Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Obfite miesiączki – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Marta Drzazga

31.05.2022

Aktualizacja: 29.09.2022

Menstruacja u każdej kobiety przebiega nieco inaczej. Repertuar miesiączkowych dolegliwości jest dość szeroki – niektóre panie skarżą się na zbyt silny ból, inne zmagają się z nieregularnym okresem i trudnym do obserwacji cyklem. Jedną z najpowszechniejszych bolączek jest obfity okres, który bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jakie mogą być jego przyczyny, i poznaj domowe sposoby radzenia sobie z tą przypadłością.


obfite-miesiaczki-przyczyny-domowe-sposoby
pexels

Polecane

brak-ochoty-na-seks-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Seks
1 min.
Brak ochoty na seks – z czego wynika i jak sobie z tym radzić?
19.05.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
jak-zadowolic-faceta-jakie-sa-sposoby
Seks
1 min.
Recepta na udany seks, czyli jak zadowolić faceta
01.06.2022
Spis treści
 1. Obfity okres – kiedy można o nim mówić? Jakie są normy?
 2. Obfite miesiączki – przyczyny
 3. Co na obfite miesiączki? Domowe sposoby
 4. Obfite miesiączki – kiedy iść do lekarza?

Obfity okres – kiedy można o nim mówić? Jakie są normy?

Podczas okresu organizm oczyszcza się i wraz z krwią wydala złuszczoną błonę śluzową macicy. Pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego jest jednocześnie początkiem cyklu menstruacyjnego, który u każdej kobiety przebiega nieco inaczej. Są jednak pewne dolegliwości, których nie należy ignorować. Jedną z nich jest zbyt obfity okres. W czasie krwawienia miesiączkowego zdrowa kobieta powinna tracić w sumie około 30–80 ml krwi, a dopuszczalna norma waha się od 10 do 100 ml. O obfitej miesiączce – określanej w języku medycznym jako hypermenorrhoea – można mówić wtedy, gdy utrata krwi przekracza 100 ml. W zależności od tego, ile trwa okres, może być ona jeszcze większa.

Objętość utraconej krwi jest trudna do samodzielnego obliczenia, jednak można to stwierdzić np. na podstawie ilości zużytych podpasek czy tamponów. Zbyt obfitym miesiączkom towarzyszą też inne objawy, takie jak: znaczne osłabienie, silne bóle w podbrzuszu, zauważalne skrzepy krwi, bóle głowy, problemy z koncentracją, przyspieszone tętno czy osłabienie kondycji włosów i paznokci.

Obfite miesiączki – przyczyny

Większa ilość krwi podczas menstruacji może wynikać z budowy dróg rodnych konkretnej kobiety i mieć związek z jej wiekiem. Obfite miesiączki po 40. roku życia, obfity pierwszy okres, jak również bardziej uciążliwa miesiączka po porodzie to zjawiska całkowicie normalne. Jeśli jednak objawy towarzyszące nasilają się, warto skonsultować się z ginekologiem i poszukać przyczyny. Wzmożone krwawienie może mieć związek z wieloma stanami chorobowymi. Oto niektóre z nich:

 • stany zapalne jajników,

 • zespół policystycznych jajników,

 • torbiele jajników,

 • polipy,

 • mięśniaki macicy,

 • infekcje dróg rodnych,

 • endometrioza,

 • zaburzenia hormonalne, 

 • choroby tarczycy,

 • zaburzenie krzepnięcia krwi,

 • zmiany nowotworowe (np. rak szyjki macicy),

 • cukrzyca,

 • choroby nerek, 

 • nadciśnienie tętnicze,

 • choroby wątroby,

 • ciąża pozamaciczna.

Wymienione dolegliwości nie wyczerpują listy możliwych chorób, ale mimo to nie panikuj. Szczegółowy wywiad lekarski oraz badanie USG z pewnością pomogą wskazać konkretną przyczynę i ustalić leczenie.

