3 miesiące temu

Pradaxa – czy można samodzielnie odstawić ten lek?

Czy mogę samodzielnie odstawić Pradaxę?

Odpowiedź

Pradaxa to silny lek przeciwzakrzepowy, który zawiera substancję czynną, nazywaną dabigatranem. Pradaxa jest lekiem na receptę, przepisywanym przez lekarza w ściśle określonych przypadkach, po rozważeniu czynników przemawiających za podawaniem go i przeciwko temu. Pradaxę podaje się w celu zapobiegania udarowi niedokrwiennemu mózgu u osób z nieprawidłowościami rytmu serca, w leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej, aby zapobiegać zakrzepom u osób, które przeszły operację wymiany stawów, i w leczeniu zakrzepów żylnych u dzieci. O tym, jak długo należy przyjmować Pradaxę i w jakiej dawce, decyduje lekarz. Samodzielne odstawienie Pradaxy jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Może skutkować wystąpieniem udaru, zatorowości płucnej, a w konsekwencji nawet śmiercią.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.