account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Ocet jako sposób na komary

Agata Muchowska24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Komary skutecznie potrafią zepsuć wypoczynek na łonie natury. Piekące i swędzące pęcherze, obrzęk i ból w miejscu ukłucia to znak, że stałeś się ich celem. Dowiedz się, jak skutecznie chronić się przed komarami i łagodzić objawy ugryzienia za pomocą octu.


ocet-na-komary-skuteczny-domowy-sposob
pexels.com

Polecane

jak-odgrzybic-organizm-domowymi-sposobami
Zdrowie
2 min.
Jak odgrzybić organizm domowymi sposobami?
24.01.2022
jakie-sa-domowe-sposoby-na-owsiki
Zdrowie
1 min.
Jakie są domowe sposoby na owsiki?
31.10.2021
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
swierzb-jak-leczyc-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na świerzb
10.05.2022
Spis treści
  1. Ocet - postrach komarów
  2. Jak wykorzystać ocet w walce z komarami?
  3. Zalety octu na komary

Ocet - postrach komarów

Swędzące i czerwone pęcherze, bolące obrzęki i piekąca skóra - to znak, że właśnie stałeś się ofiarą komarów. Są aktywne zwłaszcza wiosną i latem, czyli wtedy, kiedy najczęściej przebywasz na świeżym powietrzu. Najbardziej dają się we znaki w ciepłych i wilgotnych miejscach. Znajdziesz ich najwięcej przy zarośniętych akwenach wodnych, w lesie oraz na łące. Niestety, równie chętnie goszczą w Twoim ogrodzie oraz mieszkaniu. Potrafią zepsuć każdy odpoczynek na łonie natury. Można się przed nimi chronić i łagodzić objawy ugryzienia na wiele sposobów. W sklepach dostępne są różne produkty na komary. Można je stosować bezpośrednio na skórę, np. aerozole, maści bądź kremy, ale można też wykorzystać specjalne świece, kadzidła albo produkty elektryczne. Ich wadą jest zawartość silnych środków chemicznych, które co prawda skutecznie zwalczają komary, ale przy tym mogą mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Warto więc w walce z tymi krwiopijcami wykorzystać sposoby domowe. Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na ugryzienia komarów jest ocet. Dzięki swoim właściwościom stanowi on naturalną barierę dla owadów. Ocet można wykorzystywać na wiele sposobów.

Jak wykorzystać ocet w walce z komarami?

Chcesz spędzić przyjemny wieczór w plenerze, nagle słyszysz bzyczenie i już wiesz, co Cię czeka. Najlepiej chronić się przed komarami domowymi sposobami. Najtańszym z nich, a przy tym skutecznym są produkty z octu. Jeśli chcesz, aby komary omijały Twój dom z daleka, spryskaj roztworem wody i octu w stosunku 1:1 okna. Krwiopijcy będą omijały Twój przybytek szerokim łukiem. Jeśli natomiast planujesz posiedzieć na tarasie lub w ogrodzie, umieść niedaleko siebie miseczki z octem. Dzięki temu komary będą trzymały się od Ciebie z daleka. Jeśli już dojdzie do ugryzienia przez komara, zrób w tym miejscu okład z octu. Ocet spirytusowy łagodzi ból i obrzęk. Działa także odkażająco. Ostry, drażniący zapach octu odstrasza pająki. Możesz więc spryskać nim nie tylko okna, ale też framugi i podłogi. Dzięki temu będziesz mógł przez całe lato spać przy otwartym oknie, nie bojąc się niechcianych gości. Ocet pomoże też wtedy, gdy już dojdzie do ugryzienia. Zawiera on właściwości:

  • odkażające,

  • przeciwbólowe,

  • łagodzące obrzęki,

  • niwelujące zapalenia,

  • redukujące świąd.
    Dzięki temu szybko poczujesz ulgę i unikniesz bolesnych, swędzących i piekących pęcherzy. Jeśli drażni Cię zapach octu, to do walki z komarami możesz równie dobrze użyć olejku miętowego. Jego intensywny zapach odstrasza owady, działa na nie drażniąco. Aby zadziałał, należy go rozpylić dookoła siebie lub natrzeć się preparatem na bazie mięty. Można także wykorzystać miętowe kadzidełka, świeczki i aerozole. To ważne, aby skutecznie chronić się przed tymi owadami, mogą one bowiem powodować poważne choroby, takie jak np.:

  • dirofilarioza,

  • leiszmanioza,

  • malaria,

  • gorączka denga,

  • żółta febra,

  • zapalenie mózgu.

Zalety octu na komary

Zalety octu można mnożyć. To tani, skuteczny i bezpieczny specyfik nie tylko na komary. Doskonale odstrasza też inne owady, np. meszki, kleszcze i pająki. Możesz go kupić w każdym sklepie. Jest to produkt wielofunkcyjny. Posłuży Ci nie tylko do walki z komarami. Możesz go wykorzystać też w kuchni jako przyprawę do wielu potraw albo konserwując w nim jedzenie. Doskonale sprawdzi się jako domowy środek czystości. Bez problemu umyjesz nim okna, odkamienisz czajnik, wyczyścisz lustro, a także zadbasz o siebie. Ocet bowiem jest popularnie stosowanym kosmetykiem. Pomaga w walce z trądzikiem, oczyszcza skórę i włosy, sprawia też, że nabierają blasku i się nie przetłuszczają. Możesz użyć różnych rodzajów octu. Ocet jabłkowy zawiera pektyny, które zapobiegają przybieraniu na wadze.Kiedy więc nadchodzi sezon wiosenny, warto zaopatrzyć się w ocet. Już jedna butelka tego specyfiku może Cię ochronić przed zmasowanym atakiem komarów. Sposobów na wykorzystanie octu do walki z komarami jest mnóstwo. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada i ochroń siebie i rodzinę przed nieprzyjemnymi objawami ukąszeń. Możesz też mieć pewność, że nawet jeśli go nie wykorzystasz na komary, na pewno przyda się do innych celów.

Źródła
  1. H. Braak, S. Kuster, Ocet Jabłkowy, Oficyna Wydawnicza Aba, 2014.
  2. C. Orey, Uzdrawiająca moc octu. Sekrety octu jabłkowego, balsamicznego oraz wszystkich innych, Vital, 2013.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.