account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Na którym boku lepiej spać, a jakich pozycji warto unikać?

Agata Oleszkiewicz29.03.2023Aktualizacja: 06.10.2023

Pozycja na boku jest jedną z powszechnie wybieranych, ale jednocześnie polecanych przez lekarzy na czas odpoczynku. Pomaga bowiem w leczeniu niektórych dolegliwości, ale pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednią stronę. Dowiedz się, kiedy i na którym boku najlepiej spać!


na-ktorym-boku-spac-w-jakiej-pozycji-nie-spac
pixabay.com

Polecane

kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
maseczka-z-zoltka-na-wlosy-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Maseczka z żółtka na włosy - jakie daje efekty?
28.10.2021
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Spis treści
  1. Na którym boku spać?
  2. Co daje spanie na boku?
  3. Na którym boku spać na żołądek i jelita?
  4. Na którym boku spać przy chorym sercu?
  5. Na jakim boku spać w ciąży?
  6. Na którym boku najlepiej nie spać?

Na którym boku spać?

Istotą snu jest stworzenie optymalnych warunków do odpoczynku i regeneracji organizmu, jednak wiele czynników zewnętrznych, w tym nieodpowiednia pozycja leżenia, może zakłócać ten stan, stając się przyczyną dolegliwości psychosomatycznych w postaci np. bólu głowy, sztywności karku, drętwienia kończyn czy zmęczenia i rozdrażnienia. Pozycja na boku stanowi jeden z optymalnych i zarazem komfortowych sposobów na ułożenie ciała w leżeniu. Jednak aby mogła zapewnić zdrowy sen, nie możesz tak zwyczajnie i po prostu położyć się na boku. Musisz zadbać o zachowanie jak najbardziej anatomicznego ułożenia, czyli naturalnych krzywizn sylwetki. Głowa powinna znajdować się na równej linii z kręgosłupem, stawy biodrowe i barkowe w neutralnym ułożeniu, a miednica ma być nieskręcona. Możesz to osiągnąć przede wszystkim dzięki stosowaniu odpowiedniej twardości i formy poduszek i materacy, choć niemałe znaczenie ma także ułożenie kończyn i zgięcie kręgosłupa.

Co daje spanie na boku?

Prawidłowo przyjęte boczne pozycje do spania odciążają układ ruchu w newralgicznych okolicach, ułatwiają oddychanie oraz wspierają procesy trawienia i krążenie. Zbyt podkulone nogi i pochylone do przodu plecy krępują narządy trzewne i inne organy wewnętrzne, przeciążają też stawy obwodowe. Z kolei lekkie zgięcie kończyn dolnych przy prostych lub niewiele zaokrąglonych plecach sprzyja m.in. redukcji napięć w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, związanych np. ze zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi w tamtej okolicy czy z przeciążeniami wynikającymi z długotrwałej pracy w pozycji stojącej i siedzącej. Nie bez znaczenia jest jednak i to, na jakim boku się śpi. Wybór strony nie jest przypadkowy! W dużej mierze zależy on od dolegliwości czy chorób, z jakimi zmaga się organizm.

Na którym boku spać na żołądek i jelita?

Spanie na lewym boku uznawane jest za najzdrowsze przy problemach trawiennych. Przede wszystkim zmniejsza nacisk na dolny zwieracz przełyku, tzw. wrota żołądka, co zapobiega cofaniu się kwasów żołądkowych do wyższych odcinków układu trawiennego, a w efekcie zgadze. Poza tym odciąża wątrobę, wpływając na poprawę jej funkcji, a zwłaszcza ułatwia przepływ żółci oraz wspiera procesy detoksykacji organizmu, m.in. poprzez ułatwienie metabolizowania składników odżywczych. To, na którym boku spać, najlepiej podpowiada również lokalizacja śledziony i trzustki. Leżąc na lewej stronie ciała, odciążasz oba narządy, co stymuluje prawidłową produkcję enzymów trawiennych i ich swobodny przepływ, a także sprzyja optymalizacji procesów filtracji krwi i tworzenia limfocytów. Wybieraj spanie na lewym boku, jeśli zmagasz się z problemami dotyczącymi pasażu jelit. Ułatwia ono przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach w odpowiednim kierunku, czyli z jelita cienkiego do grubego. Bywa to istotne szczególnie przy zaparciach.

Na którym boku spać przy chorym sercu?

Przy problemach sercowo-krążeniowych wybieraj spanie na lewym boku! W ten sposób odciążasz serce, które dzięki temu łatwiej pracuje, czyli pompuje krew na obwód. Poza tym odciążysz też duże naczynia krwionośne znajdujące się zwłaszcza w okolicach prawej pachwiny, co sprzyja usprawnieniu krążenia obwodowego. Dodatkowo ta pozycja wspiera prawidłowy drenaż limfy, czyli chłonki, płynu transportującego istotne dla funkcjonowania organizmu składniki, takie jak: komórki układu odpornościowego, białka osocza czy metabolity. 

Na jakim boku spać w ciąży?

Kobietom spodziewającym się dziecka polecana jest pozycja na lewym boku. To bezpieczny wybór na wszystkich etapach ciąży zarówno w ramach nocnego odpoczynku, jak i wówczas, kiedy przyszłą mamę dopada nadmierna senność w ciągu dnia. Spanie na tym boku jest istotne ze względu na to, że odciąża ono miednicę i kręgosłup lędźwiowy, a także korzystnie oddziałuje na układ krążenia i trawienia.

Na którym boku najlepiej nie spać?

Jeśli cieszysz się ogólnym zdrowiem i nie dokuczają Ci problemy natury trawiennej, oddechowej czy sercowo-krążeniowej, wybór strony nie wpłynie istotnie na Twój organizm. Natomiast będąc w trakcie leczenia pewnych dolegliwości lub w ramach profilaktyki ich wystąpienia, lepiej zdecyduj się na lewy bok. Unikaj również pozycji, jaką jest spanie na brzuchu. Choć powszechnie uważane za wygodne, uciska ono narządy wewnętrzne, utrudniając nie tylko trawienie, ale też oddychanie. Znacznie przeciąża też kręgosłup, wymuszając nienaturalne skręcenie karku i ułożenie kończyn górnych. Bywa przyczyną abstrakcyjnych snów oraz niekorzystnie oddziałuje na cerę, przyspieszając jej starzenie i powstawanie zmarszczek ze względu na kontakt z tekstyliami i ucisk skóry pod ciężarem głowy.

Źródła
  1. A. Kawalec, K. Pawlas, Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013, nr 94.
  2. W. Szelenberg, Neurobiologia snu, „Pneumonologia i Alergologia Polska” 2007, nr 1.
  3. W. Szelenberg, Sen i rytmy okołodobowe, [w:] W.Z. Traczyk (red.), Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej, PZWL, Warszawa 2003.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
gleboki-sen-ile-powinien-trwac-jak-go-wydluzyc
Zdrowie psychiczne
1 min.
Głęboki sen - ile powinien trwać? Jak go wydłużyć?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.