Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Właściwości octu spirytusowego

Agata Muchowska

24.01.2022

Aktualizacja: 07.10.2022

Ocet spirytusowy to jeden z najbardziej wielofunkcyjnych produktów w domu. Nadaje się nie tylko do marynat i przyprawiania potraw. Działa także jako odkamieniacz, środek czyszczący i skuteczne lekarstwo na wiele przypadłości. Dowiedz się, jak za pomocą octu spirytusowego zadbać o swoje zdrowie.


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
ocet-spirytusowy-jakie-ma-wlasciwosci
pexels.com

Polecane

skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Spis treści
  1. Jak powstaje ocet spirytusowy?
  2. Lecznicze właściwości octu spirytusowego
  3. Ocet spirytusowy na odchudzanie
  4. Ocet spirytusowy na komary
  5. Zalety octu spirytusowego

Jak powstaje ocet spirytusowy?

Ocet spirytusowy to efekt fermentacji alkoholu za pomocą specjalnych grzybów. Jest jednym z najtańszych i najbardziej ogólnodostępnych octów. Sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i gospodarstwie domowy. Jest także ogólnie stosowany jako środek leczniczy. Ocet spirytusowy ma właściwości:

  • przeciwbólowe,

  • odkażające,

  • przeciwzapalne,

  • łagodzące oparzenia,

  • redukujące zmiany skórne,

  • odchudzające,

  • antybakteryjne,

  • antygrzybiczne.

Dzięki temu wspiera walkę z niektórymi chorobami i urazami. Moczenie dłoni lub stóp w roztworze wody i octu to sposób na grzybicę paznokci. Środki kosmetyczne z zawartością octu redukują zmiany skórne i pozostawiają skórę odświeżoną. Można także traktować ocet jako zewnętrzny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny w razie urazów i oparzeń. Zobacz, jak jeszcze możesz wykorzystać ocet spirytusowy.

Lecznicze właściwości octu spirytusowego

Ocet, poza kuchnią, znajdzie zastosowanie również w domowej apteczce. Stanowi doskonałą pierwsza pomoc w razie stłuczeń i urazów. Wystarczy namoczyć ręcznik w roztworze spirytusu i wody w proporcji 1:1 i przyłożyć w obolałe miejsce. Po kilka minutach ból i opuchlizna powinny się zmniejszyć. Unikniesz dzięki temu też świądu i siniaków. Jeśli cierpisz z powodu obrzęku bądź ciężkości nóg, możesz moczyć nogi w misce wypełnionej w równych proporcjach octem i wodą. Taki zabieg polecany jest też kobietom w ciąży.Ten sposób nie tylko ukoi ból nóg, ale także pomoże pozbyć się grzybicy paznokci. Ocet tworzy niekorzystne środowisko dla grzybów, dzięki czemu nie są w stanie się rozwijać. Aby pozbyć się grzybów i bakterii, mocz nogi w takiej miksturze przez dwa tygodnie. Nie przerywaj, nawet jeśli objawy znikną wcześniej.Ocet sprawdzi się na ból głowy. Aby ulżyć sobie lub bliskim, wystarczy nasmarować nim skronie.

Ocet spirytusowy na odchudzanie

Ocet spirytusowy jest często stosowany w walce z nadmiernymi kilogramami. Dzieje się tak, ponieważ sprzyja namnażaniu się enzymów trawiennym. Ponadto przyspiesza metabolizm i reguluje przemianę materii. Zawiera też właściwości regulujące poziom insuliny we krwi. Dzięki temu można go stosować w profilaktyce cukrzycy. Należy jednak pamiętać, że ocet spirytusowy jest produkowany na bazie alkoholu. Nie można więc go spożywać przed wsiadaniem za kółko. Jest także jednym z bardziej drażniących octów. Jeśli nie chcesz uszkodzić delikatnych błon żołądka, pij nie więcej niż łyżkę octu spirytusowego w ciągu dnia.W procesie odchudzania pomoże również ocet jabłkowy, winogronowy lub ryżowy. Są one delikatniejsze i istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia żołądka.

Ocet spirytusowy na komary

Ocet spirytusowy to skuteczny i bezpieczny środek na komary i inne owady. Zawiera tylko naturalne składniki, dzięki czemu nie musisz bać się szkodliwych dla zdrowia oparów. Jeśli chcesz, żeby Twój dom był wolny od komarów, spryskaj framugi okien octem spirytusowym. Dzięki temu Ty i Twoja rodzina będziecie mogli cieszyć się domem bez komarów nawet przy otwartym oknie.Jeśli planujesz odpoczynek na łonie natury, rozłóż dookoła siebie kilka miseczek z octem. Jego drażniący, nieprzyjemny zapach z pewnością odstraszy owady. Ocet spirytusowy to domowy sposób na ugryzienie komara. Jeśli nie uda Ci się przed nimi ustrzec, przetrzyj miejsce ugryzienia wacikiem nasączonym octem. Dzięki temu złagodzisz świąd, ból oraz unikniesz piekącego i zaczerwienionego bąbla.

Zalety octu spirytusowego

Podstawowymi zaletami octu spirytusowego są jego cena, ogólnodostępność i wielofunkcyjność. Można go kupić niemal w każdym sklepie za kilka złotych i wykorzystać na wiele sposobów. W kuchni wykorzystasz go do marynat lub przyprawiania dań. Z powodzeniem zastąpi większość środków czystości. Możesz nim odkamienić czajnik, umyć okna i dodać do prania, żeby było bardziej miękkie. Ocet spirytusowy przyda się także w kosmetyce. Jeśli zmieszasz go z żelem aloesowym, wodą i dowolnymi ziołami, uzyskasz tonik do twarzy. Możesz go dodać także do mydła lub do kąpieli (ok. 250 ml na wannę wody). Ocet spirytusowy to domowy sposób na walkę z łupieżem. Wystarczy, że opłuczesz kosmyki roztworem octu z wodą, a Twoje włosy staną się miękkie i błyszczące, łupież zaś będzie tylko złym wspomnieniem. Ocet koi skórę głowy, zapobiega zapaleniu, łagodzi świąd i zapobiega łuszczeniu się skóry. Aby samodzielnie wykonać taką płukankę, do litra wody dodaj 5 łyżek octu i ulubione olejki lub zioła.Jak widzisz, mnogość zastosowań octu spirytusowego powoduje, że warto mieć go pod ręką. Nigdy nie wiadomo, czy akurat się nie przyda.

Źródła
  1. P. Austin, A.C Thrash, Leczenie domowe, Fundacja Źródła Życia, 2008.
  2. H. Antolak, D. Kręgiel, Bakterie kwasu octowego - taksonomia, ekologia i wykorzystanie przemysłowe, „Żywność. Nauka. Technologia. Jakość”, 2015.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

domowe-sposoby-na-nudnosci-jak-sobie-radzic
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na nudności - jak sobie radzić?
30.10.2021
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
oczyszczanie-nerek-co-jest-dobre-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Oczyszczanie nerek - co jest dobre? Domowe sposoby
29.10.2021
piolun-na-pasozyty-jak-stosowac-napar-nalewka
Zdrowie
1 min.
Jak stosować piołun na pasożyty? Czy jest skuteczny?
19.05.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.