. Olejnik, J. Gościańska i wsp., Badanie skuteczności działania kwasu hialuronowego na skórę – testy in vivo, „Dermatologia Estetyczna” 2012, nr 14 (2), s. 96–107. 
  2. K. Żurowska, Kwas hialuronowy natura, zastosowanie i rola w organizmie, „Medycyna Estetyczna i Anty-Aiging” 2009, nr 3, s. 33–36.
  3. A. Przylipiak, Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  4. M. Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  5. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  6. M. Joźwiak-Bębenista, J.Z. Nowak, Hialuronian: charakterystyka i praktyczne zastosowanie w medycynie, „Farmacja Polska” 2010, nr 66 (12), s. 882–893.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.