account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 2 min.

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży? Poznaj kilka sposobów na nudności

lek. Magdalena Mroczek30.07.2021Aktualizacja: 15.03.2024

Mdłości w ciąży są częste i występują u większości kobiet. Jeśli już ich doświadczyłaś, wiesz, że są bardzo nieprzyjemne. Na szczęście nie zagrażają Twojemu dziecku. Jak zwalczać mdłości w ciąży? Jakie środki nie zaszkodzą maluszkowi? Najlepiej zacząć od modyfikacji stylu życia.


mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
unsplash.com

Polecane

sluz-w-ciazy-jaki-ma-kolor-jak-wyglada
Zdrowie
1 min.
Śluz w ciąży – jak wygląda fizjologiczna wydzielina z pochwy, a kiedy powinna niepokoić?
10.05.2022
miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
brzuch-po-ciazy-jak-wyglada-jak-go-zgubic
Zdrowie
2 min.
Brzuch po ciąży - jak wygląda? Jak go zgubić?
30.10.2021
co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?
09.05.2022
Spis treści
  1. Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?
  2. Mdłości w różnych trymestrach ciąży
  3. Mdłości w pierwszym trymestrze ciąży
  4. Mdłości w drugim trymestrze ciąży
  5. Mdłości w trzecim trymestrze ciąży
  6. Co powoduje mdłości w ciąży?
  7. Mdłości - czynniki ryzyka:
  8. Co pomaga na mdłości w ciąży?
  9. Kiedy należy się zgłosić po pomoc?

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży dotyczą aż 3 na 4 przyszłych matek. Ich brak jest raczej wyjątkiem. Najczęściej pojawiają się między 6. a 9. tygodniem ciąży, a ustępują między 12. a 16. Oto kilka najczęstszych pytań dotyczących wymiotów w ciąży i odpowiedzi na nie:

  • Kiedy mdłości w ciąży są najsilniejsze? Najbardziej dokuczliwe mdłości występują między 10. a 16. tygodniem ciąży, potem zazwyczaj tracą na intensywności.

  • Kiedy mijają mdłości w ciąży? Najczęściej między 16. a 20. tygodniem.

  • Jak długo trwają mdłości w ciąży? Niestety u niektórych kobiet mogą występować przez całą ciążę. Dotyczy to jednak nielicznych ciężarnych, częściej tych, które spodziewają się bliźniaków.

Polecamy

ciaza-o-co-warto-zapytac-ginekologa
Zdrowie

Ciąża – o co zapytać ginekologa? Kiedy warto skorzystać z teleporady

Ciąża to czas kiedy obserwujesz u siebie zmiany w wyglądzie i w samopoczuciu, które budzą wiele wątpliwości oraz pytań – nic w tym dziwnego, przecież z dnia na dzień Twoje ciało ulega niezwykłym przemianom. Działanie hormonów ciążowych, powiększająca się macica, intensywniej pracujące organy wewnętrzne – wszystko to ma wpływ na Twój organizm. Dlatego już od pierwszych tygodni ciąży możesz mieć wiele pytań z serii „czy to normalne” lub „czy powinnam się tym niepokoić”? Jednak zamiast szukać odpowiedzi na forach internetowych, niepokojące objawy i wątpliwości możesz skonsultowa z lekarzem ginekologiem.

Redakcja19.08.2021

Mdłości w różnych trymestrach ciąży

Mdłości w pierwszym trymestrze ciąży

Występują najczęściej. Chociaż charakterystyczne są przede wszystkim o poranku, część kobiet doświadcza ich wieczorami. W tym okresie możesz się jeszcze zastanawiać, czy mdłości poprzedzają miesiączkę, czy już zwiastują ciążę. Mdłości występują przed okresem nawet u 75% kobiet. Jeśli miesiączka się spóźnia, warto wykonać test ciążowy.

Mdłości w drugim trymestrze ciąży

Występują stosunkowo rzadko.

Mdłości w trzecim trymestrze ciąży

Mdłości w 8. i 9. miesiącu ciąży najczęściej spowodowane są problemami z przewodem pokarmowym. Dziecko rozwija się, w związku z czym żołądek ma mniej przestrzeni. Możesz również mieć zaparcia, wzdęcia i zgagę. Co stosować na mdłości w 3. trymestrze ciąży? Jedz częściej, za to mniejsze porcje i ograniczaj pokarmy, które pobudzają układ trawienny (np. chipsy ziemniaczane, pikantne potrawy).

Infografika Poziom beta hCG kiedy zbadać poziom

Co powoduje mdłości w ciąży?

Poranne mdłości często spowodowane są przez:

  • podwyższony poziom hormonu ciążowego hCG, którego najwyższe stężenie przypada na okres intensywnego występowania porannych mdłości,

  • rosnące poziomy estrogenu i progesteronu, które rozluźniają mięśnie przewodu pokarmowego i zmniejszają wydajność trawienia,

  • metaliczny smak, którego wiele kobiet doświadcza podczas ciąży,

  • ostrzejszy węch, na który wpływają hormony ciążowe,

  • zgaga lub choroba refluksowa żołądkowo-jelitowa, które występują częściej podczas ciąży,

  • nadmiar śliny, który może powodować uczucie mdłości.

