account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.

Jakie maseczki na dłonie stosować, by dobrze o nie zadbać?

Paulina Bulek28.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, kontakt z wodą i detergentami, to wszystko sprawia, że Twoje dłonie mogą wymagać dodatkowej pielęgnacji. Możesz w drogerii kupić maseczkę na dłonie albo przygotować ją samodzielnie, ze składników, które najprawdopodobniej masz w swojej kuchni.


maseczka-na-dlonie-z-miodem-parafinowa
pexels.com

Polecane

maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny przesuszenia dłoni?
  2. Jakie maseczki i inne zabiegi możesz wykonać na suche dłonie?
  3. Jak przygotować maseczkę na dłonie?
  4. Jakie właściwości ma maseczka z parafiny i jak ją zrobić w domowych warunkach?

Jakie są przyczyny przesuszenia dłoni?

Dłonie są narażone na ciągłe moczenie, bo przecież ciągle musisz myć ręce, zmywać naczynia, korzystać z detergentów. Naturalna warstwa ochronna dłoni jest zmywana i rozpuszczana przez środki czystości. W rezultacie ręce mogą ulec przesuszeniu. Z pomocą przyjdą im maseczki, które nawilżą skórę dłoni. Wśród różnych domowych specyfików do pielęgnacji rąk największą popularnością cieszą się domowe maseczki, okłady i kompresy. Bardzo szybko po ich zastosowaniu zobaczysz pierwsze efekty – delikatniejszą i nawilżoną skórę dłoni.

Jakie maseczki i inne zabiegi możesz wykonać na suche dłonie?

Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek pielęgnację, najpierw wykonaj peeling, by wygładzić dłonie i usunąć martwy naskórek. Najprostszym rozwiązaniem będzie peeling domowej roboty. Wystarczy, że wymieszasz 2 łyżki cukru i 1 łyżkę oliwy i nałożysz powstałą miksturę na umyte dłonie. Peeling dłoni przeprowadzaj raz na dwa tygodnie.

Domowe maseczki na dłonie, mają działanie nawilżające, odżywcze i przywracające dłoniom młodszy wygląd. Najlepiej, jeśli zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzisz przed położeniem się spać, wtedy Twoje dłonie najlepiej na tym skorzystają. Wetrzyj w dłonie olej z awokado lub olej kokosowy, aby je nawilżyć, a następnie załóż bawełniane rękawiczki. Dzięki temu wzmocnisz terapeutyczne działanie olejów.

Możesz także zanurzyć dłonie w ziołowej albo herbacianej kąpieli. Doskonale do tego celu sprawdzi się zielona herbata w połączeniu z oliwą z oliwek. W takiej kąpieli mocz dłonie przez 5 minut. Następnie wetrzyj w nie pozostałość mieszanki, która na nich osiadła.

Bardzo dobrze w pielęgnacji dłoni sprawdzają się maseczki na bazie oliwy z oliwek, miodu, cytryny, mleka, jogurtu, a także maseczka z oleju kokosowego i innych olejów, np. oleju z awokado, oleju rycynowego.

Jak przygotować maseczkę na dłonie?

W domu z łatwością przygotujesz naturalne maseczki na dłonie. Składniki na pewno znajdziesz w swojej kuchni. Możesz przygotować maseczkę, która odmłodzi Twoje dłonie, zmiękczy ich skórę, nada im delikatność.

By zmiękczyć i odżywić skórę dłoni, możesz przygotować maseczkę na bazie oliwy z oliwek, miodu i żółtka. Wystarczy, że wymieszasz jedno żółtko z łyżką oliwy z oliwek i łyżką miodu i nałożysz na dłonie. Wszystkie te składniki zawierają dużo witaminy A i E. Mają też działanie odmładzające. Maseczkę zmyj po 30 minutach od nałożenia.

Możesz przygotować również maseczkę na bazie mleka i cytryny. Wyciśnij sok z połowy cytryny, dodaj do tego kilka łyżeczek mleka. Nałóż miksturę na dłonie i odczekaj kilkanaście minut do całkowitego wyschnięcia. Jeśli masz mocno popękaną skórę dłoni, możesz odczuwać nieprzyjemne szczypanie – to działanie soku z cytryny, dlatego lepiej nie stosuj tej maseczki na popękane dłonie.

Jeżeli masz przesuszoną skórę i szorstkie dłonie, możesz wykonać nawilżającą i ujędrniającą maseczkę z parafiny. Stosując regularnie taką maseczkę, możesz spowolnić procesy starzenia się skóry.

Jakie właściwości ma maseczka z parafiny i jak ją zrobić w domowych warunkach?

Sama parafina nie ma właściwości, które mogłyby nawilżyć czy odżywić Twoje dłonie. Jednak jeśli połączysz ją z ampułkami z witaminami, pomoże dużo szybciej zregenerować przesuszone dłonie.

Parafinę kosmetyczną kupisz w drogerii lub aptece. Po połączeniu z ampułkami pomoże Ci m.in.: zregenerować skórę, poprawić stan paznokci i skórek, zmiękczyć naskórek, zredukować zmarszczki i przebarwienia.

Najczęściej maseczkę parafinową wykonuje się w salonach kosmetycznych, możesz ją jednak z powodzeniem przygotować w domu. Wystarczy, że kupisz w drogerii parafinę, przygotujesz garnek do jej podgrzania, foliowe rękawiczki, ampułki witaminowe, krem do rąk i peeling.Zanim rozpoczniesz zabieg, wykonaj peeling dłoni. Nasmaruj je ampułką odżywczą z witaminami lub kremem do rąk. Następnie rozpuść parafinę w garnku. Parafina topi się w temperaturze od 45 do 50 stopni Celsjusza. Aby uniknąć poparzenia skóry, nie podgrzewaj parafiny do wyższej temperatury. Gdy górna warstwa parafiny zacznie krzepnąć, zanurz w niej ręce. Gdy zastygnie na Twoich dłoniach, zanurz je ponownie w płynnej parafinie. Powtórz tę czynność kilka razy. Następnie załóż na ręce woreczki foliowe, owiń je ręcznikiem i okryj czymś ciepłym. Po 20 minutach możesz zdjąć z dłoni woreczki foliowe razem z parafiną. Idealnie by było, gdyby po zabiegu nie trzeba było myć rąk przynajmniej przez godzinę. W ten sposób pozwolisz w pełni wchłonąć się substancjom odżywczym z witamin lub kremu. Jeśli Twoje dłonie są bardzo zniszczone, to możesz zabieg wykonywać raz w tygodniu. Kiedy ich stan ulegnie poprawie, możesz zmniejszyć częstotliwość zabiegu i przeprowadzać go raz miesiącu.

Niestety istnieją przeciwwskazania do tego, by stosować maseczkę z parafiny na dłonie. Nie stosuj jej, jeśli:

  • chorujesz na osteoporozę,

  • cierpisz na grzybicę skóry lub paznokci,

  • masz alergię na parafinę,

  • chorujesz na niewydolność krążenia,

  • masz na skórze egzemę – w tym przypadku lepiej zastosować inne, naturalne metody jej leczenia.

Źródła
  1. M. Tyszko, Pielęgnacja naturalna, Natuli, 2020
  2. S. Tourles, Domowe receptury na naturalne kosmetyki, zielonysklep.com, 2016.
Author Paulina Bulek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-aspiryny-jakie-daje-efekty-jak-ja-zrobic
Fitness
1 min.
Maseczka z aspiryny - jakie daje efekty? Jak ją zrobić?
28.10.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.