account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Masaż relaksacyjny – jak wybrać odpowiedni zabieg?

Magdalena Siwek30.07.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Masaż relaksacyjny to zabieg dobry na przemęczenie, stres i dla osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej. Są tacy, dla których masaż relaksacyjny całego ciała jest spełnieniem marzeń, innym wystarczyłby masaż pleców lub twarzy. Tymczasem istnieje jeszcze wiele innych rodzajów masażu, o których przed ostatecznym wyborem zabiegu warto dowiedzieć się więcej. Poznaj te najważniejsze.


masaz-relaksacyjny-twarzy-plecow-jakie-sa-rodzaje
unsplash.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Spis treści
  1. Masaż relaksacyjny – rodzaj ma znaczenie
  2. Masaż relaksujący klasyczny – czego po nim oczekiwać?
  3. Masaż relaksacyjny – jakie są jego rodzaje?
  4. Masaż relaksujący – prawda czy fałsz?

Masaż relaksacyjny – rodzaj ma znaczenie

Kiedy mięśnie są spięte, na przykład na skutek długotrwałego siedzenia przed komputerem, instynktownie przykładasz do nich dłonie i próbujesz je rozmasować. Udaje się to z lepszym lub gorszym skutkiem, ale to, o co chodzi, to potrzeba rozluźnienia bolących miejsc w celu odzyskania pełnej ruchomości i lepszego samopoczucia. To właśnie jest idea masażu relaksacyjnego. Biorąc pod uwagę tempo i tryb naszego życia, właściwie nie dziwi fakt, że takie zabiegi stają się coraz bardziej popularne. Kiedyś można je było wykonać tylko w gabinetach fizjoterapeutycznych, dziś znajdują się również w ofercie salonów kosmetycznych, hoteli z zapleczem SPA & wellness. I tak jak wybór miejsca na masaż relaksacyjny nie wydaje się specjalnie skomplikowany, tak podjęcie decyzji o rodzaju zabiegu to już zupełnie inna kwestia. Dopóki nie zaczniesz się interesować tym tematem i szukać dopasowanego do Twoich potrzeb masażu, nie będziesz mieć świadomości, jak bardzo nasycony jest rynek. Chyba że jesteś fizjoterapeutą lub kosmetyczką.

Masaż relaksujący klasyczny – czego po nim oczekiwać?

Klasyczny masaż relaksacyjny ma na celu odprężenie klienta, trochę przypomina masaż tajski, który trudno sobie wyobrazić bez orientalnej muzyki czy zapalonych w gabinecie świec. W masażu relaksacyjnym bardzo ważna jest przestrzeń, w której się on odbywa. Ważne, by pomieszczenie było odpowiednio wyciszone, ale nie na tyle, by nie było słychać delikatnych dźwięków muzyki. Nie bez znaczenia jest także zapach w gabinecie (mocny i drażniący zdecydowanie się nie sprawdza) oraz to, o czym mówi się stosunkowo rzadko, czyli zachowanie masażysty. Odpowiada on za zrelaksowanie i odprężenie klienta.

Cały ten proces zaczyna się już w momencie przekroczenia progu gabinetu. Osoba zgłaszająca się na masaż klasyczny powinna dowiedzieć się, jak będzie wyglądał zabieg, a następnie otrzymać ręcznik do przykrycia miejsc intymnych, gdy już położy się na łóżku do masażu. Masaż relaksacyjny różni się nieco od leczniczego – możesz się spodziewać głaskania, pocierania czy ugniatania wybranej partii ciała, ale nie doświadczysz np. rozcierania poprzecznego i innych intensywnych ruchów. Nic straconego. Spokojne, powolne ruchy równie skutecznie rozluźniają spięte mięśnie.

Masaż relaksacyjny – jakie są jego rodzaje?

Wracamy do sedna, czyli do rodzajów masażu relaksacyjnego. Pojawia się ich coraz więcej, bo doświadczenia mistrzów z Indii, Japonii czy Tajlandii okazują się kopalnią inspiracji. Istnieje jednak kilka łatwo dostępnych zabiegów, z których warto skorzystać.

Masaż relaksacyjny w wersji standardowej. Oferuje go niemal każdy gabinet, więc nie ma problemów z dostępnością Porównywany do masażu klasycznego, ponieważ formą bardzo przypomina masaż leczniczy, jednak nie wykonuje się w nim mocniejszych ucisków i unika się energicznych ruchów. W ten sposób przeprowadza się masaż relaksacyjny całego ciała, pleców lub masaż relaksacyjny twarzy. Wybór strefy zależy od pacjenta. Masażysta podczas zabiegu posługuje się wyłącznie dłońmi (dla przykładu w masażu tajskim wykorzystuje się też łokcie i kolana), którymi wykonuje delikatne, głaszczące ruchy, mające pobudzić krążenie w całym organizmie oraz wywołać uczucie odprężenia.

Do masażu relaksacyjnego nie trzeba używać wyłącznie dłoni. W niektórych rodzajach zastępowane są one na przykład czekoladą! Masażyści często praktykują też masaż ciepłymi stemplami z tajską mieszanką ziół w środku oraz masaż gorącymi kamieniami. Również i ten zabieg przenosi pacjentów na Daleki Wschód. Odprężenie osiąga się podczas niego za sprawą nagrzanych kamieni, które są układane na kanałach energetycznych na ciele pacjenta.

Nikt już nawet nie próbuje dyskutować z teorią o tym, jak bardzo zapachy oddziałują na zmysły i podświadomość. Wiedzą to też osoby zajmujące się masażem, dla których wykorzystanie olejków eterycznych podczas zabiegu to podstawa. Masaże relaksacyjne wzbogacone o elementy aromaterapii nie tylko działają odżywczo i pielęgnacyjnie na skórę masowanego, ale też uspokajają, koją i wyciszają. Właśnie w ten sposób działają metody relaksacyjne.

Jednym z ostatnich rodzajów masażu, jaki cieszy się dużym zainteresowaniem, jest masaż relaksacyjny z peelingiem. Taki zabieg, oprócz tego, że odpręża pacjenta, działa też na jego naskórek. Można tego doświadczyć już podczas masażu aromaterapeutycznego – skóra po masażu jest odżywiona i nawilżona. Zabieg z peelingiem ma nieco inne przeznaczenie. Oprócz relaksu ma na celu złuszczenie zrogowaciałego, martwego naskórka na ciele oraz pobudzenie krążenia. Skóra po masażu relaksacyjnym z peelingiem jest wygładzona i gotowa do regeneracji.

Masaż relaksujący – prawda czy fałsz?

Nieważne, czy zdecydujesz się na całościowy masaż relaksacyjny, relaksacyjny masaż pleców czy twarzy. Podczas każdego z wymienionych zabiegów osiągniesz efekt, na którym tak bardzo Ci zależy. Dobrze wykonany masaż, zarówno jednorazowy, jak i powtarzany według potrzeb, spowoduje, że poczujesz odprężenie i spokój. Zmianę zauważą również osoby borykające się z chronicznym zmęczeniem i napięciem mięśniowym oraz osoby cierpiące na bezsenność. Masaż relaksujący jest więc zdecydowanie taki, jak sugeruje jego nazwa.

Źródła
  1. M. Borkowski, Wykonywanie masażu relaksacyjnego, Radom 2007, s. 17–31
Author Magdalena Siwek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
nadmanganian-potasu-w-kapieli-jakie-ma-dzialanie-zdrowotne
Fitness
2 min.
Nadmanganian potasu w kąpieli - jakie ma działanie zdrowotne?
30.07.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.