Mdłości - czynniki ryzyka:

  • ciąża mnoga,

  • wymioty w trakcie poprzedniej ciąży,

  • skłonność do choroby lokomocyjnej,

  • migrenowe bóle głowy,

  • poranne mdłości w rodzinie,

  • nudności podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych zawierających hormony,

  • osłabienie organizmu,

  • otyłość (BMI 30 lub więcej),

  • stres.

Co pomaga na mdłości w ciąży?

Ponieważ w ciąży nie powinno się przyjmować wielu leków, przede wszystkim postaraj się zmodyfikować styl życia. Spróbuj następujących metod:

  • Unikaj zapachów wywołujących mdłości - z powodu bardziej wrażliwego węchu niektóre zapachy mogą nagle stać się obrzydliwe. Otwieraj okna podczas gotowania, do prania używaj bezzapachowego środka.

  • Noś bransoletki do akupresury przeciwko nudnościom. Uciskają one punkt na wewnętrznej części nadgarstka, co u części kobiet skutecznie zwalcza ciążowe nudności. Bransoletki są szeroko dostępne w sklepach z lekami i zdrową żywnością. Niektóre wykorzystują stymulację elektryczną.

  • Odpocznij i się odstresuj. Relaks może pomóc zmniejszyć mdłości. Wypróbuj klasyczne techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja, wizualizacja lub joga prenatalna.

  • Działaj powoli - pośpiech nasila nudności w ciąży. Rano pozostań w łóżku przez kilka dodatkowych minut, znajdź czas na ciepły prysznic.

  • Wypróbuj domowe sposoby - zioła na żołądek lub napar z imbiru to tradycyjne środki na mdłości. Imbir zapobiega mdłościom i jest skuteczny w leczeniu przeziębienia. Nie stosuj go w pierwszym trymestrze ciąży i nie przekraczaj dziennej dawki 1 g. Rumianek wpływa dobroczynnie na układ pokarmowy, siemię lniane zapobiega zaparciom.

Kiedy należy się zgłosić po pomoc?

Łagodne i umiarkowane poranne mdłości nie wpływają negatywnie na zdrowie dziecka. Jeśli zmiany stylu życia nie pomagają, lekarz może zalecić Ci leki. Środkami pierwszego wyboru są zazwyczaj witamina B-6 i doksylamina. Możesz też otrzymać leki przeciwhistaminowe; część z nich jest bezpieczna w ciąży. Kiedy natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza? Brak możliwości przyjmowania jedzenia lub płynów może być niebezpieczny dla zdrowia Twojego i dziecka. Mogą również wystąpić problemy z tarczycą, wątrobą i równowagą płynów, a także osłabienie organizmu. W takiej sytuacji natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Jeśli wraz z porannymi mdłościami pojawi się ciemny mocz, może to świadczyć o infekcji układu moczowego, która wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.C o można stosować na poranne mdłości? Przede wszystkim ważna jest modyfikacja stylu życia. Na szczęście w większości przypadków poranne mdłości mijają same między 16. a 20. tygodniem ciąży.

Ciąża to czas pełen wyzwań, a mdłości mogą znacznie wpłynąć na Twoje samopoczucie. Dostęp do specjalistycznej opieki medycznej staje się wtedy priorytetem, aby zadbać w tym czasie o zdrowie. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – takie jak Polisa Zdrowie Welbi, może zapewnić Ci szybki dostęp do ginekologa i nawet 38 innych specjalistów. 

Decydując się na pakiet OCHRONA GOLD, za który składka wynosi 239 zł miesięcznie, nie musisz martwić się o długie oczekiwanie na ważne badania. Zyskujesz dostęp do 152 badań laboratoryjnych i 121 obrazowych, w tym do USG ciąży, które jest kluczowe dla monitorowania zdrowia i rozwoju Twojego dziecka. Z ginekologiem lub innym wybranym specjalistą z listy będziesz w stanie skonsultować się w 3 dni robocze.

Zamów na Welbi ofertę wybranego pakietu Polisy Zdrowie Welbi i dowiedz się, jak to prywatne ubezpieczenie może wesprzeć Cię w tym specjalnym dla Ciebie czasie i gdy na świecie pojawi się Twoje dziecko (ochroną ubezpieczeniową w ramach swojej polisy możesz objąć dziecko do aż 7 roku życia).

Źródła
  1. N.A. Nayer, Niepowściągliwe wymioty ciężarnych - postępowanie krok po kroku, „Ginekologia po dyplomie” 2012.
  2. N.M Lee, S. Saha, Nausea and vomiting of pregnancy, „Gastroenterol Clin North Am.” 2011, nr 40, s. 309-334.
Author lek. Magdalena Mroczek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.