account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi

Uzyskaj L4 online -
e-zwolnienia lekarskie przez internet i telefon

Zwolnienie lekarskie L4 możesz otrzymać bez wychodzenia z domu. Lekarz wystawi stosowny dokument w czasie teleporady, jeżeli uzna, że choroba tymczasowo uniemożliwia Ci pracę. Zobacz, jak uzyskać zwolnienie lekarskie online.

Umów telekonsultację

telekonsultacja
już od

65

E-zwolnienia - jakie są zalety L4 online?

 • Możesz otrzymać dokument
  bez wychodzenia z domu

  Tym samym nie narażasz siebie i innych – co jest szczególnie ważne w przypadku chorób zakaźnych.

 • Konsultacja online z lekarzem,
  która umożliwia otrzymanie
  e-zwolnienia, to
  oszczędność czasu

  Nie musisz tracić dnia na dojazd do placówki medycznej i czekanie w kolejce. Wykorzystaj go na odpoczynek i rekonwalescencję dzięki możliwości skorzystania z telewizyty.

 • Otrzymanie online L4
  jest niezwykle proste

  Wystarczy kilka kliknięć, aby zapisać się na wizytę i wypełnić formularz. Następnie to lekarz kontaktuje się z Tobą i uzupełnia dokumenty. Nie musisz też martwić się o dostarczenie e-zwolnienia pracodawcy – zostanie ono automatycznie wysłane przez system.

L4 przez internet – jak dostać e-zwolnienie lekarskie online?

Podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego online jest teleporada. L4 zostanie wystawione, jeżeli lekarz uzna to za konieczne. Dzieje się tak w sytuacjach, gdy dolegliwości uniemożliwiają wykonywanie pracy przez określony czas oraz potrzebna jest rekonwalescencja. Zgłoś się po elektroniczne zwolnienie lekarskie, jeżeli masz m.in. objawy infekcji górnych dróg oddechowych, problemy ze strony układu pokarmowego, migrenę lub zaostrzenie choroby przewlekłej.

 • Możesz otrzymać również e-zwolnienie lekarskie na dziecko. Masz do tego prawo, jeżeli Twoja pociecha jest chora i wymaga opieki w domu.
 • Aby otrzymać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu, umów się na teleporadę przez Welbi. Konsultacja z lekarzem odbywa się telefonicznie.
Umów telekonsultację

Zwolnienia lekarskie przez telefon

Bardzo wygodną formą uzyskania e-zwolnienia jest rozmowa telefoniczna. Do jej przeprowadzenia potrzebujesz tylko telefon. Nie musisz martwić się o kamerkę, słuchawki i dobrej jakości sprzęt. Wszystkie potrzebne dokumenty wystawione w czasie konsultacji (w tym L4 online) znajdziesz w jednym miejscu – na swoim internetowym koncie pacjenta.Masz do nich dostęp przez cały czas. W przypadku e-recepty otrzymasz również specjalny kod SMS, dzięki któremu zrealizujesz ją w wybranej przez siebie aptece.

W czasie konsultacji telefonicznej z lekarzem zostanie przeprowadzona z Tobą rozmowa.
Dotyczy ona aktualnego stanu zdrowia. Specjalista, zanim wystawi L4, zapyta o:

 • aktualnie odczuwane dolegliwości,
 • czas trwania objawów,
 • stopień nasilenia objawów,
 • stosowane do tej pory sposoby łagodzenia objawów i ich skuteczność,
 • choroby przewlekłe,
 • stosowane leki na stałe.

Pamiętaj, aby przekazać lekarzowi wszystkie potrzebne informacje. Dlatego odpowiednio przygotuj się do teleporady, podczas której chcesz otrzymać L4. Miej przy sobie nie tylko dokument tożsamości, ale również listę przyjmowanych leków i wyniki przeprowadzonych ostatnio badań.

Jeżeli lekarz zdecyduje się wystawić zwolnienie lekarskie przez telefon, zostaniesz o tym poinformowany w czasie trwania konsultacji. Następnie dokumenty pojawią się na Twoim internetowym profilu pacjenta. E-zwolnienie zostanie również automatycznie przesłane do Twojego pracodawcy.

Umów się do lekarza na teleporadę z możliwością uzyskania e-zwolnienia

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie online, musisz umówić się na teleporadę z lekarzem. Możesz wybrać konsultację z jednym z naszych 400 lekarzy aż 20 specjalizacji. Każdy z nich ma upoważnienie do wystawiania e-zwolnień. Wizyta odbędzie się w wybranym przez Ciebie terminie – nawet jeszcze tego samego dnia. Specjaliści udzielają porad przez telefon również w weekendy, święta i inne dni ustawowo wolne od pracy.

