Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Natka pietruszki - jakie ma właściwości prozdrowotne?

Olga Dąbska

24.01.2022

Aktualizacja: 24.01.2022

Natka pietruszki to panaceum na różnego rodzaju dolegliwości. Ma działanie detoksykujące, moczopędne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Stanowi skarbnicę witamin i składników mineralnych. Może być spożywana nie tylko w formie surowej jako dodatek do dań, ale i w postaci olejku bądź soku. Dowiedz się więcej o tym cenionym od setek lat surowcu zielarskim.


natka-pietruszki-na-co-pomaga-wlasciwosci
pixabay.com

Polecane

dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na fit gofry – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Spis treści
  1. Nać pietruszki - podstawowe informacje
  2. Co zawiera nać pietruszki?
  3. Olej i sok z natki pietruszki
  4. Herbata z pietruszki
  5. Na co pomaga natka pietruszki?
  6. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do spożywania natki pietruszki?

Nać pietruszki - podstawowe informacje

Pietruszka to gatunek rośliny dwuletniej, zaliczanej do rodziny selerowatych. Uprawia się ją na całym świecie w gruncie i w szklarni. W jej morfologii zwraca się uwagę przede wszystkim na korzeń, jednak użytkową częścią jest również nać. Natka pietruszki ma zastosowanie w kuchni. Służy do okraszania dań, jako składnik sałatek czy farszów. Pasuje do wszelkiego rodzaju bulionów mięsnych, dań z mięs, zup i soków warzywnych. Liście pietruszki są niezwykle aromatyczne. Warto wiedzieć, że natka może być z powodzeniem mrożona. Utrata wartości odżywczych jest w tym przypadku zdecydowanie mniejsza w porównaniu z gotowaniem. Podczas obróbki w wysokich temperaturach nać traci część zawartych w niej składników. Natkę warto również suszyć. W sprzedaży świeża pietruszka oferowana jest na pęczki, a suszoną można kupić w opakowaniach różnej pojemności.

Co zawiera nać pietruszki?

Nać pietruszki ma bogaty skład. Zawiera dużo prowitaminy A (tzw. β-karotenu, około 5,410 mg), która pełni w organizmie liczne funkcje. Wchodzi w skład rodopsyny (purpury wzrokowej), dzięki której oko jest wrażliwe na przyćmione światło. Nie dziwi zatem, że określana jest mianem witaminy na wzrok. Wpływa na właściwy wzrost i rozwój kości, wzmacnia żuchwę i zapobiega tworzeniu się krzywego zgryzu. Determinuje również funkcjonowanie nabłonka (przewodu pokarmowego, skóry, rogówki, układu oddechowego) i chroni go przed drobnoustrojami. A to tylko wybrane działania prowitaminy A na organizm.

Nać pietruszki to cenne źródło żelaza i takich soli mineralnych, jak: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, cynk, miedź, mangan. Dostarcza też witamin C, PP, K1, B9 (kwasu foliowego). Świeże liście pietruszki są cennym źródłem chlorofilu, który wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i patogenów, odżywia tkanki, reguluje pH, działa przeciwstarzeniowo.

Ile kalorii ma natka pietruszki? Wartość odżywcza naci w 100 g produktu przedstawia się następująco:

  • wartość energetyczna: 205 kJ (49 kcal),

  • białko: 4,4 g,

  • węglowodany: 9,0 g,

  • tłuszcze: 0,4 g,

  • woda: 84,5 g.

Olej i sok z natki pietruszki

Z uwagi na obecność olejków eterycznych natka pietruszki wykorzystywana jest do produkcji oleju pietruszkowego. W jego składzie znajdują się m.in.: apiol, mirystycyna, limonen, mieszanina terpenów. Zdecydowanie częściej jednak spotyka się w sprzedaży oleje tłoczone na zimno z nasion pietruszki.

Kolejnym sposobem przyjmowania omawianego surowca zielarskiego jest sok. Dla urozmaicenia dodaje się do niego niekiedy owoce i inne warzywa. Natka doskonale komponuje się z sokiem z cytryny, pigwowca i jabłek. Sok z pietruszki można nabyć lub przygotować samodzielnie.

Potrzebne składniki:

  • 1 pęczek natki pietruszki,

  • 2 jabłka,

  • 1 cytryna.

