Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Jak obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi

Lekarz rodzinny skierował mnie na podstawowe badania krwi w związku z dolegliwościami bólowymi stawów. W badaniach wykazano podwyższone wartości kwasu moczowego. Czy koniecznie będę musiał brać leki? Czy jest możliwość naturalnego obniżenia poziomu kwasu moczowego we krwi?

Odpowiedź

Za podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi w największym stopniu jest odpowiedzialna nieprawidłowa dieta, choć oczywiście konieczne jest wykluczenie innych, rzadszych przyczyn tego stanu. Na wysoki poziom kwasu moczowego we krwi wpływa spożywanie pokarmów mięsnych w nadmiarze, alkoholu, znacznych ilości fruktozy. Zawsze należy zwrócić uwagę, czy wysoki poziom kwasu moczowego nie współistnieje z zaburzeniem funkcji nerek i tym samym z upośledzonym wydalaniem kwasu moczowego przez nerki. Podstawową metodą obniżenia kwasu moczowego krwi jest modyfikacja diety i stylu życia. Farmakologiczne leczenie jest konieczne w sytuacji wystąpienia ataku dny moczanowej. Przy nawrotach tej przypadłości trzeba zastosować leki obniżające stężenie kwasu moczowego we krwi. Decyzję co do leczenia musi podjąć lekarz prowadzący.

lek. Agnieszka Widera

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.