Internista

dorośli
od 79

Pierwsze kroki do otrzymania
e-zwolnienia

Jeżeli pierwszy raz korzystasz z możliwości otrzymania L4 online, musisz założyć Konto Pacjenta.W tym celu przygotuj:

 • adres e-mail,
 • numer telefonu,
 • numer PESEL,

Po wypełnieniu formularza i potwierdzeniu danych zostaniesz przekierowany na platformę z szybkimi i bezpiecznymi płatnościami online. Możesz zapłacić za teleporadę przelewem internetowym lub Blikiem. Na podany adres e-mail otrzymasz potwierdzenie.Lekarz skontaktuje się z Tobą telefonicznie w wybranym przez Ciebie terminie. Jeżeli uzna, że jest taka potrzeba, wyda Ci zwolnienie lekarskie na określony czas. Zostanie ono automatycznie przesłane do Twojego pracodawcy w ciągu 24–72 godzin od momentu wystawienia. Wszystkie dokumenty elektroniczne będą również widoczne dla Ciebie w profilu pacjenta (zakładka „Moje Wizyty”).

Otrzymaj e-zwolnienie w 3 krokach

Zwolnienie L4 możesz otrzymać online w prosty sposób.
Umów się na teleporadę i otrzymaj e-zwolnienie.
Wystarczą 3 kroki:

 • Umów się
  na teleporadę,

 • Wypełnij formularz
  i opłać wizytę,

 • Porozmawiaj z  lekarzem
  przez telefon.

Umów telekonsultację

Ile kosztuje e-zwolnienie
lekarskie?

Zastanawiasz się, jak otrzymać zwolnienie lekarskie L4 online tanio?
Na Welbi ceny konsultacji lekarskich zaczynają się już od:

Lekarz ogólny, internista, pediatra

Konsultację uzyskasz w ciągu godziny

79 pon.-niedz.

Cena w święta: 79

Lekarz specjalista

Konsultację uzyskasz w ciągu godziny

99 pon.-niedz.

Cena w święta: 99

Lekarz ogólny, internista, pediatra

Konsultację uzyskasz w ciągu godziny

79 pon.-niedz.

Cena w święta: 79

Lekarz specjalista

Konsultację uzyskasz w ciągu godziny

99 pon.-niedz.

Cena w święta: 99

Zobacz, co nasi klienci piszą o teleporadach z opcją
otrzymania L4

Wszystko jest bardzo profesjonalne.

"Szybko sprawnie i miło! Przemiła i profesjonalna obsługa. Łatwość płatności przez Blik i komfort kontaktu z pozytywnymi pracownikami. Gorąco polecam!"

"Po zgłoszeniu lekarz oddzwonił po 45 minutach, po przedstawieniu wyników dostałam e-receptę na antybiotyk SMSem. Bardzo wygodnie i profesjonalnie."

"Profesjonalizm, dostępność i jakość Waszych usług jest jak do tej pory bez zarzutu."

"Bez uwag. Pani doktor była bardzo pomocna i kompetentna."

"Cudowna obsługa klienta, lekarz M. to świetny specjalista, lekarz o wysokim poziomie empatii i kultury osobistej."

"Niezwykle miła ze świetnym podejściem do dziecka Pani Doktor!"

"Brak uwag, jestem bardzo wdzięczny za profesjonalizm i ludzkie podejście lekarza."

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, Pani Doktor jest bardzo profesjonalna, kontaktowa, udzieliła nam pełnych informacji dotyczących leczenia syna. Bardzo dziękujemy."

"Jestem zadowolona z usługi lekarskiej. Fachowej porady i bardzo miłych lekarzy. Bardzo dziękuję."

"Bardzo profesjonalne, dokładne badanie, bardzo wyczerpujące odpowiedzi p doktora."

"Nie mam żadnych uwag, wszystko odbyło się bez problemów, a przede wszystkim telekonsultacja była bardzo szybko."

"Fantastyczny lekarz, który w bardzo jasny i przystępny sposób przekazał wszystkie informacje."

