Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Czy niski przyrost stężenia beta hCG w ciąży wpływa na zdrowie dziecka?

Dowiedziałam się, że niski przyrost beta hCG w ciąży może wpływać na zdrowie dziecka. Czy jest to prawda i co może oznaczać?

Odpowiedź

Beta hCG jest hormonem występującym u kobiet ciężarnych. Początkowo produkuje go zarodek, następnie funkcję tę przejmuje łożysko. Kontrolne oznaczenie stężenia i przyrostu (w odstępach czasowych) beta hCG we krwi ciężarnej pozwala ocenić prawidłowość wzrostu płodu. Stężenie beta hCG wzrasta bardzo dynamicznie do ok. 10. tygodnia ciąży, by po krótkim okresie plateau zacząć się zmniejszać. Przyjmuje się, że we wczesnej ciąży stężenie beta hCG powinno wzrastać dwukrotnie co dwa albo trzy dni. Niski przyrost hormonu stanowi sygnał alarmujący, mogący potencjalnie oznaczać patologie, takie jak poronienie, obecność ciąży ektopowej (pozamacicznej) lub obumarcie zarodka. Niski przyrost beta hCG zawsze wymaga oceny lekarza ginekologa, który będzie w stanie ustalić przyczynę nieprawidłowości.

lek. Wiktor Trela

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Podobne pytania

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.