Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Nadciśnienie – na czym polega leczenie naturalne?

Karolina Bińkowska

lek. Agnieszka Widera

30.07.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Choroby układu krążenia to bardzo poważny problem. Są przyczyną niemal połowy zgonów w Polsce. Leczenie schorzeń kardiologicznych to rzecz niezwykle istotna. Sprawdź, jak w naturalny sposób możesz wspomóc leczenie nadciśnienia tętniczego.


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
nadcisnienie-na-czym-polega-leczenie-naturalne
unsplash.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Co to jest nadciśnienie tętnicze?
 2. Jakie są przyczyny nadciśnienia?
 3. Kto jest bardziej narażony na nadciśnienie?
 4. Objawy nadciśnienia
 5. Jakie są powikłania nadciśnienia tętniczego?
 6. Naturalne metody leczenia nadciśnienia

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Jako nadciśnienie określa się ciśnienie tętnicze powyżej granicznej wartości 140/90 mmHg. Aby stwierdzić to przewlekłe schorzenie, potrzebne jest kilkukrotne wykonanie pomiarów, zwykle w kilkudniowych odstępach. Na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 30% populacji naszego kraju. Skala problemu jest więc naprawdę duża.

Jakie są przyczyny nadciśnienia?

Zdecydowanie najczęściej występuje tak zwane nadciśnienie pierwotne. W przypadku nadciśnienia pierwotnego mówi się o przyczynie złożonej, wieloczynnikowej. Wskazanie jednej konkretnej jest zwykle niemożliwe. Skłonności do nadciśnienia mogą być dziedziczne. Wpływ na pojawienie się choroby mają też styl życia czy dieta. Zdecydowanie rzadziej stwierdza się nadciśnienie wtórne. To stan, w którym podwyższone ciśnienie jest jedynie objawem innej choroby. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w schorzeniach nerek, w problemach hormonalnych. Po wyeliminowaniu pierwotnej choroby ciśnienie uzyskuje prawidłowe wartości.

Kto jest bardziej narażony na nadciśnienie?

Zdecydowanie częściej na nadciśnienie chorują mężczyźni. Wiek również jest czynnikiem zwiększającym ryzyko – u kobiet 65 lat, u mężczyzn 55 lat. Inne czynniki wpływające na prawdopodobieństwo zachorowania to: czynniki genetyczne, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz niewystarczająca ilość aktywności fizycznej.

Polecamy

nieprawidlowe-cisnienie-kiedy-udac-sie-do-lekarza
Zdrowie

Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie – kiedy udać się do lekarza?

Prawidłowe ciśnienie krwi zależy od wieku, określonych predyspozycji, a także od przebiegu wielu chorób, na przykład schorzeń nerek czy cukrzycy. Jednorazowy pomiar ciśnienia nie świadczy o problemach z ciśnieniem ani o ich braku – sprawdź, kiedy mówimy o zbyt niskim ciśnieniu, a kiedy o nadciśnieniu.

Redakcja20.10.2021

Objawy nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze jest podstępną chorobą, która przez długi czas może pozostać bezobjawowa. Dolegliwości można zauważać tylko przy skokach ciśnienia, dlatego warto wykonywać profilaktyczne pomiary raz na jakiś czas. Do objawów nadciśnienia należą uderzenia gorąca, zawroty głowy, kołatania serca. Może także pojawić się zaczerwienienie twarzy i dekoltu. Przy nadciśnieniu częściej występuje krwawienie z nosa.

Jakie są powikłania nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze wpływa niekorzystnie na niemal cały organizm. Gdy nie jest odpowiednio leczone, może dojść do rozwinięcia się miażdżycy, a w konsekwencji do zawału serca. Nadciśnienie doprowadza też do uszkodzenia nerek, a w skrajnych przypadkach do ich niewydolności. Zbyt wysokie wartości ciśnienia mogą skutkować tak zwaną retinopatią nadciśnieniową, czyli uszkodzeniem narządu wzroku. Poza tym nadciśnienie może przyspieszać rozwój demencji.

Naturalne metody leczenia nadciśnienia

Aby nie doprowadzić do pojawienia się groźnych powikłań, należy jak najszybciej po postawieniu diagnozy włączyć odpowiednie leczenie. Zwykle lekarz zaleca leczenie farmakologiczne, ale można je wspomóc naturalnymi sposobami.

Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, kojarzone jest przede wszystkim z leczeniem układu kostno-stawowego. Okazuje się jednak, że ćwiczenia te mają bardzo pozytywny wpływ na pracę układu krwionośnego. Zastosowanie kinezyterapii i zwiększenie aktywności fizycznej w znacznym stopniu może wspomóc walkę ze zbyt wysokim ciśnieniem. Kinezyterapię wykorzystuje się w leczeniu bardzo wielu chorób; pomaga w dobrym funkcjonowaniu całego organizmu.

Jedną z najstarszych metod leczenia jest hydroterapia, czyli najprościej ujmując, leczenie wodą. I choć to metoda bardzo stara, okazuje się nadal świetnym wspomaganiem leczenia nadciśnienia. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu właściwości wody można osiągnąć efekt leczniczy. Rodzajów hydroterapii jest bardzo dużo, każdy z zabiegów działa na nieco inny obszar i układ ciała. W przypadku nadciśnienia najlepiej sprawdzą się kąpiele solankowe dzięki mocno relaksującemu wpływowi na cały organizm. Można też wybrać się na kąpiel perełkową, czyli kąpiel w chłodnej wodzie z dużą ilością pęcherzyków powietrza. Ten typ kąpieli poza obniżeniem ciśnienia zmniejsza też poziom stresu, poprawia nastrój oraz polepsza wygląd skóry. Z kolei kąpiele siarkowe to świetny wybór dla osób, które poza nadciśnieniem cierpią na problemy reumatyczne. Woda siarkowa potrafi zdziałać cuda przy bólu stawów, spowodowanym np. reumatoidalnym zapaleniem.

Tradycyjna medycyna Dalekiego Wschodu oferuje jeszcze jeden naturalny sposób na walkę z nadciśnieniem. Mowa o akupunkturze. To w Chinach jeden z ważniejszych sposobów leczenia, zaraz obok środków farmaceutycznych. Poprzez stymulację odpowiednich układów ciała oraz wyciszenie pracy innych można osiągnąć spektakularne efekty w kontekście obniżania ciśnienia.

Źródła
 1. V. Kumar, A.K. Abbas, J.C. Aster, Patologia Robbins, red. wyd. pol. W. Olszewski, Elsevier Urban & Partner, Warszawa, 2019.
Author Karolina Bińkowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.