Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieUrazy 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Jaka maść na bolące kolana będzie najlepsza?

Agata Oleszkiewicz

lek. Wiktor Trela

10.05.2022

Aktualizacja: 25.11.2022

W zależności od składu, a zwłaszcza substancji aktywnej, jaką zawiera maść na bolące kolana, jej działanie bywa różne. Może ona przynieść doraźną ulgę lub wspierać odbudowę chrząstki stawowej czy regenerację innych struktur stawu. Dowiedz się, jak właściwie dobrać maść do swoich potrzeb!


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
masc-na-bolace-kolana-jaka-bedzie-najlepsza
pexels

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Jaka maść na bolące kolana?
 2. Dlaczego na ból kolana warto wybrać maść?
 3. Maść rozgrzewająca, chłodząca czy kolagenowa?

Jaka maść na bolące kolana?

Jeśli z jakiegoś powodu dokucza Ci bolące kolano, maść może stanowić jedną ze skutecznych i szybkich metod na nieprzyjemne dolegliwości. Aby jednak przyniosła ulgę, jej wybór nie może być przypadkowy! Przede wszystkim powinna być dopasowana do przyczyny Twojego problemu. Inne bowiem wsparcie jest potrzebne na choroby reumatyczne, a innego leku wymagają stawy w stanach pourazowych czy pooperacyjnych. 

Poza okolicznościami powstawania nieprzyjemności w kolanie niemałe znaczenie ma również stopień czy charakter bólu, a także obecność objawów dodatkowych, takich jak obrzęk, siniak, otarcia naskórka czy strzelanie w kolanie. Tego typu informacje są bezcenne w doborze substancji czynnej zawartej w kremowym leku – od jej rodzaju i stężenia będzie bowiem zależeć powodzenie kuracji. Substancja czynna to jeden z najważniejszych składników leczniczego produktu. Jej zadaniem jest wywołanie oczekiwanego efektu terapeutycznego w organizmie, czyli przywrócenie lub poprawa funkcji fizjologicznych. W zależności od właściwości maść na bolące kolano będzie charakteryzować się różnym działaniem. Na przykład wyrób zawierający ibuprofen lub naproksen jest ukierunkowany nie tylko na łagodzenie bólu, ale też neutralizację stanu zapalnego. Wybór maści na bolące kolano może być trudny, a szeroka oferta tego typu leków dostępnych na rynku nie ułatwia zadania. Dlatego najlepiej zrobisz, jeśli zapytasz lekarza lub farmaceuty, bo czasem może okazać się też, że krem na bolące kolana bez recepty nie będzie wystarczający. Wówczas lekarz wystawi zlecenie na maść zawierającą silniejsze substancje aktywne. 

Dlaczego na ból kolana warto wybrać maść?

Maść na bolące stawy kolanowe to bezpieczna i bezpośrednia forma kuracji chorej okolicy ciała. Unikalna formuła wyrobu sprawia, że szybko i docelowo wnika on przez skórę, a składniki aktywne docierają do uszkodzonych i wymagających zewnętrznego wsparcia miejsc. Co więcej, maść na bolące kolana możesz stosować też w ramach tzw. terapii skojarzonej, co oznacza, że równocześnie z nią nie jest przeciwwskazane stosowanie innych metod leczenia, a zwłaszcza zażywanie doustnych tabletek przeciwbólowych. Pamiętaj jednak przy tym, aby pilnować dobowej maksymalnej dozwolonej ilości tych substancji! Ich łączna wartość nie powinna przekraczać maksymalnego limitu. Na przykład największa zalecana dawka ketoprofenu wynosi 150 mg. Aplikując już tylko 2,5 cm maści, dostarczasz ok. 100 mg substancji czynnej, z kolei tabletki najczęściej porcjowane są po 25 i 50 mg. Przekraczanie dawek nie przyspiesza leczenia, ale zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych. 

Maść na bolące kolano to również alternatywa dla osób obciążonych problemami żołądkowo-jelitowymi, ponieważ nie obciąża ona narządów wewnętrznych. Z tego powodu może też stanowić skuteczne wsparcie na bóle kolan i obrzęk nóg u osoby starszej

Jak dbać o kolana - infografika

Maść rozgrzewająca, chłodząca czy kolagenowa?

Każdy rodzaj maści jest przeznaczony na inne dolegliwości. Maść o właściwościach chłodzących wywołuje miejscowe obniżenie temperatury chorego miejsca, co jest pożądane przy stanach zapalnych powstałych po urazach sportowych czy niefortunnych kontuzjach podczas normalnej codziennej aktywności. Sprawdza się także po intensywnych treningach i obciążającej kolana pracy fizycznej. Ponadto jest bezcenna na zmiany zwyrodnieniowe i choroby reumatyczne w okresie nawrotów i zaostrzeń. Jednak dzięki takiej maści możesz pomóc sobie tylko doraźnie, ponieważ tego typu schorzenia mają charakter postępujący i nieodwracalny i wymagają specjalnego regeneracyjnego leczenia. 

Maści rozgrzewające natomiast wywołują uczucie rozchodzącego się miejscowo ciepła ze względu na rozszerzanie naczyń krwionośnych i polepszenie mikrokrążenia, jakie wywołują zawarte w nich substancje czynne. W efekcie dochodzi do przyspieszenia wielu procesów, w tym usuwania szkodliwych metabolitów i rozluźnienia nadwyrężonych tkanek. Takie maści na bóle kolan są pomocne, gdy dolegliwości nie wynikają ze schorzeń reumatycznych, ponieważ ciepło może zaostrzać stan zapalny. Produkty kolagenowe z kolei służą przede wszystkim do regeneracji i ochrony chrząstki stawowej uszkodzonej w wyniku różnych okoliczności, w tym zmian zwyrodnieniowych czy w stanach pooperacyjnych.

Źródła
 1. E. Augustynowicz-Kopeć i inni, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
 2. P. Bracht i in., Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok, Galaktyka, Łódź 2020.
 3. W. Bruckle, Reumatoidalne zapalenie stawów, Interspar, Warszawa 2000.
 4. M. Majdan, Choroba zwyrodnieniowa stawów, PZWL, Warszawa 2019.
 5. E. Stanisławska-Biernat, A. Filipowicz-Sosnowska, Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, „Przewodnik Lekarza” 2004, nr 11.
 6. R. Sonnenschirme, Medycyna holistyczna. Układ ruchu, Vital Białystok 2020.
 7. W. Tomaszewski, Kompleksowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, Medsport, Warszawa 2017.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

zespol-ciesni-nadgarstka-leczenie-domowe
Zdrowie
2 min.
Zespół cieśni nadgarstka - leczenie domowe
24.01.2022
zerwane-sciegno-objawy-rehabilitacja-i-leczenie
Zdrowie
1 min.
Zerwane ścięgno - objawy, rehabilitacja i leczenie
24.01.2022
jakie-sa-rodzaje-zlaman-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie
2 min.
Jakie są rodzaje złamań? Co warto o nich wiedzieć?
28.10.2021
wypadajacy-dysk-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Wypadający dysk – jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.