3 miesiące temu

Listerioza – jak dochodzi do zakażenia?

Mam biegunkę i zastanawiałam się, czym może być ona spowodowana? Czytałam, że podobne objawy może wywoływać listerioza. Czy listerioza jest ciężką chorobą?

Odpowiedź

Listerioza to choroba, której przyczyną jest zakażenie bakterią Listeria monocytogenes. Do zarażenia dochodzi przez spożycie skażonych produktów: mrożonych warzyw czy surowych ryb. U dorosłych osób z prawidłowo funkcjonującym układem odpornościowym zazwyczaj przebiega bezobjawowo lub wywołuje objawy ze strony układu pokarmowego. Często powoduje wymioty i biegunkę, które trwają do 3 dni. W przypadku osób starszych, z nowotworami i dzieci objawy są cięższe. W takich wypadkach zdarza się, że bakterie przedostają się do krwi, układu nerwowego i w skrajnych przypadkach wywołują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub ropień mózgu. Listerioza jest też niebezpieczna dla kobiet w ciąży – stanowi zagrożenie dla dziecka. Biegunka może mieć jednak bardzo wiele różnych innych przyczyn. Z lekarzem należy skonsultować się, jeśli towarzyszy jej gorączka lub pojawiły się objawy neurologiczne.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Podobne pytania

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.