Co na obfite miesiączki? Domowe sposoby

Jeśli obfite miesiączki wynikają z fizjologii i nie są objawem poważnej choroby, możesz spróbować zmniejszyć nadmierne krwawienie domowymi sposobami. Po pierwsze zweryfikuj swoje nawyki żywieniowe i zbilansuj dietę, włączając do niej ryby, nasiona roślin strączkowych i jajka. Podczas menstruacji unikaj picia alkoholu, napojów energetycznych i ogranicz spożycie mocnej kawy. Jeśli lubisz aktywność fizyczną, w czasie okresu powstrzymaj się od intensywnych ćwiczeń i zastąp je rozciąganiem. Unikaj gorących kąpieli, rozgrzewania okolic brzucha termoforem i opalania. Wysoka temperatura może nie tylko wzmagać krwawienie, ale także zwiększać dolegliwości towarzyszące bolesnej miesiączce. Apteczne środki przeciwbólowe możesz zastąpić naparami z ziół, takich jak rumianek, pokrzywa czy niepokalanek pospolity. Jeśli musisz sięgnąć po lek przeciwbólowy, wybieraj takie preparaty, które nie mają w składzie kwasu acetylosalicylowego. W miarę możliwości zadbaj także o relaks – nie od dziś znana jest zależność między stresem a okresem i wiadomo, że napięcie psychiczne przekłada się na sferę fizyczną. Sesja jogi czy spokojny spacer będzie doskonałym pomysłem.

Obfite miesiączki – kiedy iść do lekarza?

Podstawą jest obserwacja własnego organizmu. Jeśli domowe sposoby nie łagodzą dolegliwości, a niepokojące objawy nasilają się, konieczna jest wizyta u lekarza. Kluczowe jest określenie przyczyny obfitego okresu i wyleczenie choroby podstawowej. Nie należy zwlekać z konsultacją u specjalisty, jeśli:

 • w krwi menstruacyjnej pojawią się duże skrzepy o galaretowatej konsystencji,

 • oprócz obfitych miesiączek występują krwawienia międzymiesiączkowe,

 • obfitemu krwawieniu towarzyszy bardzo silny, wręcz przeszywający, ból podbrzusza,

 • osłabienie i zmęczenie występuje przez cały czas trwania cyklu miesiączkowego, nie tylko podczas krwawienia – może to świadczyć o anemii, która wymaga leczenia farmakologicznego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej udać się do ginekologa niż zwlekać wizytą i próbować kolejnych domowych sposobów.

Źródła
 1. A. Salvia i in., Miesiączka, chcę wiedzieć!, Wydawnictwo Debit, Katowice 2021.
 2. J. Skrzypczak, Zaburzenia miesiączkowania, Wydawnictwo Medical Tribune, Warszawa 2017.
 3. N. Miłuńska, 7 skutecznych sposobów na bolesne miesiączki, czyli jak przemienić ból w przyjemność, Wydawnictwo Naya, Warszawa 2016.
 4. A. Jakimiuk i in., Endokrynologia ginekologiczna. Zespół policystycznych jajników, Wydawnictwo Medicon, Gdańsk 2020.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

ile-zyja-plemniki-w-pochwie-co-warto-wiedziec
Seks
1 min.
Ile żyją plemniki w pochwie? Co warto wiedzieć?
24.01.2022
niepelny-wzwod-co-moze-byc-przyczyna-jak-leczyc
Seks
1 min.
Niepełny wzwód - co może być przyczyną? Jak leczyć?
24.01.2022
suchosc-pochwy-przed-okresem-co-jest-przyczyna
Seks
1 min.
Suchość pochwy przed okresem - co jest przyczyną?
24.01.2022
krwawienia-miedzymiesiaczkowe-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Krwawienia międzymiesiączkowe – na co wskazują i jakie są ich przyczyny?
02.06.2022
Popularne w kategorii Seks
na-ile-dni-przed-okresem-zaczyna-bolec-brzuch
Seks
1 min.
Na ile dni przed okresem zaczyna boleć brzuch?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.