Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRehabilitacja 1 min.

Lordoza – co warto o niej wiedzieć?

Agata Oleszkiewicz

19.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Lordoza to naturalne wygięcie kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej, czyli w kierunku brzuszno-grzbietowym, które często bywa utożsamiane z wadą postawy. Pamiętaj, że dopiero odstępstwa od fizjologicznych norm wywołują nieprzyjemne objawy i wymagają leczenia. Sprawdź, co warto wiedzieć o lordozie!


lordoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
pexels.com

Polecane

bol-grzbietu-srodstopia-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Fitness
1 min.
Ból grzbietu śródstopia - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
cwiczenia-na-rozgrzewke-jakie-sa-najlepsze
Fitness
2 min.
Ćwiczenia na rozgrzewkę - jakie są najlepsze?
30.07.2021
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
Spis treści
 1. Co to jest lordoza?
 2. Zniesiona i pogłębiona lordoza
 3. Spłycona szyja i pogłębiona lordoza lędźwiowa – jak można je skorygować?

Co to jest lordoza?

Lordoza to paraboliczny, czyli łukowaty, układ kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej ze szczytem skierowanym w stronę brzuszną, który naturalnie występuje w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Wygięcie tego typu pełni różne funkcje, takie jak: utrzymanie pionowej postawy, równoważenie środka ciężkości ciała oraz amortyzacja wstrząsów, rozpraszanie przeciążeń na kończyny, obręcz barkową i miednicę. Krzywizna kręgosłupa, charakteryzująca się wklęsłością od strony grzbietowej, stopniowo kształtuje się w okresie wczesnego dzieciństwa, z chwilą nabycia zdolności podnoszenia głowy, raczkowania, siadania i chodzenia. Lordoza szyjna rozwija się jako pierwsza i intensywnie postępuje od 6. miesiąca życia, natomiast lordoza lędźwiowa – później, od około 12. miesiąca. Do tego czasu kręgosłup ukształtowany jest na podobieństwo litery „C”. W efekcie postępującego rozwoju motorycznego i czynników zewnętrznych nie tylko kształtuje się lordoza, ale i inaczej się pozycjonuje kifoza, czyli łukowate wygięcie również w płaszczyźnie strzałkowej, z łukiem szczytu skierowanym w stronę grzbietową, która w prawidłowo uformowanym kręgosłupie znajduje się na wysokości odcinka piersiowego i krzyżowo-guzicznego. Z wielu różnych powodów lordoza bywa utożsamiana z wadą postawy i źródłem wielu przykrych dolegliwości bólowych, parestezji rąk czy nóg, zaburzeniami widzenia, deformacją pleców, czy nawet z problemami z wypróżnianiem i erekcją. Pamiętaj jednak, że lordoza to nie choroba, a naturalna krzywizna kręgosłupa! Dopiero pod wpływem czynników wrodzonych bądź nabytych lordoza może ulec zniekształceniom i stać się przyczyną wielu dokuczliwych objawów.

Zniesiona i pogłębiona lordoza

Ze względu na głębokość wygięcia łuku wyróżnia się kilka rodzajów lordozy. Jedną z bardziej nieprzyjemnych jest hiperlordoza dolnego odcinka, czyli nadmiernie pogłębiona lordoza lędźwiowa, która nie tylko oznacza zanik okolicy znajdującej się pomiędzy dolnymi żebrami a miednicą, ale też sprzyja sztywności bioder, drętwieniom pośladków, zaburzeniom perystaltyki jelit i pracy pęcherza moczowego czy bolesnym miesiączkom. Odwrotną deformacją, która wywołuje zespół dokuczliwych objawów, jest spłycenie lordozy lędźwiowej, tzn. wywłaszczenie parabolicznego łuku, który nadaje charakterystycznego wyglądu sylwetce w dolnej części grzbietu. Odchylenia od norm równie często zdarzają się w odcinku szyjnym, jednak w tej sytuacji częściej obserwuje się zniesienie lordozy szyjnej niż pogłębienie. W przebiegu deformacji najczęściej obserwuje się cofnięcie głowy względem szyi i tułowia. Stan tego typu sprzyja napadowym bólom karku i głowy, zwłaszcza w tylnej części, nadmierną ruchomością szyi związaną z niestabilnością mięśni szyi, a także powstaniu podwójnego podbródka. Każda z nieprawidłowości kręgosłupa manifestuje specyficzne dla siebie cechy, dlatego jeśli zaobserwujesz u siebie lub swoich bliskich niepokojące dolegliwości czy deformacje grzbietu, zgłoś się od razu do lekarza rodzinnego, ortopedy czy fizjoterapeuty na konsultacje, dzięki którym nie tylko poprawisz wygląd sylwetki, ale też unikniesz wielu przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Spłycona szyja i pogłębiona lordoza lędźwiowa – jak można je skorygować?

Leczenie zniekształceń zależy przede wszystkim od ich rodzaju i stopnia oraz wieku chorej osoby. Jeśli Twoje dziecko zmaga się z deformacją, gimnastyka korekcyjna w jego przypadku to najlepsze rozwiązanie, ze względu na to, że elastyczny układ ruchu maluchów jest bardziej podatny na ćwiczenia. Pogłębienie lub spłycenie lordozy u Ciebie może być trudniejsze do wyprowadzenia tego typu metodą, ale nie warto z niej rezygnować, ponieważ ćwiczenia sprzyjają łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości. Uzupełnieniem mogą być np. chiropraktyka i zabiegi fizykoterapeutyczne, a jeśli pragniesz wziąć czynny udział w rehabilitacji ze swoim dzieckiem, regularnie korzystajcie z zajęć na basenie. Zalety pływania to nie tylko zmniejszenie odkształceń grzbietu, ale też poprawa mechaniki oddechu, perystaltyki jelit, spalanie kalorii i zacieśnianie wspólnych relacji z maluchem.Lordoza szyjna zniesiona czy lędźwiowa pogłębiona może wymagać wsparcia ortopedycznego, np. gorsetów, sznurówek i kołnierzy. Poza treningami zadbaj o prawidłowy wypoczynek. W leżeniu na wznak pod kolana i kark podkładaj poduszkę, a leżąc na brzuchu, w okolicy pępka umieszczaj zwinięty ręcznik.

  Źródła
  1. D. Domasławska, Kształtowanie się kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej u dziewcząt, „Fizjoterapia” 2008, nr 16(4), s. 17–34.
  2. A. Zwierzchowaska, Ocena wpływu krzywizn kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe u młodych osób, „Medycyna Pracy” 2018, nr 69(1), s. 29–36.

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Telekonsultacja z lekarzem
  już w ciągu godziny!
  Umów się
  Uzyskaj odpowiedź
  dzięki konsultacji
  online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
  Umów się
  Popularne w kategorii Fitness
  chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
  Fitness
  1 min.
  Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
  29.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

  © 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.