Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.

Nadmierne pocenie się głowy – czy to objaw choroby?

Magda Habel

24.01.2022

Aktualizacja: 25.11.2022

Nadmierne pocenie się głowy to problem, który nie musi mieć podłoża chorobowego. Kiedy powinno zaniepokoić i skłonić do udania się na konsultację lekarską?


nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
pexels

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
dretwienie-opuszkow-palcow-u-rak-u-nog
Zdrowie
1 min.
Drętwienie opuszków palców u rąk i nóg – gdzie szukać przyczyny?
10.05.2022
Spis treści
 1. Pocenie się głowy – czy to jest normalne?
 2. W jakich sytuacjach głowa może się obficie pocić?
 3. Pocenie się głowy – przyczyny
 4. Nadmierna potliwość głowy u dziecka

Pocenie się głowy – czy to jest normalne?

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym i jako takie nie powinno być powodem do obaw o stan zdrowia. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe znajdujące się w skórze. Dzielimy je na apokrynowe i ekrynowe. Gruczoły apokrynowe współistnieją z mieszkami włosowymi, natomiast ekrynowe są samoistnym przydatkiem skóry. Wydzielanie potu jest jedną z dróg, którymi organizm pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii. Ponadto pocenie jest mechanizmem termoregulacyjnym ciała – pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała. Procesem tym sterują neurony termowrażliwe, które umiejscowione są w podwzrokowej i przedniej części podwzgórza. Gruczoły potowe i termoreceptory odpowiedzialne za regulację temperatury naszego organizmu rozmieszczone są na całym ciele, również na głowie.

Gdy wokół panuje wysoka temperatura, ciało poci się i nie jest to objaw żadnego schorzenia czy nieprawidłowości w organizmie. Jeśli nadmierne pocenie się głowy utrudnia normalne funkcjonowanie, wówczas należy szukać przyczyny tego stanu. Niepokojące może być nadmierne pocenie się głowy w sytuacjach, w których normalnie nie powinno ono mieć miejsca. Należy również brać pod uwagę czynniki psychologiczne – nienormatywne pocenie się głowy i skóry twarzy może być krępujące i kłopotliwe.

W jakich sytuacjach głowa może się obficie pocić?

Zanim zajmiemy się głębszymi przyczynami nadmiernej potliwości głowy, warto przeanalizować sytuacje, w których nie powinno nas to w ogóle martwić. Czasem przyczyny wstydliwego problemu są błahe i łatwe do wyeliminowania. Proces pocenia jest bardzo mocno powiązany z procesami metabolicznymi, dlatego źle skomponowana dieta może być przyczyną nadmiernego pocenia się skóry głowy i twarzy. Jednym z takich powodów jest zbyt częste spożywanie kofeiny lub ostrych przypraw. Osoby nadużywające alkoholu również mogą doświadczać tego problemu, ponieważ wpływa on na odczuwanie ciepłoty ciała.

Przyczyną nadmiernego pocenia się skóry głowy może być silny i ciągły stres. Ten czynnik trudniej wyeliminować, ale można go ograniczyć i nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem za pomocą ćwiczeń oddechowych czy zmiany trybu życia. Niestety osoby cierpiące na nadmierną potliwość często wpadają w psychologiczną pułapkę. Sama myśl o tym, że mogą spocić się w konkretnej sytuacji, wywołuje u nich reakcję stresową, która jest przyczyną nadmiernego wydzielania potu. Koło zamyka się i problem narasta – w takiej sytuacji pomóc może terapeuta; warto wziąć pod uwagę również taką konsultację lekarską.

Powodem nadmiernego pocenia się głowy bywa nadwaga. Osoby otyłe pocą się obficiej – w tym wypadku rozwiązaniem jest dieta i aktywność fizyczna. Po zrzuceniu nadmiaru kilogramów praca gruczołów potowych powinna się unormować.

Pocenie się głowy – przyczyny

Jeśli zmiana diety i trybu życia nie rozwiązuje problemu, wówczas może okazać się, że przyczyna leży w stanie zdrowia. Najczęściej są to zaburzenia metaboliczne lub problemy hormonalne. Pamiętaj, że ostateczną diagnozę zawsze stawia lekarz po wykonaniu niezbędnych badań. Aby głowa przestała się nadmiernie pocić, należy podjąć zaordynowane leczenie.

Choroby, które mogą powodować nadmierne pocenie się skóry głowy, to m.in.:

 • cukrzyca typu II,

 • otyłość,

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,

 • nieprawidłowości w pracy układu nerwowego,

 • choroby nowotworowe,

 • choroby układu sercowo-naczyniowego.
  Do tej listy warto dodać również stany fizjologiczne, takie jak insulinooporność, która nie jest oficjalnie uznana za jednostkę chorobową.

Często problem z nadmiernym poceniem się głowy powiązany jest ze stanem skóry. Jeśli ma ona skłonność do przetłuszczania się, wówczas gruczoły potowe mogą pracować z większą intensywnością. Przetłuszczająca się skóra głowy to problem, który pomoże Ci rozwiązać trycholog. Zaleci stosowanie peelingów, odpowiednie szampony oczyszczające i preparaty pielęgnacyjne.

Nadmierna potliwość głowy u dziecka

Podobnie jak u osób dorosłych, również u dzieci nadmierna potliwość skóry głowy może mieć bardzo prozaiczne przyczyny. U niemowląt często powodem jest nakładanie na główkę czapeczki, ubieranie i okrywanie maluszka, gdy nie jest to konieczne. Mokra główka pod czapeczką oznacza, że dziecku jest po prostu za ciepło. Niemowlęta karmione piersią pocą się podczas jedzenia, i to również nie powinno rodziców martwić. Podczas jedzenia pokarmu z piersi dziecko używa znacznie więcej mięśni i potrzeba do tego większego wysiłku niż w czasie jedzenia z butelki.

U starszych dzieci nadmierna potliwość głowy może być spowodowana nadmiernym wysiłkiem, przegrzaniem się lub infekcją z gorączką. Jeśli problem nie jest czasowy i głowa dziecka stale jest spocona, należy zasięgnąć porady pediatry. Jeśli nadmiernemu poceniu się towarzyszą zaburzenia łaknienia i pragnienia, występuje nadmierne oddawanie moczu i powiększenie węzłów chłonnych, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

Źródła
 1. M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna” 3/2019.
 2. J. Sazanów-Lubelski i in., Nadpotliwość – patogeneza i metody leczenia, „Przegląd Dermatologiczny” 2018, 105, s. 523–533.
Author Magda Habel picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
Zdrowie
1 min.
O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
02.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.