Wszystkie składniki po umyciu wkładamy do sokownika. Uzyskujemy zdrowy i smaczny sok.

Herbata z pietruszki

Z dobroczynnego wpływu naci pietruszki można korzystać w formie herbaty. Warto ją przygotować z suszonej pietruszki. Wystarczy pół łyżeczki surowca zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez 10 minut. Można też zrobić herbatę ze świeżej pietruszki.

Potrzebne składniki:

  • 250 ml wody,

  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki,

  • 0,5 łyżki soku z cytryny,

  • 0,5 łyżeczki miodu.

Wodę wlewamy do garnka, dodajemy pokrojoną drobno nać i gotujemy przez 15 minut. Miksturę można przecedzić, a po lekkim przestudzeniu doprawiamy miodem i sokiem z cytryny

Na co pomaga natka pietruszki?

Liście pietruszki wykazują dobroczynny wpływ na układ moczowy. Zwiększają przesączanie w kłębkach nerkowych (elemencie budującym ciałko nerkowe, które jest zasadniczą częścią nefronu, będącego podstawową jednostką funkcjonalno-strukturalną nerki). Zawarte w naci związki zwalniają zwrotną resorpcję w cewkach, czyli wchłanianie zwrotne, będące drugim etapem tworzenia moczu. W ten sposób zwiększa się ilość wydalanego moczu. Medycyna ludowa zaleca w związku z tym stosowanie naci pietruszki w kamicy nerkowej i w innych schorzeniach nerek.

Nać pietruszki znana jest z własności antyseptycznych. Oznacza to, że zwalcza bytujące na skórze i błonach śluzowych drobnoustroje - chorobotwórcze wirusy, bakterie, grzyby. Liście pietruszki zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit, z czym wiąże się działanie wiatropędne - pozwalają szybciej oczyścić układ pokarmowy z gazów. W ten sposób zmniejszają wzdęcia i uczucie przepełnienia. Natka pietruszki wspomaga odchudzanie, ponieważ pobudza wydzielanie soku żołądkowego i śliny, a w efekcie usprawnia przyswajanie i trawienie pokarmów. Inne znane zioła na odchudzanie to m.in.: mięta pieprzowa, poziomka pospolita, lubczyk.

Nać pietruszki odświeża oddech, łagodzi kaszel, wspomaga pracę wątroby, usuwa nadmiar wody z organizmu. Poza tym wykazuje cenny wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci. Nie powinno jest zabraknąć w diecie osób narażonych na anemię i zmagających się z tą chorobą. Polecana jest również biernym i czynnym palaczom, wspomaga bowiem oczyszczanie organizmu z zawartych w nim kancerogenów. Pietruszka nazywana jest rośliną chemoprotekcyjną, bo wspiera ochronę DNA przed uszkodzeniem i wspomaga destrukcję szkodliwych komórek. Działa antyoksydacyjnie - zwalcza wolne rodniki, czyli związki nasilające proces starzenia się i stany zapalne.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do spożywania natki pietruszki?

Natka mimo wielu cennych właściwości powinna być spożywana w ograniczonych ilościach przez kobiety w ciąży. Zawarte w niej składniki mogą bowiem wpłynąć na skurcze mięśni macicy. Natomiast po porodzie zielona pietruszka pobudza produkcję mleka

Źródła
  1. K. Górnicki, Charakterystyka wybranych surowców i produktów roślinnych w aspekcie ich utrwalania różnymi metodami, Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2017.
  2. H. Kunachowicz, B. Przygoda, I. Nadolna i wsp., Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

herbata-pu-erh-jakie-ma-wlasciwosci-i-dzialanie
Odżywianie
1 min.
Herbata Pu Erh – dlaczego warto po nią sięgać? Poznaj jej właściwości
19.05.2021
niedobor-bialka-jakie-sa-przyczyny-objawy-i-skutki
Odżywianie
1 min.
Niedobór białka - jakie są przyczyny, objawy i skutki?
29.10.2021
gozdziki-jakie-maja-wlasciwosci-lecznicze-jak-stosowac
Odżywianie
2 min.
Goździki - jakie mają właściwości lecznicze? Jak stosować?
28.10.2021
zywnosc-przetworzona-czym-jest-i-jak-wplywa-na-zdrowie
Odżywianie
2 min.
Żywność przetworzona - czyli jaka? Czy jest zdrowa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Odżywianie
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.