Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

mężczyzna 35 lat około rok temu

Metformina a alkohol – interakcje między lekiem a alkoholem

Rozpoznano u mnie cukrzycę i zalecono stosowanie leku Siofor. W składzie leku znajduje się metformina. Czy jeśli przyjmuję ten lek codziennie, mogę okazjonalnie spożyć alkohol?

Połączenie metforminy i alkoholu może wywołać objawy niepożądane, takie jak nudności, nadmierne osłabienie, zawroty głowy, ból brzucha. Alkohol sprzyja kumulacji metforminy i zwiększeniu poziomu kwasu mlekowego we krwi. Może to doprowadzić do rozwoju kwasicy mleczanowej, czyli poważnego metabolicznego powikłania, będącego zagrożeniem życia i zdrowia chorego. Do tych interakcji może dojść niezależnie od tego, czy alkohol spożywany jest codziennie czy okazjonalnie. Dlatego też w przypadku stosowania metforminy zaleca się całkowite wyeliminowanie alkoholu. Jeśli jednak mimo zaleceń alkohol zostanie spożyty, należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące dolegliwości i w razie wystąpienia któregokolwiek z objawów pilnie skontaktować się z lekarzem.

lek. Agnieszka Widera

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.