Najczęściej zadawane pytania

Możesz sprawdzić termin ważności swojego zwolnienia lekarskiego po zalogowaniu się do panelu na Portalu Pacjenta. Wszystkie otrzymane dokumenty w czasie teleporady znajdują się w zakładce „Moje Wizyty”. Są one dostępne tylko dla Ciebie. Możesz również sprawdzić, do kiedy masz L4, na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub na profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wcześniej jednak musisz założyć tam konta."
Aby sprawdzić e-zwolnienie, powinieneś zalogować się do swojego profilu na stronie Welbi. W zakładce „Moje Wizyty” znajdziesz wszystkie dokumenty, które otrzymałeś w czasie teleporad – również tych, które odbyły się w innych terminach. Możesz zobaczyć, do kiedy masz L4 oraz czy pracodawca je otrzymał. Te same informacje są dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i na Internetowym Koncie Pacjenta, jeżeli posiadasz tam konto.
To zwolnienie lekarskie. Jest ono potocznie określane L4, ponieważ formularz, na którym było ono kiedyś wystawiane, nosił właśnie takie oznaczenie. Jest to zaświadczenie, które usprawiedliwia nieobecność w pracy i jest podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego. Może wystawić je tylko lekarz, jeżeli uzna, że istnieją ku temu wskazania. Od 1 grudnia 2018 roku obowiązują wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. Mogą być one wystawiane m.in. w czasie teleporady online.
Otrzymane online zwolnienie lekarskie możesz wydrukować. W tym celu zaloguj się do swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przejdź do widoku „Dokumenty i Wiadomości” i zakładki „Zaświadczenia Lekarskie”. Następnie zaznacz te, które Cię interesują. Na koniec wybierz opcję „Drukowanie/podgląd”. Możesz również zapisać plik z L4 na komputerze i wydrukować w późniejszym terminie.
Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione maksymalnie do 3 dni wstecz. Decyzję o skorzystaniu z tej możliwości podejmuje lekarz na podstawie badania pacjenta. Pamiętaj, że wspomniany limit nie obowiązuje psychiatry.
Nie ustalono, na jak długo lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie. Z zasady powinno ono obowiązywać przez okres potrzebny do odzyskania zdrowia w danym przypadku. Wszystko więc zależy od przyczyny wystawienia L4 oraz od ogólnego samopoczucia chorego. Pamiętaj jednak, że zgodnie z polskim prawem możesz przebywać na zwolnieniu lekarskim maksymalnie przez 182 dni w roku. Wyjątek stanowi L4 wystawione z powodu gruźlicy lub w czasie ciąży. W takim przypadku limit wynosi 270 dni.
Przez pierwsze 33 dni trwania zwolnienia za L4 płaci pracodawca. Po tym czasie zasiłek chorobowy jest wypłacany przez ZUS. Nieco inaczej wygląda to w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Wówczas obowiązek płacenia za L4 leży po stronie pracodawcy przez 14 dni.
Za zwolnienie lekarskie otrzymasz 80% wynagrodzenia. Wyjątek stanowi:
 • choroba w czasie ciąży,
 • niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem wdrodze z/do pracy lub w pracy,
 • nieobecność w pracy z powodu badań lub zabiegu związanego z pobraniem komórek albo narządów.
W takich sytuacjach za L4 otrzymasz 100% wynagrodzenia.
Elektroniczne zwolnienie ma postać pliku. Znajdują się w nim wszystkie informacje potrzebne pracodawcy: Twoje personalia, okres niezdolności do pracy, dane lekarza oraz kody cyfrowe i literowe. Na dokumencie nie ma natomiast przyczyny wystawienia L4, czyli jednostki chorobowej.
Zwolnienie lekarskie online możesz otrzymać, gdy jesteś zatrudniony na umowie zlecenie. Masz wówczas prawo do zasiłku chorobowego, jeżeli spełniasz określone warunki.
Elektroniczne zwolnienie lekarskie przez telefon otrzymasz w zaledwie kilkanaście minut. Pamiętaj, że konsultacja może odbyć się jeszcze tego samego dnia – również w ciągu godziny od momentu zarejestrowania się na stronie Welbi.
Zwolnienie lekarskie online jest widoczne w ciągu 24–72 godzin od momentu wystawienia. Dlatego powinieneś poinformować pracodawcę telefonicznie o tym, że otrzymałeś L4. Nie musisz jednak podawać powodu.

Dowiedz się więcej o teleporadach, L4 i lekarzach online

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat telemedycyny i konsultacji lekarskich online? Sprawdź nasze artykuły:

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

 • facebook logo
 • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.