Zweryfikowane przez eksperta

Niebieska herbata – jakie ma właściwości?

Karolina Bińkowska

Agnieszka Widera

19.05.2021

Aktualizacja: 09.08.2021

Niebieska herbata zawdzięcza niesamowity kolor specjalnemu rodzajowi kwiatów używanych do jej produkcji. Clitoria tarnatea to łacińska nazwa pochodzącej z tropikalnej Azji klitorii ternateńskiej, która nadaje napojowi ten niesamowity wygląd.


Klitoria stosowana jest na Dalekim Wschodzie od bardzo dawna. W medycynie naturalnej używano jej jako wzmacniacza pamięci. Pomagała również na bóle głowy, gorączkę, różnego rodzaju infekcje, a nawet miała łagodzić ataki astmy. Dzięki działaniu uspokajającemu można ją było także podawać jako środek przeciwlękowy. Szerokie spektrum działania napoju z klitorii zainteresowało naukowców, w efekcie właściwości tej rośliny zostały udowodnione naukowo.

niebieska-herbata-jakie-ma-wlasciwosci
pixabay.com

Niebieska herbata – właściwości

Popularność niebieskiej herbaty w medycynie naturalnej skłoniła naukowców do sprawdzenia, co kryje się za jej korzystnym wpływem na zdrowie. Okazało się, że ilość dobroczynnych składników znajdujących się w naparze ma bardzo szerokie spektrum działania na organizm. Stąd biorą się rozmaite zastosowania niebieskiej herbaty.Badania wykazały, że niebieski napar wywiera bardzo korzystny wpływ na sferę psychiczno-intelektualną. Może mieć pozytywne działanie na zdolność uczenia się i zapamiętywania. Ma także właściwości przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Będzie bardzo pomocny, jeśli towarzyszy Ci stres, a nie chcesz sięgać po środki z apteki. Ten naturalny sposób powinien ukoić nerwy i wyciszyć organizm, a także poprawić Ci nastrój. Kolejną niezwykle pozytywną właściwością naparu z niebieskiej herbaty jest zdolność obniżenia poziomu negatywnych substancji, takich jak „zły” cholesterol

Kto powinien sięgnąć po niebieską herbatę?

Po niebieski napar mogą sięgnąć tak naprawdę wszyscy. Naturalne wspomaganie pamięci i obniżanie poziomu stresu przyda się chyba każdemu z nas. Jeśli twoim problemem jest nadwaga, sięgnięcie po niebieską herbatę może pomóc Ci kontrolować ilość tłuszczów i złego cholesterolu we krwi. Jeśli chcesz na dłużej zachować młodość i zahamować procesy starzenia, napój ten również jest dla ciebie. A może po prostu chcesz delektować się pysznym smakiem i niecodziennym wyglądem herbaty? Z pewnością warto po nią sięgnąć.

Jak parzyć niebieską herbatę?

Kilka suszonych kwiatów zalej szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody. Następnie przykryj naczynie i odstaw je na mniej więcej kwadrans. Tyle czasu potrzeba, aby napar nabrał wszystkich pożądanych właściwości. Teraz herbata jest gotowa do picia.Kwiatów klitorii nie trzeba koniecznie pić samodzielnie. Możesz połączyć je z inną herbatą, dodać cukru lub miodu.A jeśli chcesz doświadczyć odrobiny „magii” we własnym kubku z herbatą, dodaj kilka kropel soku z cytryny do gotowego naparu. Zaobserwujesz wtedy zjawiskową zmianę koloru z chabrowego na głęboko fioletowy.

Inne zastosowania niebieskiej herbaty

Kwiaty klitorii są bardzo szlachetne i delikatne w smaku. Z powodzeniem można je stosować jako barwnik, na przykład do ciast, kremów czy koktajli. Niektórzy używają ich nawet jako barwnika do włosów lub dodają do henny. Świetnie sprawdzą się także jako baza lub dodatek do nalewek.

Źródła
  1. P.K. Mukherjee, V. Kumar, N.S. Kumar, M. Heinrich The Ayurvedic medicine Clitoria ternatea — From traditional use to scientific assessment, Journal of Ethnopharmacology, 2008, dostęp 20.03.2021 [<a href="https://doi.org/10.1016/j.jep.2008.09.009">https://doi.org/10.1016/j.jep.2008.09.009</a>].

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Odżywianie
Ad

Najchętniej czytane

igly-sosny-jakie-maja-wlasciwosci-i-zastosowanie
Odżywianie
1 min.
Igły sosny - jakie mają właściwości i zastosowanie?
30.07.2021
czystek-na-co-pomaga-jakie-ma-wlasciwosci-i-dzialanie
Odżywianie
2 min.
Czystek - na co pomaga? Jakie ma właściwości i działanie?
27.07.2021
awocado-jakie-ma-witaminy-i-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
2 min.
Ile kalorii i jakie wartości odżywcze ma awokado?
27.07.2021
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Odżywianie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.